Ile warta jest twoja firma

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 38
Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swoją firmę, szukasz inwestora, czy też chcesz usprawnić efektywność biznesową – wiedza o tym, ile warta jest firma, ma kluczowe znaczenie w biznesie. Oto proste sposoby jak ją zdobyć.

Wycena każdej firmy to wyzwanie. Nawet w przypadku spółek notowanych na giełdzie ocena realnej wartości jest skomplikowana i bazuje na założeniach, które mogą okazać się niesłuszne (np. perspektywy rozwoju branży). W przypadku mniejszych firm, szczególnie startupów, jest jeszcze trudniej. – Wycena małych przedsiębiorstw, z pozoru prostsza niż analizy dotyczące dużych biznesów, może niejednokrotnie okazać się znacznie bardziej skomplikowana i czasochłonna. Oprócz zrozumienia otoczenia, w którym działa spółka, należy szczegółowo przeanalizować kwestie związane z bezpośrednim uczestnictwem właścicieli w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Mogą one obejmować poziom uzależnienia sukcesu firmy od obecności właściciela w firmie, rozliczenia (lub ich brak) pomiędzy spółką a jej właścicielem i jego bliskimi, czy też prywatne aktywa znajdujące się na bilansie spółki – komentuje Tomasz Regulski, dyrektor w dziale Deal Advisory w zespole ds. wycen w KPMG w Polsce.

Z drugiej strony obecność właściciela może paradoksalnie podnosić wartość firmy. Dzieje się tak w przypadku innowacyjnych startupów. 

– Im mniejszy biznes, tym bardziej inwestorzy oceniają założyciela. Dla funduszy venture capital inwestujących w mniejsze spółki to założyciel jest największym aktywem i to z nim chcą dalej rozwijać biznes. Bez dobrego zespołu, gwarantującego rozwój firmy, większość przedsiębiorstw w dużym uproszczeniu ma wartość kilku biurek i komputerów – dodaje Marcin Łuczyn, członek zarządu Alpha...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2020 (56)

Więcej możesz przeczytać w 5/2020 (56) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie