Gwiazdy znad Wisły

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 74
Aż 44 polskie firmy trafiły w tym roku do prestiżowego rankingu najszybciej rosnących firm Europy, który publikuje „The Financial Times”. Rok temu było ich dwukrotnie mniej. Polska okazuje się jednym z największych tygrysów gospodarczych Europy.

Zestawienie najszybciej rozwijających się firm „The Financial Times” tworzy od czterech lat. Podstawą rankingu są przychody, wygrywa ta firma, która rośnie najszybciej.

Pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu zajął działający od 2015 r. brytyjski bank OakNorth, który udziela w internecie pożyczek małym i średnim przedsiębiorstwom. Odnotował on średnią, skumulowaną roczną stopę wzrostu przychodów CAGR (Compound Annual Growth Rate) w wysokości 621,5 proc. Drugą pozycję wywalczyła rok starsza firma z Finlandii – Wolt Enterprises – która dostarcza oprogramowanie pozwalające zamawiać i dostarczać żywność. Jej stopa wzrostu w tym okresie wyniosła 439,9 proc. Podium zamknęła działająca od 2013 r. estońska firma Bolt Technology, która – podobnie jak Uber czy Taxify – dostarcza aplikację umożliwiającą zamówienie przejazdu samochodem (wzrost CAGR to 407,4 proc.). 

Tegoroczny ranking zdominowały spółki z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii. Jest ich, odpowiednio: 191, 190, 173. Dobrze też poszło Francuzom (164 firm) i Hiszpanom (70). Biznesów znad Wisły jest 44, co daje nam szósty wynik w Europie. Jest on lepszy niż np. Szwedów (16 spółek), Finów (17) oraz państw z naszego regionu: Czech (13), Bułgarii i Litwy (po 12 firm) czy Węgier i Estonii (po 8 firm). 

Pośrednik, który współpracuje ze związkami

Najwyższą, bo 29. pozycję wśród polskich przedsiębiorstw zajęła istniejąca...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2020 (56)

Więcej możesz przeczytać w 5/2020 (56) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY