Jawność, To się opłaca

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 18
Jawność wynagrodzeń w polskich firmach to rzadkość. A okazuje się, że takie rozwiązanie przynosi same korzyści. A przede wszystkim oszczędności. Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić taką firmową rewolucję, by zarobić i sobie nie zaszkodzić.

Zarobki w Polsce są tematem tabu. Owianie tajemnicą tego, kto ile zarabia przez lata sprzyjało pracodawcom, którzy przy utrzymującym się wysokim bezrobociu, mieli dominującą pozycję w relacji z pracownikami. Ta tajemniczość z jednej strony ułatwiała im zarządzanie rekrutacją, bo przedsiębiorcy mogli dyktować warunki, a z drugiej strony dawała im lepszą kontrolę nad firmą, bo zapobiegała konfliktom na tle płac. Jednak dziś w warunkach rekordowo niskiego bezrobocia sytuacja powoli się zmienia. 

Na wzrost transparentności wynagrodzeń wpływa internet, bo pracownicy chętniej dzielą się wysokością płac na forach czy w branżowych grupach w mediach społecznościowych. Przybywa również przedsiębiorców, którzy chcą budować etyczny biznes, a w jawności płac widzą wartość budującą ich pozytywny wizerunek dobrego miejsca pracy. 

Jednak przypadki takich firm to wciąż rzadkość. Z raportu rynku pracy stworzonego przez Adzunę, wyszukiwarkę ofert pracy, wynika, że informację o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę znalazło zaledwie 4 proc. szukających jej kandydatów. Jednocześnie aż 97 proc. osób pracujących i szukających pracy w Polsce chce już na etapie ogłoszenia o pracę znać proponowane zarobki. Spośród nich 64 proc. respondentów wystarczyłaby informacja w formie widełek, a pozostałym informacja o minimalnej stawce, jakiej mogą spodziewać się na danym stanowisku.

Jawność poprawia wizerunek

Proces wprowadzania jawności płac i publikowania widełek wynagrodzeń...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2020 (56)

Więcej możesz przeczytać w 5/2020 (56) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie