Tylko u nas
Stefan Batory, Booksy: Zamykamy kolejną rundę finansowania [TYLKO U NAS]
Booksy, jeden z największych polskich startupów, kończy kolejną rundę pozyskiwania finansowania - powiedział w wywiadzie z portalem mycompanypolska.pl Stefan Batory, twórca firmy. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. do budowy produktu, który "zrewolucjonizuje" branżę.
Czas na deglobalizację. Jak zmieni się świat po COVID-19?
Przede wszystkim powinniśmy stawiać na biznes cyfrowy – sektor e-commerce przeżywa prawdziwy boom. Oprócz tego ludzie przekonują się do telemedycyny i pracy zdalnej. Co jeszcze? Oto kolejny tekst z raportu Biznes w erze COVID-19.
Startuperki 2021. Ranking najbardziej innowacyjnych Polek
Nowe pokolenie Polek buduje biznes na własnych warunkach. Nie oczekują ułatwień ani całowania w rękę, ale równości już tak. Mozolnie kruszą patriarchalne struktury i dowodzą, że biznes w spódnicy może być równie poważny, jak w spodniach. Oto 21 startuperek 2021 r.
Raport Biznes w erze COVID-19. Jeśli chcemy, znajdziemy pomoc
Na rynku znajdziemy wsparcie dla firm dotkniętych pandemią, a wybór dostępnych możliwości jest dość duży. Na co mogą zdecydować się przedsiębiorcy MSP, jeśli ich biznes zaliczył kryzys wywołany koronawirusem?
Praca na wiatrakach, komornicy, uzależnienia. Dramat zaplecza branży rozrywkowej [TYLKO U NAS]
Niemiecka branża liczy, że nie przeżyjemy pandemii. Dzwonił do mnie kolega, który już teraz skupuje dla Niemców wyposażenie polskich firm, oczywiście za 15 proc. ceny. Zaproponował mi "pomoc" w trudnych czasach - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl przedstawiciel branży scenotechnicznej.
Bańka wszystkich baniek. Pełny obraz Kuczyńskiego
Donald Trump obiecuje, że przekaże władzę Joe Bidenowi (choć nadal będzie twierdził, że wybory sfałszowano). Jednak kadencja Trumpa kończy się dopiero 20 stycznia. Do tego czasu wiele może się wydarzyć. Na razie kluczowe są wybory senatorskie w Georgii, które przesądzą o tym, kto będzie rządził amerykańskim Senatem.
Raport Biznes w erze COVID-19. Oni nie załamali rąk, czyli zwinność popłaca
Covid-19 ma też swoich bohaterów. To firmy, które poradziły sobie w czasie pandemii, wykazując się świetną zaradnością biznesową. Jakie praktyki stosowały i co udało im się osiągnąć?
Picie pandemiczne [FELIETON]
Mam teraz psa, więc chodzę sporo po parkach. O tej porze roku były one odwiedzane głównie przez psiarzy (poznaję), rodziców z wózkami (znam to dobrze) i emerytów (to przede mną). Teraz doszła nowa kategoria spacerowiczów: pijacy.
10 szokujących prognoz na 2021 r.
Brakuje w języku polskim słów, które pozwalałyby opisać, jak bardzo szokujący dla wszystkich był 2020 r. Czy w 2021 r. możemy liczyć na odrobinę spokoju? Oby, ale na wszelki wypadek przygotujmy się na kolejne, zatrważające wydarzenia.
Powrót do normalności? Najwcześniej za rok!
Restauracje, kina, hotele, ale też fryzjerzy czy sklepy meblowe – w zasadzie w każdej branży znajdziemy firmy, które odczuwają skutki pandemii. Sytuacja była kiepska, a potem stała się tragiczna. Powrót do normalności? Minimum za rok.
Polak stworzył firmę, która jest drugim na świecie producentem kawioru. Jak podbijał świat?
Antoni Łakomiak stworzył firmę, która jest największym producentem kawioru w Europie i drugim na świecie. Sprzedawany pod marką Antonius Caviar produkt można znaleźć w najlepszych restauracjach.
Człowiek, który uratował Teslę [WYWIAD]
Ze współpracownikami, którzy podzielają twoje wartości, można osiągnąć wszystko. Osiem lat temu położyłem na szali praktycznie cały swój dorobek, Tesla zaś zaryzykowała reputacją i milionami dolarów. Udało się! Dziś to Polska potrzebuje pomocy, inaczej nigdy nie wyjdziemy z węgla – mówi Adam Drewniany, przedsiębiorca, który doradzał Elonowi Muskowi i budował potęgę Tesli.
Raport Zielony Ład. Green deal, czyli Polska na zielono
Przybywa firm, które chcąc się „zazielenić”, deklarują zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną w perspektywie następnych dekad. I nie są to puste słowa, ekologiczne rozwiązania oprócz dobrego wizerunku dają też oszczędności.
Wojna o marże
Ratunek w kryzysie czy dobijanie bezbronnych? Wokół pośredników zajmujących się dostawami jedzenia z restauracji do klientów wybucha coraz więcej kontrowersji.
Michał Gwiazdowski, Brainly: "Nie szukaliśmy dodatkowych funduszy". Co szykuje startup? [TYLKO U NAS]
Inwestorzy przekażą polskiemu startupowi Brainly 80 mln dolarów. Jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Michał Gwiazdowski, General Manager w Brainly, firma ma już plan, jak wykorzysta te środki.
Wyzwiska, które motywują? Przekleństwa w pracy
Wielu polskich szefów krzyczy na swoich pracowników. To niezwykle destrukcyjny sposób zarządzania zespołem, niekiedy przeradzający się w przemoc. Jednak – jak dowodzą naukowcy – istnieją też „wyzwiska”, które integrują i motywują.
Przyciągnij ich raz jeszcze! Jak skutecznie stosować remarketing
Nie każdy, kto trafi na naszą stronę w internecie, od razu zrobi zakupy. Zamiast szukać coraz to nowych odbiorców, lepiej zaprośmy takiego klienta ponownie, czyli zastosujmy remarketing. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Stefan Batory, Booksy: Planujemy dalszy rozwój i nie wykluczamy przejęć! [TYLKO U NAS]
- W przyszłości nie wykluczamy też przejęć - mówi w komentarzu dla redakcji portalu mycompanypolska.pl Stefan Batory, twórca i prezes Booksy. Przypomnijmy, kilka dni temu firma poinformowała o połączeniu z Versum - jednym z największych konkurentów na rynku usług dla branży beauty.
10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych
Skarbówka czuwa! Nie musisz być przestępcą VAT-owskim, by narazić się organom podatkowym. Wystarczy nawet najmniejszy błąd w dokumentach wystawianych co miesiąc albo... brak dowodów na przeprowadzenie szkolenia sprzed kilku lat.
"Do rynków rozwiniętych jeszcze nam brakuje". O mitach na polskim rynku nieruchomości [WYWIAD]
"Wiele osób chciałoby umieścić Polskę w gronie państw rozwiniętych, na wzór państw Europy Zachodniej. Nasz rynek jest nadal w fazie rozwoju, nieważne, czy ktoś umieści nas w rankingu w innym miejscu" - mówi w wywiadzie Piotr Trzciński, Head of Investment – Poland w firmie zajmującej się inwestycjami na rynku nieruchomości Savills Investment Management. Jak dziś inwestuje się w Polsce?
Raport Konsument Nowej Generacji. Jak nadążyć za zmianami
Błyskawiczne płatności, szybkie i wygodne dostawy oraz nowinki technologiczne, które zwiększają komfort klientów. Oto, jak zmienia się polski konsument.
Wykiwani na akcjach, zawiedzeni Cyberpunkiem. Polski gaming to nie tylko CD Projekt
256,40 zł - taka była cena za akcję CD Projekt dziś rano. Gracze skarżą się na liczne błędy, a studio przeprasza i zapowiada, że posiadacze PlayStation 4 i Xbox One będą mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy. Choć CD Projekt już dawno przestał być odbiciem polskiego gamedevu, niewykluczone, że kryzys firmy wpłynie na wizerunek całej branży.
Raport Zielony Ład Czy Polska może być zeroemisyjna?
