Tylko u nas
Janusz Filipiak: "Nie miałem snów o potędze. Czasem stresuję ludzi spokojem" [WYWIAD]
Czasem stresuję ludzi spokojem. Skąd go mam? Rod Stewart zapytany, czy swój charakterystyczny głos dostał od Boga, odpowiedział, że nie – ma go od piwa. Może też tak jest z moim spokojem? A tak serio, to myślę, że z pewnymi rzeczami człowiek się po prostu rodzi – mówi prof. Janusz Filipiak, twórca i prezes Comarchu.
Kateryna i Katarzyna, czyli o polsko-ukraińskich różnicach w firmie
O integracji pracowników z Polski i Ukrainy oraz różnicach kulturowych między naszymi narodami mówią Kateryna Chwiszczuk i Katarzyna Romanowicz, trenerki z firmy ETTA Leadership & Culture, specjalistki od zarządzania międzykulturowego.
Jacek Piechota: "Putin przestraszył się gospodarczego sukcesu Ukrainy" [WYWIAD]
W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Kto wygra, a kto straci na wojnie z Rosją
Wzrost inflacji, rekordowe ceny żywności, złota, metali szlachetnych, ropy i gazu. Koszty wojny gospodarczej Zachodu z dyktaturą Władimira Putina będą też ciężkie dla Polski. Zyskamy jednak uniezależnienie się od rosyjskich węglowodorów i zmianę miksu energetycznego. No i wolną Ukrainę.
Ukraińska szansa dla polskiego rynku pracy
Od wybuchu wojny do Polski przyjechało już ponad 2 mln Ukraińców. Duża część z nich zechce u nas zostać na stałe. Tymczasem w Polsce od dawna brakuje rąk do pracy. Czy gigantyczna operacja, polegająca na integracji pracowników ze Wschodu z polskim rynkiem pracy, zakończy się powodzeniem?
Ta wojna może potrwać. Pełny obraz Kuczyńskiego
Kiedy i czy wróci hossa? Podczas II wojny światowej indeksy w USA rozpoczęły hossę w maju 1942 r., kiedy daleko było do końca wojny, a USA ponosiły ciężkie straty. Wtedy właśnie kupował akcje bardzo młody inwestor giełdowy Warren Buffett.
Solidarni w czasie wojny. Jak polskie firmy pomagają Ukrainie?
Setki tysięcy Polaków i tysiące polskich firm bezinteresownie ruszyło do pomocy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdaliśmy kolejny egzamin z solidarności?
Stworzyć nowy piękny kraj. Jak ukraińskie startupy zrewolucjonizowały świat biznesu?
Nękana przez korupcję, biurokrację i błędy liderów Ukraina jest dużo biedniejsza niż 30 lat temu. Ale tam, gdzie są ograniczenia, jest też szansa, która została wykorzystana. Ukraińscy startupowcy nauczyli się skalować swoje biznesy na cały świat. Tego możemy się od nich nauczyć.
Kebab z Michałem Sadowskim? O czym marzą twórcy TwójPsycholog, Kaja Toczyska i Robert Witkowski
Choć wspólnie prowadzą startup – platformę TwójPsycholog, mają zupełnie inne pasje. Za to oboje zgodnie uważają, że w Polsce zbyt mało uwagi poświęca się problemom ze zdrowiem psychicznym.
Jak przygotować spółkę do IPO?
Obecnie rynek z większym niż przed kilkunastoma miesiącami dystansem podchodzi do debiutów na giełdzie, zatem oferta IPO przygotowywana przez spółkę musi być wyjątkowo przemyślana i dobrze opracowana.
Raport Cyfrowa rewolucja. Dogonić digitalowe zmiany
Nie musimy być drugim Google’em, ale bez wdrożenia chociażby podstawowych narzędzi będziemy przegrywali w walce o wzrost przychodów.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej. Jak to zrobić?
Do Polski przybyło już ponad 2 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. W połowie marca zmieniono przepisy, dzięki czemu zmienią się zasady ich zatrudniania w polskich firmach.
Czym jest epidemia rozproszenia uwagi i dlaczego wywołuje szkody ekonomiczne?
Naukowcy alarmują: świat opanowała epidemia rozproszenia uwagi. Powoduje to nie tylko szkody osobiste, ale także ekonomiczne. Utrata zdolności koncentracji pozbawia nas możliwości pełnego zaangażowania się w obowiązki zawodowe.
Małe firmy są mamione wspaniałymi perspektywami. Uda się nielicznym, bo e-commerce kosztuje [WYWIAD]
- Wiele osób pokazuje sukces Zalando, jako przykład, że da się szybko rosnąć. Tyle, że Zalando to startup, który dopiero niedawno stał się rentowny, a inwestycji raczej nie spłacił. Lepiej zobaczmy, jak rozwija się LPP. Stworzenie dobrego e-commercu dla takiego gracza to gigantyczna inwestycja - tłumaczy w wywiadzie Tomasz Woźniak, partner i CEO w firmie Future Mind.
Raport Pracownik w centrum uwagi. 5 zasad dobrej komunikacji
W czasach, gdy dystans społeczny stał się naszą codziennością, oczekiwania i potrzeby pracowników się zmieniły. Zmieniły się także wyzwania, jakie stoją przed działami komunikacji wewnętrznej. Oto, co dziś jest ważne.
Jak rządy Gierka doprowadziły do największego kryzysu gospodarczego w historii PRL
Wielkie i bezsensowne inwestycje socjalizmu, niekontrolowany wzrost długu publicznego jako sposób na rozwój ekonomiczny oraz zaciąganie gigantycznych kredytów. Jakie były konsekwencje rządów „dobrego gospodarza” Edwarda Gierka.
Komunikacja firmowa z akuszerką w tle
Pracownik i firma potrzebują dobrej rozmowy – z feedbackiem dotyczącym wspólnych działań. To dzięki niej można budować wzajemne zaufanie i zaangażowanie. Dobra komunikacja wewnętrzna w firmie daje przestrzeń na tę rozmowę i sprawia, że obie strony mają głos – przekonuje dr hab. Jacek Wasilewski, medioznawca.
Nowa nadzieja. Jak rozwija się polska branża kosmiczna?
Skończyła się era wielkich agencji kosmicznych. Teraz w kosmosie rządzą firmy prywatne – na całym świecie jest ich już ponad 10 tys. Są i polskie próby podboju kosmosu. Takich prężnie działających jest kilkadziesiąt. A mogłoby być znacznie więcej.
Od urzędów po centra handlowe - The Compass zwiększa dostępność budynków
The Compass to jedyna tak zaawansowana aplikacja na świecie, która pomaga osobom z dysfunkcjami wzroku odnaleźć drogę wewnątrz budynków. Stworzony przez Associated Apss produkt zdobył nie tylko kilka nagród, ale także cieszy się rosnącym zainteresowaniem zarządców obiektów handlowych czy budynków.
Jak się zarabia na metawersum
Choć to świat wirtualny, pieniądze są jak najbardziej realne. Od zaawansowanej analityki i wsparcia przemysłu po gry, sztukę i reklamy. Startupy, które weszły w metawersum, pozyskują miliardy dolarów. A to dopiero początek.
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?
Jonesi kontra Singhowie i Wangowie. Tak zmieni się światowa geopolityka do 2030 r.
Rozbieżne losy klasy średniej świata rozwiniętego oraz klasy średniej rynków wschodzących będą wyznaczać rzeczywistość gospodarczą i polityczną w 2030 r. i później.
Polska firma daje drugie życie resztkom pieczywa. "Gastronomia to biznes bez przyszłości"
Dają drugie życie resztkom pieczywa. Z wysuszonych i zmielonych czerstwych kromek wyrabiają okowitę, kosmetyki i opakowania.
Ortyński: "Ukraińscy artyści od zawsze byli zaangażowani politycznie. Tożsamość jest kluczowa"
Dzisiaj dla Ukraińców wspólnota, tożsamość i kultura są tym, co powoduje, że Ukraina tak dzielnie się trzyma i walczy. Każdy w Ukrainie powtarza teraz najczęściej, że "w narodzie siła" - mówi Mirosław Ortyński, urodzony we Lwowie basista zespołu Enej.
Analityka, NFT, łatwiejsza organizacja sparingów. Polskie aplikacje sportowe rewolucjonizują sport
Ustalenie taktyki meczowej. Kupno najważniejszych momentów z historii danej drużyny. Poprawa szybkości biegu, umówienie się na sparing. Nowe technologie coraz mocniej wchodzą do świata sportu i pomagają nie tylko profesjonalnym zawodnikom, ale też pasjonatom amatorom. Swój udział w tym procesie mają polskie technologie.
Polacy produkują sprzęt, z którego korzystają David Guetta i Pharrell Williams
Marek Walaszek zaczynał od pracy z twórcami polskiej sceny rapowej, a obecnie z produkowanego przez niego sprzętu muzycznego korzystają największe międzynarodowe sławy z branży muzycznej. – Polska elektronika jest jedną z najbardziej docenianych na świecie – tłumaczy.
Najlepsze startupy IOT. Biznes w sieci czujników
Chmura bezserwerowa, badanie serca płodów, transport leków, inteligentne opakowania. Internet Rzeczy wyzwala nowe modele i pomysły biznesowe. Nad Wisłą powstają kolejne startupy IoT, ale boom dopiero przed nami.
Gospodarcze konsekwencje wojny. Problemy dla wielu sektorów gospodarki i spory wzrost cen żywności
Załamanie kursu złotego i spore spadki na rynku akcji to tylko początek negatywnych konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Analitycy sygnalizują nadchodzące problemy zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Musimy szykować się na bardzo duży wzrost cen żywności, a firmy z wielu branż na szybkie poszukiwania nowych rynków zbytu.
Frøpt modyfikuje meble z IKEA. "W Polsce IKEA kojarzy się z meblami, którymi nie należy się chwalić"
Pierwszych wizyt w stolarni Magda Milejska i Kasia Kurowska-Loedl nie wspominają najlepiej. To branża zdominowana przez mężczyzn, więc dwie kobiety rozkręcające własną markę z frontami do mebli kuchennych IKEA wzbudzały podejrzliwość.
Sam sobie sterem, kasjerem, kurierem. Od automatyzacji w handlu nie ma odwrotu
Większość Polaków woli obsługiwać się w sklepach samodzielnie. Ci, którzy tego nie chcą, niebawem i tak zostaną do tego zmuszeni. Od automatyzacji nie ma odwrotu.
Rosja wykorzysta kryptowaluty, by zyskać płynność finansową? "Krypto posłuży i Rosji, i Ukrainie"
Krypto posłuży Moskwie, gdyż nie jest możliwe, żeby reszta świata zablokowała Rosjanom możliwość dokonywania transakcji kryptowalutowych. Z drugiej strony, nie ma sposobu, aby Rosja - jako kraj - w sposób efektywny korzystała z kryptowalut - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Gabriel Dymowski, CEO DoxyChain.
Psycholożka: "Praca może nabrać sensu i stać się większą wartością niż przed pandemią" [WYWIAD]
Nowa rzeczywistość jest dla nas ogromną szansą. Jeśli ją wykorzystamy, praca będzie miała dla nas większy sens i większą wartość niż przed pandemią – mówi prof. Agnieszka Wojtczuk-Turek, psycholożka i specjalistka od zarządzania, dyrektorka Instytutu Kapitału Ludzkiego w Szkole Głównej Handlowej.
Z Azji nad Wisłę, czyli jak zatrudnić cudzoziemca
W minionym roku do Polski przybyła rekordowa liczba pracowników z Azji. Czy Hindusi i Uzbecy pomogą Ukraińcom w budowie „nowoczesnej Polski”?
noo.ma sprzedaje meble "wizualnie uniwersalne". Przychody za 2021 rok wyniosły 25 mln zł
Rynek mebli i produktów wyposażenia wnętrz zaliczany jest do najszybciej rosnących sektorów e-commerce na świecie, a tylko w Polsce tempo jego wzrostu jest dwucyfrowe.
Ryzyka zmiennych stóp. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pomysł z zamrożeniem WIBOR-u jest absurdalny. Nie powinniśmy teraz pomagać tym, którzy kupowali po kilka mieszkań na wynajem. Warto jednak rozważyć propozycję większego udziału kredytów o stałej stopie procentowej.