Wydanie 5/2020 (56) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2020 (56)

Data publikacji: 28.04.2020

Utrzymają się tylko najlepsi. Wywiad

– Mam dwie kotwice: rodzina i wspólnicy. Nie da się przecenić, jak żona mówi, że nie jestem w stanie jej zawieść, a córki kochają bezwarunkowo. To przypomina, że są rzeczy ważniejsze w życiu niż blokada Facebooka – mówi Michał Sadowski, założyciel i CEO Brand24. Jak udało mu się przetrwać i wyjść z kryzysu – wizerunkowego i finansowego?

Rozmawiala: Małgorzata Mierżyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2020 (56)

1

Edytorial

Kryzysy nie są takie złe

Myślicie, że nadchodzący kryzys jest jedyny i niepowtarzalny w historii? Wielka pomyłka! Kryzysy są, były i będą. Niestety w czasach prosperity szybko wypychamy z pamięci, jak wyglądały lata mroku.

10

Pełny obraz

Dołek już na nami. Pełny obraz Kuczyńskiego

Banki centralne zdjęły rękawiczki i nie udają już, że nie ma druku pustego pieniądza. To wojna, więc wszyscy zachowują jak na wojnie.

12

Koronakryzys

Korona spadła z hukiem

Czują się jak na wojnie, są przerażeni wizją bankructwa i z niepokojem patrzą w przyszłość. Albo przeciwnie – zarabiają jak nigdy dotąd. Polscy przedsiębiorcy burzliwie przechodzą okres epidemii koronawirusa.

16

Koronakryzys

Na koronakryzysie tracą wszyscy. Kto przetrwa?

Zamknięcia działalności i zatory płatnicze pogrążają firmy. Skala problemów jest ogromna, a przedsiębiorcy łapią się każdej możliwości na przetrwanie. W ciągu jednego miesiąca działalność zawiesiło 50 tys. firm.

18

Opinie

Utrzymają się tylko najlepsi. Wywiad

– Mam dwie kotwice: rodzina i wspólnicy. Nie da się przecenić, jak żona mówi, że nie jestem w stanie jej zawieść, a córki kochają bezwarunkowo. To przypomina, że są rzeczy ważniejsze w życiu niż blokada Facebooka – mówi Michał Sadowski, założyciel i CEO Brand24. Jak udało mu się przetrwać i wyjść z kryzysu – wizerunkowego i finansowego? I dlaczego dziś jest lepiej przygotowany na czasy pandemii niż pozostałe firmy?

30

Wywiady

Musi wrócić zaufanie. Wywiad z Magdaleną Zmitrowicz

Przez wieki kryzysy pojawiały się regularnie. I – przy wszystkich swoich niedogodnościach – odgrywały też rolę pozytywną. Weryfikowały rzeczywistą wartość przedsięwzięć, które rozwinęły się w okresie dobrej koniunktury. Dzięki kryzysom gospodarka dokonywała samooczyszczenia – mówi prof. dr hab. Wojciech Morawski, badacz historii gospodarczej.

32

Rynki

Na ratunek

W niezwykłych czasach potrzebne są niezwykłe rozwiązania. Zrozumiały to duże firmy, które błyskawicznie ruszyły z pomocą swoim kontrahentom i klientom.

34

Moja firma

Co kupić, kiedy inni drżą ze strachu

Pandemia COVID-19, poza wieloma innymi problemami, stawia jeszcze jeden – gdzie mają ulokować gotówkę szczęśliwcy, którzy jeszcze nią dysponują? I czy bezpieczne przystanie w ogóle istnieją?

36

Koronakryzys

Biznesowa solidarność

Najbogatsi Polacy przekazują miliony na walkę z wirusem, firmy kupują sprzęt do szpitali, a właściciele restauracji i barów przekazują za darmo ciepłe obiady oraz gotowe dania. W Polakach znowu obudziła się solidarność. Będziemy jej potrzebowali więcej.

38

Moja firma

Jak nie upaść (lub przynajmniej zrobić to szybko)

Złożyć wniosek o upadłość czy rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne? Kiedy i jak się do tego zabrać? A może ogłosić upadłość konsumencką? Niestety przed takimi bolesnymi dylematami stanęło właśnie dziesiątki tysięcy firm.

40

Koronakryzys

Pomóż sobie i przetrwaj

Nawet jeśli twoja firma nie została zaatakowana przez kryzys (a takich jest coraz mniej), warto przeanalizować, co można zmienić, by się przed nim zabezpieczyć. Ci, którzy liczą już straty muszą, jak najszybciej wykonać te kroki.

42

Wywiady

To jest test na lidera

Prawdziwi liderzy z tego kryzysu wyjdą mocniejsi. Bo byli w czasie pandemii w stałym kontakcie, budowali regularną współpracę, uczyli ludzi, jak komunikować się i im zaufali. To też bardzo wzmocni zespoły – mówi Aureliusz Leżeński, coach.

46

Wywiady

Mamy czasy Wielkiego Przełomu. Wywiad

Przez wieki kryzysy pojawiały się regularnie. I – przy wszystkich swoich niedogodnościach – odgrywały też rolę pozytywną. Weryfikowały rzeczywistą wartość przedsięwzięć, które rozwinęły się w okresie dobrej koniunktury. Dzięki kryzysom gospodarka dokonywała samooczyszczenia – mówi prof. dr hab. Wojciech Morawski, badacz historii gospodarczej.

63

Marka Godna Zaufania

Jak pracownicy budują markę firmy

Marka to nie tylko firma. Daj swoim pracownikom błyszczeć i budować swoje marki osobiste, a dostaniesz fantastyczną wizytówkę firmy. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić, a pracownikom stworzyć odpowiednie warunki.

66

Ludzie

Centrum Nauki Dom

Muzeum nauki we własnym domu? Możliwe, możliwe. Poznański SmartBee Club to inicjatywa, dzięki której dziecko nauczy się podstawowych zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Przez zabawę do wiedzy.

70

Ludzie

Szkoła z ekranu

Wywodząca się z Gdyni firma NUADU stworzyła platformę edukacyjną, która podbija świat. W czasach wymuszonej przez pandemię powszechnej edukacji zdalnej liczba użytkowników NUADU rośnie z godziny na godzinę.

72

Ludzie

Noa, która przeszuka podwodny świat

Zbadanie dna mórz i oceanów to misja, z którą mierzą się dziś mocarstwa i korporacje. Bo to tam jest nieprzebrany zasób złóż i danych. Założona przez Michała Latacza krakowska firma NOA stworzyła bioniczny pojazd, który naśladuje ruch stworzeń wodnych. Jest szybki, zwinny i może przebywać pod wodą tygodniami.

75

Ludzie

Paliwo ze śmieci

Śmieci jednego człowieka mogą być bogactwem drugiego – taką zasadę wyznaje Adam Hańderek, założyciel Handerek Technologies. Jego firma opracowała metodę przetwarzania śmieci na paliwo. W ten sposób polska firma może pomóc posprzątać naszą planetę.

78

Ludzie

Wymalowali niezły biznes

Karol Szufladowicz i Bartek Leśniewski zaczynali od graffiti. Dziś zarządzają Good Looking Studio, największą w Europie firmą, która zajmuje się reklamą w postaci ręcznie malowanych murali.

82

Opinie

Sama prędkość nie wystarczy. Wypatrzone przez Świderka

Wyższe prędkości oferowane przez sieci nowej generacji i nowe modele smartfonów to zbyt mało, by skusić klientów do korzystania z nowej sieci na masową skalę. Przekonali się o tym już południowokoreańscy operatorzy komórkowi, którzy jako pierwsi na świecie zaczęli oferować usługi sieci 5G. Z pomocą przyszły im na szczęście startupy.

84

Rynki

Gwiazdy znad Wisły

Aż 44 polskie firmy trafiły w tym roku do prestiżowego rankingu najszybciej rosnących firm Europy, który publikuje „The Financial Times”. Rok temu było ich dwukrotnie mniej. Polska okazuje się jednym z największych tygrysów gospodarczych Europy.

88

Rynki

Nadzieja w e-commerce

Polacy w błyskawicznym tempie przestawili się na zakupy przez internet. To dobra, ale generująca liczne wyzwania wiadomość dla branży kurierskiej i logistycznej.

90

Rynki

Zdrowo i ziołowo

Polska wyrasta na zielarską potęgę. Produkujemy rzadkie odmiany ziół, ziołowe kosmetyki, suplementy czy dodatki. Rynek warty ponad 200 mln zł cały czas rośnie, bo coraz więcej osób świadomych jest, ile zdrowia tkwi w ziołach.

94

Rynki

Wyłuskać pieniądze z gryki

Gryczana to nie tylko najchętniej spożywana przez Polaków kasza, ale także surowiec coraz szerzej wykorzystywany w produktach kosmetycznych czy rehabilitacyjnych. Wokół jego łusek powstał już niejeden biznes.

98

Moja firma

Ile warta jest twoja firma

Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swoją firmę, szukasz inwestora, czy też chcesz usprawnić efektywność biznesową – wiedza o tym, ile warta jest firma, ma kluczowe znaczenie w biznesie. Oto proste sposoby jak ją zdobyć.

102

Zarządzanie

Pomocne i przydatne. 10 narzędzi i aplikacji dla HR

Nie ma biznesu bez ludzi. A nimi trzeba umieć zarządzać, znać ich potrzeby i oczekiwania oraz jasno się z nimi komunikować. Dużo rzeczy można zrobić automatycznie. Oto najlepsze aplikacje HR, które zadowolą pracowników i obniżą koszty w firmie.

105

Moja firma

Jawność, To się opłaca

Jawność wynagrodzeń w polskich firmach to rzadkość. A okazuje się, że takie rozwiązanie przynosi same korzyści. A przede wszystkim oszczędności. Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić taką firmową rewolucję, by zarobić i sobie nie zaszkodzić.

108

Moja firma

Rewolucja w biurach

Większość firm właśnie musiała przejść na pracę zdalną. To rewolucja wieńcząca ewolucję. Po ustaniu kryzysu praca w biurach nie będzie już wyglądała tak jak do marca 2020 r.

111

Moja firma

Elastyczna przestrzeń Brain Embassy – remedium na wszystkie czasy

Wraz z pojawieniem się Covid-19 normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw z wielu branż zostało zaburzone. Te firmy, które mogły sobie na to pozwolić, wysłały pracowników do domów, aby stamtąd wykonywali obowiązki bez podejmowania ryzyka związanego z zakażeniem. W oczywisty sposób odbiło się to na rynku biurowym. Biura pustoszeją, a ci, którzy nie mogą pracować z domu, szukają bezpiecznych rozwiązań, a takimi okazują się elastyczne przestrzenie.