Tylko u nas
Własny startup nie dla każdego. "Bez zespołu nie ma sukcesu". Wywiad z Wojciechem Fedorowiczem
- Budowanie startupu to pasmo niepowodzeń przetykanych sukcesami. Dlatego udaje się to tylko nielicznym - mówi wywiadzie z portalem mycompanypolska.pl Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.
Orlen tłumaczy, dlaczego nie daje reklam do „Gazety Wyborczej”
Reklamy w gazetach to nie wszystko. Mamy inne kanały dotarcia do klientów, do których dociera „Gazeta Wyborcza” – w ten sposób Adam Burak, członek zarządu Orlenu, odpiera zarzuty, że jego spółka kupuje reklamy tylko w mediach przyjaznych rządowi.
Upadłe biznesy - ciemna strona polskiego rynku startupów
Historię piszą zwycięzcy. Któż nie słyszał o sukcesach SpaceX, Stripe’a czy Airbnb? Rynek startupów ma jednak drugie oblicze.
Pampalini na Netfliksie, rozbudowa biura. Znamy plany Studia Filmów Rysunkowych [WYWIAD]
Czy "dobra zmiana" zabiera się za bajki? Bzdura, przecież trudno upolitycznić Reksia. To dobro narodowe, które nie powinno mieć przekazu politycznego. Nadal będziemy edukować najmłodszych - mówi Tomasz Małodobry, p.o. dyrektora bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.
Firma w problemach. Co z pracownikami? [FELIETON]
Co może lub wręcz powinien zrobić przedsiębiorca, który jest dotknięty skutkami pandemii i myśli o np. postępowaniu restrukturyzacyjnym? Konkretne porady w kontekście zarządzania pracownikami ma Michał Sowiński, partner w kancelarii Graś i Wspólnicy.
Hotel na Jamajce, podróże po buszu. Ci Polacy rzucili wszystko i robią biznes w tropikach
W pandemii turystyka zamarła. W ostatnich miesiącach palmy widzieliśmy wyłącznie na ekranach monitorów, a kąpiele w ciepłym morzu zamieniliśmy na piątki w wannie. Pewnie niejednemu z nas przyszła do głowy myśl „a może by tak wszystko rzucić i, jak tylko otworzą granice, uciec na rajską wyspę?”. Podpowiadamy jak to zrobić. I jeszcze na tym zarobić.
Król złoty. Czy warto dziś kupować złotówkę?
Banki centralne zdjęły rękawiczki i zaczęły bezpośrednio finansować rządy. Czy to osłabi złotego? Raczej nie. Może okazać się, że w tym roku będzie rządził właśnie złoty, który jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków rozwijających się.
Kombinat Konopny szykuje kolejną emisję akcji. Wejście na giełdę szybciej niż zakładano?
Bieżący plan pozostaje niezmienny: wchodzimy na giełdę w 2025 roku. Jeśli druga emisja akcji okaże się wielkim sukcesem, być może uda się wcześniej - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Maciej Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego.
Orlen nie wyklucza dalszych inwestycji w media [TYLKO U NAS]
Jeśli coś nam się będzie opłacać i przynosić zyski, to niczego nie możemy wykluczyć – tak na pytanie o ewentualne przejęcia kolejnych mediów przez Orlen odpowiada Adam Burak, członek zarządu paliwowego giganta. W rozmowie z magazynem „My Company Polska” przedstawiciel Orlenu podkreśla jednak, że w tej chwili jego koncern takich planów nie ma.
Faktoring wchodzi na nowe tory
Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.
Ekologiczna i sportowa, czyli Toyota Corolla GR Sport
Na rynek wraca Corolla ze sportowym zacięciem. Na razie w postaci hybrydowego modelu GR Sport.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Popularność Cyberpunka spada. Co dalej z kultowym uniwersum?
Teoretycznie byliśmy skazani na Cyberpunka – to uniwersum, które ma w sobie wszystko, by zawładnąć umysłami odbiorców na całym świecie. Na razie jednak zamiast cybersukcesu, mamy cyberporażkę. Ale Night City nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Biznesowy gambit. Polskie szachy zdobywają uznanie na najważniejszych turniejach
Polska jest jednym z największych producentów szachów na świecie. Sukces serialu „Gambit królowej” oraz przymusowa izolacja z powodu pandemii to dla branży prawdziwy wiatr w żagle.
Biżuteria z polskiego minerału podbija świat. Rynkowi grozi jednak chińska ekspansja
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na globie – w okolicach Sandomierza. Produkowana z niego biżuteria podbija świat, jednak, bez ochrony prawnej, rodzimemu rynkowi tego minerału może zagrozić chińska ekspansja.
Polki sprzedają kolorowe skarpetki w Irlandii. "Jedna z klientek używa ich jako wizytówek"
Założona przez dwie Polki firma produkująca skarpetki z humorystycznymi motywami podbiła serca Irlandczyków. Dotychczas Irish Socksciety sprzedało ok. 200 tys. par skarpetek, wśród ich użytkowników jest były premier Irlandii Leo Varadkar.
Branża mięsna i alkoholowa z poważnymi problemami [TYLKO U NAS]
Rynek spożywczy, mimo teoretycznie niewielkiego negatywnego wpływu pandemii, nie jest w najlepszej kondycji. Ostatnie miesiące najbardziej dotknęły przedsiebiorców z sektora mięsnego i alkoholowego - wynika z raportu Euler Hermes.
Marian Dąbrowski - pierwszy polski magnat prasowy
Marian Dąbrowski stworzył od zera największe w przedwojennej Europie Środkowo-Wschodniej imperium medialne. Bali się go premierzy i prezydenci, kochali zwykli ludzie, którym dostarczał codzienną porcję wiedzy i sensacji, czyli – jak sam mówił – „informacji pożytecznych i uciesznych”.
CD-Action zadebiutuje na NewConnect! Znamy nowe plany firmy [TYLKO U NAS]
Spółka GTEM, wydawca m.in. magazynu CD-Action, wkrótce zadebiutuje na NewConnect - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Nowe plany firmy ujawniła Lidia Ukleja, prezes firmy.
"Paczkomatoza" staje się faktem? "Trzeba eliminować patologie" [WYWIAD]
Miasta powinny wprowadzić zasady stawiania maszyn paczkowych w miejscach publicznych. Paczkomaty są już małym kawałkiem architektury miejskiej, porównywalnym do przystanków autobusowych czy tramwajowych - mówi Przemysław Ostaszewski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Wojciech Fedorowicz, TDJ Pitango Ventures: "W Polsce mamy swoisty fetysz unicornów"
- Mamy swoisty fetysz unicornów. Z jednej strony to fajnie jest mieć taką firmą, ale z drugiej strony to może o niczym nie świadczyć - mówi w szczerej rozmowie z mycompanypolska.pl Wojciech Fedorowicz, partner zarządzający TDJ Pitango Ventures.
Jak blefować doskonale o nowych technologiach?
W kolejnym odcinku naszego poradnika podpowiadamy, jak skutecznie udawać znawcę SI, VR czy Big Data.
Impreza w "bańkach", wejście z paszportem COVID-owym. Tak wygląda przyszłość koncertów?
Brak wydarzeń kulturalnych zaczyna coraz bardziej doskwierać, a organizatorzy próbują radzić sobie z koronawirusem na różne sposoby. To nieśmiałe pojedyncze próby czy światełko w tunelu?
Pierwsze pozwy zbiorowe przedsiębiorców już w sądach. Czego się domagają? [TYLKO U NAS]
- W tej chwili wiemy, że zostały złożone co najmniej dwa pozwy zbiorowe kierowane przez przedsiębiorców z branży turystycznej i branży rozrywkowej - mówi Robert Gniezdzia – radca prawny, partner zarządzający w Chmielniak Adwokaci, reprezentujący m.in. Wiślańską Organizację Turystyczną.
Oducz się mikrozarządzania. Poradnik dla szefów i managerów
Jest nieefektywne i wyniszczające, ale wielu menedżerów nie potrafi z niego zrezygnować.
Airly bada wpływ stanu powietrza na liczbę zakażeń koronawirusem. W planach kolejne inwestycje
W październiku ur. Airly pozyskało 2 mld dolarów na dalsze działania, a wśród inwestorów znalazła się rodzina Richarda Bransona. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na opracowanie sieci mobilnych urządzeń dokonujących pomiaru jakości powietrza. Startup bada także zależności między zanieczyszczeniem powietrza, a liczbą zakażeń COVID-19.
Masowe problemy firm usługowych. "Drastyczny wzrost niewypłacalności pod koniec roku" [TYLKO U NAS]
Prawie 400 firm z szeroko rozumianej branży usługowej ogłosiło niewypłacalność od stycznia do listopada minionego roku - wynika z raportu Euler Hermes. Najgorsze były ostatnie miesiące, po wprowadzeniu ponownego lockdownu dla m.in. branży HoReCa.
Patent na podatek cukrowy? Producenci napojów rejestrują suplementy diety [TYLKO U NAS]
Czy syrop malinowy z dodatkiem witaminy D albo napój o smaku coli i z dodatkiem witaminy C są suplementami diety? Od połowy 2020 roku zdaniem wielu polskich producentów napojów – tak. Czy wpływ na taką decyzję miało uchwalenie podatku cukrowego, który nie obejmuje m.in. suplementów diety?
Nie daj się zatopić! Co trzeba wiedzieć o kredytach dla przedsiębiorców?
Kredyt dla przedsiębiorcy bywa zbawienny – dodaje wiatru w żagle, pozwala uniknąć mielizn. Jednak jeśli zewnętrzne okoliczności obrócą się przeciwko nam, może być kamieniem u szyi. Jak nie dopuścić, by nas utopił?
Pampalini a "dobra zmiana". Nowe odcinki kultowej bajki w cieniu ideologii? [TYLKO U NAS]
Bielskie Studio Filmów Rysunkowych zapowiedziało 13 nowych odcinków doskonale znanej bajki "Pampalini - łowca zwierząt". Plany są ambitne, ale krytycy zarzucają Tomaszowi Małodobremu - który pełni obowiązki dyrektora Studia - brak doświadczenia i powiązania z PiS-em.
Akademia Młodego Szefa. Jak zneutralizować zawodowego narzekacza
Narzekający pracownik nie tylko obniża morale swoje i swoich współpracowników, ale też szkodzi firmie. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.
Benefity w dobie pandemii. Na co postawiły firmy? [TYLKO U NAS]
Prawie 8 na 10 polskich firm oferuje swoim pracownikom pozapłacowe benefity. W ostatnich miesiącach doszło jednak do dużych przetasowań w ofercie. Szczegółowe badanie w tym zakresie przygotowało Nationale Nederlanden.
Z korporacji do biegania. Jak przekuć pasję w biznes
Katarzyna Półtorak jeszcze kilka lat temu zajmowała się finansami w korporacji. Dziś rozkręca sportową markę dla kobiet Polka Sport. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na rynek spódniczki biegowe. Teraz czas na bluzy. I to nie byle jakie.
Kubisiak: Szukający pracy powinni być bardziej elastyczni. Kryzys wymusza zmiany [WYWIAD]
Młodzi najbardziej cierpią w okresie kryzysu. Z pewnością wydłuża się czas szukania pracy, co jest oczywiście związane z mniejszą liczbą ofert. Niektóre przedsiębiorstwa radzą sobie wyjątkowo dobrze, a inne wyjątkowo źle – to wymusza większą elastyczność u kandydatów, warto wyjść poza dotychczasową branżę - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytuty Ekonomicznego.
Gry wydaje się wtedy, kiedy są gotowe... [WYWIAD]
Gry wydaje się wtedy, kiedy są gotowe. To nasza strategia. Dzięki takiemu podejściu wszystkie wydane dotychczas tytuły mają aż 90 proc. pozytywnych recenzji – mówi Maciej Nowak, prezes Road Studio.