Polski fintech z dużymi wdrożeniami w bankach. "To dobry czas dla twórców innowacyjnych rozwiązań"

Digital Fingerprints
Fot. materiały prasowe
Digital Fingerprints skupia się przede wszystkim na cyberbezpieczeństwie, na zapewnieniu mechanizmów, które ochroni organizację przed fraudem, kradzieżą tożsamości czy phishingiem. Kluczowy jest rozwój sztucznej inteligencji, ponieważ nasze rozwiązania opierają się o machine learning - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Krzysztof Raczyński, CEO Digital Fingerprints.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozwiązanie oferowane przez Digital Fingerprints zapewnia ochronę zasobów i kont internautów – umożliwiają to mechanizmy oparte o biometrię behawioralną. Startup już teraz może pochwalić się dwoma potężnymi wdrożeniami w polskich bankach: mBanku oraz ING. Obecnie trwają rozmowy z kolejnymi instytucjami finansowymi i organizacjami.

O branży fintech w Polsce oraz planach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Krzysztofem Raczyńskim, CEO Digital Fingerprints.

Na czym skupia się obecnie Digital Fingerprints?

Naszą misją od zawsze była ochrona zasobów i kont internautów i tutaj niewiele się zmieniło. W tym roku założyliśmy sobie dwa podstawowe cele. Pierwszym jest rozwój badań nad rozwiązaniem dla urządzeń mobilnych. Trendem, który stał się codziennością jest korzystanie z wszelkiego rodzaju aplikacji mobilnych, zatem naszą ambicją stało się zapewnienie pełnej ochrony niezależnie od kanału dostępowego. Po drugie, dostrzegamy potencjał w rozwiązaniach z zakresu biometrii behawioralnej w nowych gałęziach gospodarki, dlatego zaczęliśmy poważne rozmowy i pierwsze projekty np. w sektorze administracji publicznej.

Cyberbezpieczeństwo - w okresie pandemii i pracy zdalnej - wydaje się być kluczową kwestią.

Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa zawsze była - i myślę, że nadal będzie - dużym wyzwaniem. Należy pamiętać, że największym zagrożeniem i najsłabszym ogniwem dla każdej organizacji jest człowiek. Gdybyśmy mieli w ramach naszej polityki bezpieczeństwa wdrożone najlepsze i najbardziej sprawdzone rozwiązania, niestety niewiele nam to pomoże, gdy człowiek będzie niedoedukowany. Bazując na wiedzy i doświadczeniu, mogę powiedzieć, że edukacja pracowników powinna stać się priorytetem dla każdej firmy. Naszym zadaniem w tym miejscu jest pokazanie, że technologia pozwala w znaczny sposób podnieść bezpieczeństwo organizacji. Nie należy bać się postępu i innowacji - trzeba być na bieżąco i rozumieć zasady działania poszczególnych mechanizmów.

Co z regulacjami prawnymi?

Nasz system od początku był projektowany tak, żeby spełniać wymogi RODO. Przykładamy dużą wagę do etycznego pozyskiwania danych i jak największej minimalizacji pozyskiwanych informacji. Anonimizujemy je jeszcze u źródła. Rzeczą wiadomą jest, że zgodności z nowymi procedurami czy regulacjami wymagają od producentów wiele wysiłku, natomiast dzięki temu, wiemy, że nasze rozwiązania są w pełni bezpieczne i dostosowane do najbardziej wymagających klientów. Tak naprawdę wiele regulacji - w tym np. dyrektywa PSD2 - pomagają nam dostosować produkt do dynamicznie zmieniających się wartości i potrzeb potencjalnych klientów.

Czy w dobie pandemii te potrzeby jakoś się zmieniły?

Epidemia w wielu obszarach gospodarki zrobiła ogromne zamieszanie i zasiała spustoszenie. Branża IT, a w szczególności security, też oczywiście odczuła skutki pandemii, ale nie w znacznym stopniu. Niektóre projekty zostały przesunięte w czasie, ponieważ zmieniły się priorytety w firmach, niemniej w dalszym ciągu jest to temat ważny i mocno rozwijany. Zmienił się sposób naszych działań, ponieważ cały biznes przeniósł się do Internetu. Zasadniczo całe życie stało się online, a postęp cyfryzacji to istna ewolucja... Dla nas - jako twórców innowacyjnych rozwiązań - jest to dobry czas. Z pewnością jeśli nie dziś, to jutro mamy nadzieję skorzystać na tak silnych zmianach dotyczących rozwoju i wdrażania nowych technologii.

Jakie więc stoją przed wami wyzwania?

Fintechy to w Polsce dziedzina, która stale się rozwija. Największym wyzwaniem tak naprawdę jest rozwój, bo czasy mamy dość specyficzne. Na szczęście żyjemy w Polsce, która uznawana jest za jeden z najbardziej nowoczesnych krajów, jeśli chodzi o dojrzałość bankowości cyfrowej. W badaniu Deloitte Raport Digital Banking Maturity 2018, Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów określanych mianem „Cyfrowych liderów”, a to już daje spore nadzieje na sukces. My - jako Digital Fingerprints - jesteśmy tylko w pewnym zakresie fintechem, bo cała nasza działalność skupia się przede wszystkim na cyberbezpieczeństwie; na zapewnieniu rozwiązania, które ochroni organizację przed fraudem, kradzieżą tożsamości czy phishingiem. Rozwój sztucznej inteligencji jest tutaj wręcz kluczowy, ponieważ nasze rozwiązania opierają się o machine learning. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozwiązanie będzie nadążało za dynamicznie zmieniającymi się czynnikami zewnętrznymi.

Na czym skupicie się w najbliższych miesiącach?

Chcemy dowieźć założone cele i rozwinąć firmę. W samych rozwiązaniach stawiamy teraz na budowanie nowych modeli na aplikacje mobilne. Ciągle doskonalimy nasz zespół, podnosimy kwalifikacje - wszystko po to, aby wyniki naszej pracy były jak najwyższej jakości. Na ten moment możemy pochwalić się dwoma potężnymi wdrożeniami w polskich bankach: mBanku oraz ING. Bardzo nam zależy, aby do tego grona dołączyło jak najwięcej banków oraz innych organizacji. W przyszłości oczywiście nie wykluczamy ekspansji za granicę.

TOP 10 polskich fintechów - ranking

W kolejnym numerze "My Company Polska" znajdziecie ranking 10 polskich fintechów, na które warto zwrócić uwagę.

TOP 10 polskich medtechów - ranking

Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem 10 najbardziej obiecujących polskich medtechów.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY