Mentoring w coworkingu Brain Embassy: benefit, który realnie zmienia ścieżki kariery
Od jednej rozmowy do siedmiu edycji
Pomysł narodził się jako owoc współpracy coworkingu z Joanną Malinowską-Parzydło, mentorką i trenerką z ogromnym doświadczeniem w pracy z liderami i przedsiębiorcami. Właśnie podczas rozmów z nią pojawiła się idea stworzenia programu, który realnie pomoże ludziom rosnąć zawodowo i osobiście. Od tamtej pory w Brain Embassy odbyło się już sześć pełnych edycji Mentors4Brainers, a siódma właśnie trwa. Tym samym około 70 uczestników realnie skorzystało z mentoringu, którego rynkowa wartość to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tutaj jest on częścią członkostwa, co czyni go jednym z najbardziej wartościowych benefitów coworkingu.
Jak to działa?
Program trwa kilka miesięcy, a każda edycja to zaproszenie dla 10 mentorów oraz 10 mentees. Pary mentoringowe spotykają się w indywidualnym rytmie, wypracowując własny styl współpracy. Jedni decydują się na regularne spotkania online, inni stawiają na rozmowy przy kawie w Brain Embassy. Kluczowe są zaufanie, autentyczność i gotowość do zmiany. Przed rozpoczęciem współpracy uczestnicy przechodzą dwuetapową rekrutację. Najpierw wypełniają formularz, który pomaga zrozumieć ich cel, motywację i gotowość do zaangażowania. W drugim etapie odbywają rozmowy online. Nie jest to formuła formalnego pitchingu, a szczere rozmowy o tym, po co im mentor i jakiego wsparcia potrzebują. Uczestnicy biorą również udział we wspólnym warsztacie, prowadzonym przez Joannę Malinowską-Parzydło. To wprowadzenie do idei mentoringu – różnic między mentoringiem a doradztwem, zasad współpracy i odpowiedzialności obu stron. Dzięki temu każdy startuje z takim samym poziomem wiedzy na temat tego, jak działa proces.
Mentoring, który działa naprawdę i zderza wizję uczestników z doświadczeniem mentorów
Uczestniczący w programie mentee mówią, że te kilka miesięcy zmienia ich sposób myślenia. Spotkania z mentorem pozwalają im między innymi stworzyć mapę swojej kariery, nazwać dokąd idą i wyposażyć ich w kompas oraz konkretne pomysły działań, które będą ich prowadzić do postawionego sobie celu. Mentorzy to doświadczeni liderzy, przedsiębiorcy i eksperci z różnych branż. Do obecnej edycji dołączyły między innymi członkinie zarządu Microsoft i Deloitte czy pomysłodawca oraz co-founder Autenti. To osoby, których – jak mówią mentees – normalnie trudno byłoby złapać na rozmowę. „Staramy się spełniać marzenia naszych uczestników, dzięki czemu wyczekiwani mentorzy stają się dostępni, gotowi dzielić się wiedzą i czasem.” Wartość takiej relacji – finansowa, emocjonalna, rozwojowa – jest trudna do wycenienia.
Unikalny benefit na rynku elastycznej przestrzeni do pracy
Coworkingi oferują dziś wiele dodatków – od dobrej kawy po inspirujące wydarzenia. Spersonalizowany program mentoringowy to jednak zupełnie inna liga. To benefit, który przyciąga nowych najemców, a także sprawia, że zostają na dłużej. Gdy poczują, że w miejscu pracy naprawdę się rozwijają, chcą tu zostać. I rodzi się coś więcej niż zwykła przestrzeń do pracy – powstaje społeczność.
Kolejne edycje
Nabór do następnej edycji ruszy wiosną. Uczestnikiem może zostać każdy najemca Brain Embassy. Wystarczy wiedzieć, po co się zgłaszasz – czy chcesz rozwinąć się jako lider, uporządkować strategię firmy, czy zbudować lepsze relacje z zespołem. Mentoring daje przestrzeń, by to wszystko przepracować – z kimś, kto już tę drogę przeszedł.