Noa, która przeszuka podwodny świat

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Zbadanie dna mórz i oceanów to misja, z którą mierzą się dziś mocarstwa i korporacje. Bo to tam jest nieprzebrany zasób złóż i danych. Założona przez Michała Latacza krakowska firma NOA stworzyła bioniczny pojazd, który naśladuje ruch stworzeń wodnych. Jest szybki, zwinny i może przebywać pod wodą tygodniami.

 

Bezzałogowy pojazd podwodny stworzony przez firmę NOA z Krakowa doskonale naśladuje ruch głowonogów, dzięki temu oszczędza energię, jest cichy, silny i niezwykle wytrzymały. Sepie i inne głowonogi używają do przemieszczania się pod wodą napędu falowego, który przypomina ruch uderzających pod wodą skrzydeł. Jest to ruch bardzo efektywny, i jak się okazuje bardzo ekonomiczny. 

– Ruch falowy głowonogów z gromady Sepia wydawał mi się zawsze harmonijny i piękny. Po dokładnych obliczeniach okazało się, że jest to ruch wydajny, a przy tym cichy. Wypracowaliśmy na podstawie obserwacji przyrody przełomową technologię – mówi Michał Latacz, założyciel firmy NOA, absolwent Politechniki Krakowskiej, od lat szkolnych zafascynowany głowonogami. 

– Przyroda interesowała mnie od dzieciństwa, głównie pod kątem działających w niej mechanizmów i rozwiązań konstrukcyjnych. Z tej fascynacji naturą zrodziła się potrzeba naśladowania ruchu głowonogów w technice – tłumaczy Michał Latacz. 

Stworzony przez jego firmę w 2020 r. pojazd NOA Sentinel wykorzystuje napęd podobny do tego, który obserwujemy u kalmarów. 

Maszyna ma długość 170 cm, waży 200 kg, ale jest zwinna, rozwija prędkość do 3,5 węzła. Może zabrać 60 kg ładunku, co ma kluczowe znacznie: pojazd obciążony czujnikami mimo ciężarów musi poruszać się sprawnie. Długo. NOA Sentinel budowany jest z myślą o długich bezzałogowych misjach...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2020 (56)

Więcej możesz przeczytać w 5/2020 (56) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY