Tylko u nas
Od urzędów po centra handlowe - The Compass zwiększa dostępność budynków
The Compass to jedyna tak zaawansowana aplikacja na świecie, która pomaga osobom z dysfunkcjami wzroku odnaleźć drogę wewnątrz budynków. Stworzony przez Associated Apss produkt zdobył nie tylko kilka nagród, ale także cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarządców obiektów handlowych czy budynków.
Jak się zarabia na metawersum
Choć to świat wirtualny, pieniądze są jak najbardziej realne. Od zaawansowanej analityki i wsparcia przemysłu po gry, sztukę i reklamy. Startupy, które weszły w metawersum, pozyskują miliardy dolarów. A to dopiero początek.
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?
Jonesi kontra Singhowie i Wangowie. Tak zmieni się światowa geopolityka do 2030 r.
Rozbieżne losy klasy średniej świata rozwiniętego oraz klasy średniej rynków wschodzących będą wyznaczać rzeczywistość gospodarczą i polityczną w 2030 r. i później.
Polska firma daje drugie życie resztkom pieczywa. "Gastronomia to biznes bez przyszłości"
Dają drugie życie resztkom pieczywa. Z wysuszonych i zmielonych czerstwych kromek wyrabiają okowitę, kosmetyki i opakowania.
Ortyński: "Ukraińscy artyści od zawsze byli zaangażowani politycznie. Tożsamość jest kluczowa"
Dzisiaj dla Ukraińców wspólnota, tożsamość i kultura są tym, co powoduje, że Ukraina tak dzielnie się trzyma i walczy. Każdy w Ukrainie powtarza teraz najczęściej, że "w narodzie siła" - mówi Mirosław Ortyński, urodzony we Lwowie basista zespołu Enej.
Analityka, NFT, łatwiejsza organizacja sparingów. Polskie aplikacje sportowe rewolucjonizują sport
Ustalenie taktyki meczowej. Kupno najważniejszych momentów z historii danej drużyny. Poprawa szybkości biegu, umówienie się na sparing. Nowe technologie coraz mocniej wchodzą do świata sportu i pomagają nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale też pasjonatom amatorom. Swój udział w tym procesie mają polskie technologie.
Polacy produkują sprzęt, z którego korzystają David Guetta i Pharrell Williams
Marek Walaszek zaczynał od pracy z twórcami polskiej sceny rapowej, a obecnie z produkowanego przez niego sprzętu muzycznego korzystają największe międzynarodowe sławy z branży muzycznej. – Polska elektronika jest jedną z najbardziej docenianych na świecie – tłumaczy.
Najlepsze startupy IOT. Biznes w sieci czujników
Chmura bezserwerowa, badanie serca płodów, transport leków, inteligentne opakowania. Internet Rzeczy wyzwala nowe modele i pomysły biznesowe. Nad Wisłą powstają kolejne startupy IoT, ale boom dopiero przed nami.
Gospodarcze konsekwencje wojny. Problemy dla wielu sektorów gospodarki i spory wzrost cen żywności
Załamanie kursu złotego i spore spadki na rynku akcji to tylko początek negatywnych konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analitycy sygnalizują nadchodzące problemy zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Musimy szykować się na bardzo duży wzrost cen żywności, a firmy z wielu branż na szybkie poszukiwania nowych rynków zbytu.
Frøpt modyfikuje meble z IKEA. "W Polsce IKEA kojarzy się z meblami, którymi nie należy się chwalić"
Pierwszych wizyt w stolarni Magda Milejska i Kasia Kurowska-Loedl nie wspominają najlepiej. To branża zdominowana przez mężczyzn, więc dwie kobiety rozkręcające własną markę z frontami do mebli kuchennych IKEA wzbudzały podejrzliwość.
Sam sobie sterem, kasjerem, kurierem. Od automatyzacji w handlu nie ma odwrotu
Większość Polaków woli obsługiwać się w sklepach samodzielnie. Ci, którzy tego nie chcą, niebawem i tak zostaną do tego zmuszeni. Od automatyzacji nie ma odwrotu.
Rosja wykorzysta kryptowaluty, by zyskać płynność finansową? "Krypto posłuży i Rosji, i Ukrainie"
Krypto posłuży Moskwie, gdyż nie jest możliwe, żeby reszta świata zablokowała Rosjanom możliwość dokonywania transakcji kryptowalutowych. Z drugiej strony, nie ma sposobu, aby Rosja - jako kraj - w sposób efektywny korzystała z kryptowalut - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Gabriel Dymowski, CEO DoxyChain.
Psycholożka: "Praca może nabrać sensu i stać się większą wartością niż przed pandemią" [WYWIAD]
Nowa rzeczywistość jest dla nas ogromną szansą. Jeśli ją wykorzystamy, praca będzie miała dla nas większy sens i większą wartość niż przed pandemią – mówi prof. Agnieszka Wojtczuk-Turek, psycholożka i specjalistka od zarządzania, dyrektorka Instytutu Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej.
Z Azji nad Wisłę, czyli jak zatrudnić cudzoziemca
W minionym roku do Polski przybyła rekordowa liczba pracowników z Azji. Czy Hindusi i Uzbecy pomogą Ukraińcom w budowie „nowoczesnej Polski”?
noo.ma sprzedaje meble "wizualnie uniwersalne". Przychody za 2021 rok wyniosły 25 mln zł
Rynek mebli i produktów wyposażenia wnętrz zaliczany jest do najszybciej rosnących sektorów e-commerce na świecie, a tylko w Polsce tempo jego wzrostu jest dwucyfrowe.
Ryzyka zmiennych stóp. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pomysł z zamrożeniem WIBOR-u jest absurdalny. Nie powinniśmy teraz pomagać tym, którzy kupowali po kilka mieszkań na wynajem. Warto jednak rozważyć propozycję większego udziału kredytów o stałej stopie procentowej.
Kilimy z Polski coraz popularniejsze. Czy na polskiej tkaninie dekoracyjnej da się zarobić?
Polski biznes meblarsko-wnętrzarski wyrasta z etapu produkowania jak najtaniej i na eksport pod cudzą marką. Mamy wspaniałych projektantów, własny styl i chęć, by się wyróżnić. Nad Wisłą na dizajnie można zarobić niezłe pieniądze. Ten biznes jest naprawdę piękny.
Grzeszny pieniądz, czyli jak zarabia się na wojnie
Spodziewasz się katastrofy klimatycznej, zakładasz, że wybuchnie wojna, dojdzie do hiperinflacji, a ludzie pogrążą się w uzależnieniu od hazardu? Jeśli tak, nie masz też problemu, by inwestować w spółki z „indeksu grzechu”. Historia pokazuje, że da się na nich zarobić.
Polska może stać się biogazową potęgą. "Rynek ma ogromny potencjał wzrostu"
Kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie – na tyle szacowana jest potencjalna produkcja polskiego biogazu. To wielkość porównywalna z możliwościami Niemiec. Możemy się więc stać biogazową potęgą. Warunek jest jeden: należy działać natychmiast.
Karol Misztal: "Życie jest za krótkie, żeby patrzeć na brzydkie rzeczy" [WYWIAD]
Biznesu nie można ogarniać wyłącznie schematami, czasem trzeba zakasać rękawy i pobrudzić sobie rączki – mówi Karol Misztal, założyciel yestersen.
Słuchać nie jest łatwo [FELIETON]
Podobno wiele problemów młodych ludzi bierze się stąd, że nie ma kto ich wysłuchać. Miałby to być efekt zapracowania rodziców i ich przemęczenia. W najgorszym wariancie byłby to efekt zimnej obojętności rodziców, którego najwybitniejszymi przedstawicielami byli mama i tata Winstona Churchilla.
Raport Cyfrowa rewolucja. Finanse - cyfrowa odnowa
Fintechy zmieniają świat finansów. Dzięki ich pomysłom usługi są bardziej dostosowane do potrzeb klientów. Tyle że z nowym problemem muszą poradzić sobie banki.
Wariacje pocztowe czyli seks, kłamstwa i taśmy filmowe. Największe afery gospodarcze Polski
Fabuła z udziałem największych polskich gwiazd, erotyczne scenariusze z Wiednia, gigantyczne oszustwa, wielka polityka i policyjna inwigilacja niemal na miarę Pegasusa. W dwudziestoleciu międzywojennym afera pocztowa rozpalała wyobraźnię Polaków niemal tak samo jak sprawa Gorgonowej.
Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: "Polski sektor kosmiczny stoi przed wielką szansą" [WYWIAD]
Kluczem jest, byśmy przestali tworzyć pojedyncze komponenty, a zaczęli budować całe systemy. Wtedy podbijemy kosmos – mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Polski Ład a ulgi podatkowe. Co mogą odliczyć przedsiębiorcy?
„Unikanie podatków jest jedynym zajęciem intelektualnym, które niesie ze sobą jakieś wynagrodzenie” – mawiał słynny angielski ekonomista baron John Maynard Keynes. Tak jest w istocie, a ostatnio przekonujemy się o tym coraz częściej. Spróbujmy zatem posłużyć się tą logiką, dokładnie przyglądając się rozwiązaniom Polskiego Ładu.
Skarb tysiąclecia ze... Środy Śląskiej. Przez nieudolność służb stał się łupem cwaniaków i paserów
Znaleziony w Środzie Śląskiej skarb zyskał miano odkrycia tysiąclecia. Niestety, przez nieudolność służb schyłkowego PRL, ogromna jego część wylądowała na śmietniku albo stała się łupem cwaniaków, złodziei i paserów.
Ukończył Half Iron Mana, teraz rozwija swój startup. Adam Zaorski. Poza biznesem
Trenował tenis, zaznał życia w Los Angeles, ukończył Half Iron Mana. Adam Zaorski to współtwórca i CEO CornerApp – narzędzia do prowadzenia live’ów sprzedażowych.
Natalia Gozdowska: "Firmy, które dbają o CSR, zyskują dużą przewagę rynkową" [WYWIAD]
Młodzi ludzie preferują wolność, a nie stabilizację. Interesuje ich work-life balance, wiedzą, że trzeba o siebie dbać, dlatego tak dużo mówi się o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialnym zarządzaniu również w kontekście pracowniczym. Employer branding wciąż funkcjonuje, ale istotniejszy staje się employer experience - uważa Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.
Prof. Malinowski: "Żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. W ekonomii musi pojawić się przełom" [WYWIAD]
Czy biznes może współdziałać z nauką z korzyścią dla ogółu? – zastanawia się prof. Szymon Malinowski, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, bohater filmu dokumentalnego „Można panikować”, w reż. Jonathana Ramseya, o zmaganiach z kryzysem klimatycznym.
Paulina Kirschke: "W Polsce łatwiej wypromować startup niż fundację" [WYWIAD]
Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że praca w fundacji jest normalną pracą. Przez wiele lat funkcjonowałam w szeroko rozumianym biznesie, dlatego nigdy nie chciałam tworzyć organizacji społecznej, która byłaby taką „fundacją popołudniową”, gdyż każda zmiana społeczna wymaga ciągłej pracy u podstaw - mówi Paulina Kirschke, prezeska Fundacji im. Julii Woykowskiej.
Raport Konsument nowej generacji. Trendy dla e-commerce
Rok 2020 upłynął pod znakiem boomu w e-commerce. Rok 2021 pod znakiem załamania łańcuchów dostaw. Rok 2022 będzie momentem inflacyjnego przełomu? Oto trendy, które wpłyną na oblicze rynku w tym roku.
Polityczni gangsterzy z ferajny
Przejmując kontrolę nad lwią częścią warszawskiego handlu i rzemiosła, powiązani z sanacją gangsterzy Łukasz Siemiątkowski i Józef Łokietek nie tylko nie zerwali kontaktów z ludźmi władzy, ale wręcz realizowali ich interesy. Po prawie stu latach ich barwne życiorysy stały się kanwą bestsellerowej powieści i serialu „Król”.
Polska aplikacja demokratyzuje piłkę nożną. "Piłka nożna nie może być sportem elitarnym" [WYWIAD]
Głęboko wierzę w pozytywną moc sportu, w szczególności futbolu - i na poziomie jednostek, i społeczności. W określeniu “jogo bonito”, czyli piękna gra, nie chodzi tylko o widowiskowość, ale też aspekt społeczny - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Rafał Warchoł, CEO FCapp.
Przez granicę do portfela. Zagraniczny e-commerce kusi polskie sklepy
Jeśli nie znasz zwyczajów swojego klienta, nic mu nie sprzedasz. Reguła ta sprawdza się też w internecie. A jeśli sprzedajesz w różnych krajach i kulturach, sprawa robi się jeszcze bardziej złożona. By osiągnąć sukces w e-commerce, nie wystarczy wiedzieć, że na Zachodzie klienci płacą w euro.