Wydanie 4/2020 (55) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2020 (55)

Data publikacji: 31.03.2020

Co obiecuje rząd

W momencie zamykania tego numery „My Company Polska” poznaliśmy tylko zarys pomocy, jaką przedsiębiorcom chce udzielić rząd. Ma ona wynieść 212 mld zł. Program ma być w ciągu tygodni przełożony na konkretne ustawy. Oto pięć filarów pakietu.

Redakcja

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2020 (55)

1

Edytorial

Kryzys to też szansa

Żyjemy w takich czasach, że cokolwiek bym tutaj napisał, to muszę założyć, że czytelnik może potraktować to jako nieaktualne. Jesteśmy świadomi tej niepewności, brakuje nam jednocześnie momentów z tej najbliższej historii, do których moglibyśmy się odnieść. Znaleźć analogię, która pozwoliłaby wyjaśnić i wytłumaczyć. I nie chodzi mi tu o samą epidemię, bo jej rozprzestrzenianie da się wymodelować, porównać. Chodzi o to, z jaką szybkością zaraza zaczęła zrywać łączące ludzi więzy społeczne i gospodarcze. Jak krucha okazała się budowana przez nas gospodarka.

10

Pełny obraz

Gotówka znowu jest królem. Pełny obraz Kuczyńskiego

Koronawirus jednak zatrząsł rynkami i to bardziej niż ktokolwiek się spodziewał. Rozpoczęła się ucieczka do bezpiecznych przystani i być może będzie to dopiero początek większej przeceny. Problemy nie ominą Polski.

12

Moja firma

Biznes w czasie pandemii. Co nas czeka

Ograniczenie działalności setek tysięcy firm, krach na giełdzie, zwolnienia pracowników i masowe zamknięcia sklepów. To wydarzyło się tylko w pierwszej połowie marca. Czy to dopiero początek większego kryzysu, czy za kilka miesięcy wrócimy do wzrostów. Oto nasze trzy scenariusze.

17

Moja firma

Co robić kiedy atakuje koronakryzys

Kryzys to sytuacja wyjątkowa, wiec i ty musisz działać wyjątkowo. Przede wszystkim szybko podejmować decyzje i myśleć bardzo niekonwencjonalnie. Nie ma rzeczy niemożliwych i nie ma sytuacji, z których nie ma wyjścia.

18

Moja firma

Czy kupować, kiedy leje się krew

Nasza giełda od lat spisuje się poniżej oczekiwań, ale nawet w jej przypadku spadek głównego indeksu giełdowego o 40 proc. w czasie trzech tygodni jest wydarzeniem nadzwyczajnym.

21

Moja firma

Co obiecuje rząd

W momencie zamykania tego numery „My Company Polska” poznaliśmy tylko zarys pomocy, jaką przedsiębiorcom chce udzielić rząd. Ma ona wynieść 212 mld zł. Program ma być w ciągu tygodni przełożony na konkretne ustawy. Oto pięć filarów pakietu.

22

Wywiady

Nie piszę pod trendy. Wywiad z Remigiuszem Mrozem

Literatura jest nieśmiertelna. Jej zmierzch wieszczono, kiedy powstał przemysł kinematograficzny, potem przy wejściu kaset VHS, gier komputerowych, seriali, streamingu. Wszystko w popkulturze się zmienia, jedne formy zastępowane są innymi, niektóre przepadają – oprócz książek – mówi Remigiusz Mróz, który należy do grona najlepiej zarabiających polskich pisarzy.

28

Rynki

Zamknięte koło

Trwa ostra walka na rynku wydawniczym. Walczą wydawcy, autorzy, dystrybutorzy i… sieci handlowe takie jak Biedronka. Na tym biznesie da się zarobić, ale potrzebny jest spryt i szczęście.

32

Ludzie

Recepta na aplikację

Wirtualna terapeutka Eva, która w magicznym świecie niczym z Harry’ego Pottera pomoże pacjentom chorym na raka zmierzyć się z diagnozą. To pomysł twórców Prosomy, aplikacji psychoonkologicznej. Ich plan to stworzenie produktu, który będzie refundowany.

36

Ludzie

Blumil, czyli jak być wolnym

W garażu pod Warszawą Miłosz Krawczyk zbudował elektryczny wózek inwalidzki, który jeździ po śniegu, piasku, górach i plażach. To rewolucja w tej branży. Pojazd Blumil sprzedaje się dziś do 30 krajów świata.

40

Polskie przedsiębiorczynie

Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan

Na początku finansami zarządzałam za pomocą dwóch kartek: na jednej wpisywałam wystawione faktury, na drugiej koszty i bardzo pilnowałam równowagi. Przechowuję je do dziś na pamiątkę – opowiada Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

50

Opinie

Roboty w czasie zarazy. Wypatrzone przez Świderka

Okazały się niezwykle przydatne podczas epidemii koronowirusa 2019-nCoV. Roboty medyczne zmniejszają ryzyko personelu medycznego zaangażowanego w zwalczenie epidemii, a także minimalizują rozprzestrzenianie choroby.

56

Raporty

Smart city po polsku

Nowoczesne technologie zmienią oblicze miast nie tylko polskich. Ewolucja trwa od lat, ale kolejne aglomeracje wprowadzają nowe rozwiązania, by zwiększyć komfort życia mieszkańców i poprawić warunki do prowadzenia biznesu.

58

Rynki

Jak płytka, to tylko od słynnego projektanta

Polscy producenci płytek ceramicznych coraz mocniej stawiają na dizajn jako narzędzie pozwalające im prześcignąć konkurencję. Nawiązują współpracę z topowymi projektantami, rozwijają działy kreatywne, uczestniczą w wydarzeniach poświęconych wzornictwu. Efekty są widoczne. Rośnie nie tylko sprzedaż, ale też rozpoznawalność i siła poszczególnych marek.

62

Rynki

Biegnę, więc jestem konsumentem!

Na styku biotechnologii, chemii, rolnictwa i ochrony środowiska rodzą się czasem w Polsce rozwiązania będące odpowiedzią na największe wyzwania współczesnego świata. Na pierwszy rzut oka produkty tych firm wyglądają niepozornie – ot, dodatek do środków ochrony roślin, do karmy dla ryb czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pozory mylą.

70

Rynki

Pierwsza komunia, pierwszorzędny biznes

Pierwsza Komunia Święta coraz bardziej przypomina małe wesele. Przeżyciu duchowemu towarzyszy też to finansowe, przez co wartość komunijnego biznesu sięga kilku miliardów złotych.

74

Rynki

Przyszłościowy biol-chem

Na styku biotechnologii, chemii, rolnictwa i ochrony środowiska rodzą się czasem w Polsce rozwiązania będące odpowiedzią na największe wyzwania współczesnego świata. Na pierwszy rzut oka produkty tych firm wyglądają niepozornie – ot, dodatek do środków ochrony roślin, do karmy dla ryb czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Pozory mylą.

80

Moja firma

Zyski wrażliwe na klimat

Kawa znana z tego, że budzi do życia, kakao uważane za najzdrowszą używkę świata oraz cukier, największy dopalacz mózgu. Ceny tych towarów szaleją. Wszystko przez to, że ich produkcja uzależniona jest od klimatu.

88

Moja firma

Błyskawiczny rozwój, czyli jak nie wypaść z toru

Blitzscaling to strategia i zestaw technik zarządzania ekstremalnie szybkim rozwojem, w którym szybkość jest ważniejsza niż efektywność. a wszystko odbywa się w warunkach niepewności co do ostatecznego rezultatu. To przyspieszacz powodujący wzrost firmy w szaleńczym tempie, którego konkurencja nie jest w stanie wytrzymać.

92

Wywiady

Nie malujmy trawy na zielono. Wywiad

W Polsce nie ma rynku pracownika. Relacja między pracownikiem a pracodawcą nie jest partnerska, tylko w dalszym ciągu to relacja władzy. Sęk w tym, żeby pracodawca umiał z tej specyficznej władzy dobrze korzystać – mówi Zyta Machnicka, autorka książki „Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi”.

96

Moja firma

Chmura pełna danych

Jeszcze kilka lat temu sądzono, że dane istotne dla biznesu muszą być przechowywane w firmowym biurze lub na własnych komputerach. Teraz coraz większa liczba menedżerów jest przekonana, że więcej pewności daje umieszczenie ważnych danych w chmurze. I rzeczywiście tak jest, choć – jak to zwykle bywa – nie ma róży bez kolców.

99

Raporty

PPK Wszystko, co pracownik powinien wiedzieć

Średnie firmy są na etapie wdrożenia PPK. Niezależnie od wyboru instytucji, która utworzy program, firmy powinny właściwie poinformować swoich pracowników o konsekwencjach wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

106

Felietony

Prima aprilis. Felieton

W 2013 r. rozpocznie się seryjna produkcja polskiego samochodu elektrycznego. Potem w ciągu każdego roku z taśmy będzie zjeżdżać 100 tys. takich pojazdów. Za pięć lat na polskich drogach pojawi się milion elektrycznych aut (aktualnie mamy ich 8,5 tys.).

107

Drive

Bez bólu głowy, czyli jak wybrać dobre ubezpieczenie

O ile ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe, to już AC kupujemy, by zapewnić sobie spokój. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Który z pakietów ubezpieczeń będzie optymalny? Opcji jest mnóstwo, podobnie jak haczyków.

112

Drive

Białe piekło

Na powierzchni równej 1129 boiskom do piłki nożnej firma Nokian urządziła prawdziwe zimowe piekło, w którym testuje się opony. Jeżdżąc po zamarzniętych jeziorach, można nauczyć się pokory przed zimią.

114

Drive

Blisko klasy premium. Autotest

Tradycyjne silniki nie mają najlepszej prasy. Mazda 3 w wersji SkyActiv-X dowodzi jednak, że jednostki benzynowe – gdy zastosować ciekawe rozwiązania techniczne – mogą mało palić i zapewniać dobre osiągi. Jak diesel, ale bez jego wad.

118

Raporty

Elektromobilni innowatorzy

Jeśli dziś chcesz odnieść sukces w elektromobilności potrzebujesz danych. To one są paliwem napędzającym nową motoryzację, a nie sama energia. Pokazał to wyraźnie kryzys spowodowany koronawirusem.

118

Felietony

Prowokacja bartoszycka

Zbadamy poziom zadowolenia podatników z przeprowadzanych u nich kontroli skarbowych – dumnie zapowiedziało Ministerstwo Finansów! Wspaniała idea. Ale czy przedsiębiorca, u którego pojawia się taka „lotna brygada” może w ogóle czuć się komfortowo i fajnie?

121

Raporty

Auto na benzynę i z wtyczką

Czy mamy w firmie dostęp do gniazdka? A może lepiej ładować samochód w domu? Co warto wiedzieć o hybrydach typu plug-in.

123

Raporty

Technologie przyszłości w transporcie

Premiery elektrycznych aut przeniosły się do sieci. Myśląc o motoryzacji na miarę XXI wieku, należałoby powiedzieć: „Nareszcie!”. Rośnie zainteresowanie sprzedażą aut w internecie. Tam też rozegra się największa rewolucja związana z elektryfikacją transportu: handel energią.

126

Fajrant

Serial, kanapa i inne ważne sprawy

Czy ktokolwiek wyobraża sobie jeszcze życie bez serwisów streamingowych? Nie sądzę. Odkąd fani filmów i seriali zamienili kinowy fotel na kanapę w salonie, rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w przemyśle filmowym.