W ciągu najbliższych 20 lat Polska zbuduje nowy, zeroemisyjny system elektroenergetyczny. Pomoże jej w tym Europejski Zielony Ład i jego mechanizm sprawiedliwej transformacji. Docelowy model ma opierać się na OZE, paliwach alternatywnych i energetyce jądrowej, ale w okresie przejściowym istotną rolę będzie odgrywał gaz ziemny.
Spółki komandytowe zapłacą CIT. Prawnik radzi, jak uniknąć podwyższenia kosztów działalności
W związku z uchwaloną przez Sejm w dniu 28 października 2020 r. nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wielu przedsiębiorców staje przed olbrzymim dylematem. Co zrobić ze spółkami komandytowymi, które będą musiały zapłacić podatek CIT?
Restauracyjne podziemie ma się świetnie. "Lepiej zaryzykować, nie boimy się kontroli"
- By otrzymać dofinansowanie z tarczy należy wykazać 40 proc. spadek obrotów. Obrotów, a nie dochodów, co jest głupotą, bo koszty wciąż ponosimy ogromne. Inna sprawa, że słyszałem, że urzędy niechętnie kontrolują przedsiębiorstwa, bo mają ważniejsze sprawy na głowie - mówi Michał Bartoszuk, właściciel La Cafe. Jak działa restauracyjne i hotelarskie podziemie?
Perfumy szyte na miarę. Biznes rośnie mimo pandemii
Nie trzeba czekać na premiery zapachów wielkich marek kosmetycznych. Dziś samemu można już skomponować własne, luksusowe perfumy. Tym cenniejsze, że niepowtarzalne! Z pomocą przychodzą tu firmy tworzące zapachy szyte na miarę.
Raport Konsument Nowej Generacji.Usługi przenoszą się do sieci
Pozyskanie kredytu bez wizyty w banku, umówienie wizyty u fryzjera za pomocą paru kliknięć czy zakup samochodu przez internet. Coś, co było nie do pomyślenia jeszcze rok temu, dziś staje się normą.
Karuzela, karuzela, w całej Polsce co niedziela... Jak dziś wyłudza się VAT?
Pomimo entuzjastycznych zapowiedzi Ministerstwa Finansów (zasada „3 x P”: prostota, przejrzystość i przyjazność), podatnicy podchodzą do nowych przepisów w zakresie JPK z uzasadnionymi obawami. Ale nie o merytorycznych wątpliwościach związanych z JPK_V7 będzie w tym tekście mowa - pisze w analizie dla portalu mycompanypolska.pl Wojciech Kieszkowski, partner w firmie Solveo Advisory.
Polska ziemia obiecana. "Żadna organizacja nie gromadzi informacji o imigrantach przedsiębiorcach"
Coraz częściej zakładają własne biznesy i tworzą miejsca pracy na polskim rynku pracy. Coraz więcej złotówek dorzucają do naszego PKB. Obcokrajowcy prowadzą nad Wisłą już niemal 20 tys. przedsiębiorstw. Tylko w 2019 r. przybyło ponad 1,6 tys. firm.
Budowa marki a zyski. Jak zarobić więcej na wartościach?
Najcenniejsza – to określenie, które wbrew pozorom wcale nie odnosi się wyłącznie do wyceny brandu. Jego siła ukryta jest w wartościach, które za sobą niesie. Tylko tak można zbudować markę godną zaufania.
Kobieta, jej płeć, wygląd i (nie)moc?
Czy Basia jest mniej kompetentna od Barbary? Ekspertka powinna więcej mówić czy więcej słuchać? Ważne jest to co mówimy, czy to jak wyglądamy? O wizerunkowych pułapkach pisze dr Milena Drzewiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Robot, który zasieje rośliny czy system, który wykryje chorobę. Oto polskie technologie przyszłości
Polowy robot, który sam sieje, pieli, nawozi i rozpoznaje rośliny, kasy samoobsługowe identyfikujące produkty dzięki analizie obrazu z kamer czy urządzenie, które po naszym głosie pozna, czy nie jesteśmy chorzy – to produkty tworzone przez polskie firmy.
Okiem eksperta. Czy nowa procedura restrukturyzacji rzeczywiście pomogła firmom?
Uproszczona restrukturyzacja, wprowadzona wraz z ustawą z 19 czerwca br. miała z założenia pomóc firmom w wyjściu z największych problemów, jakie wniknęły z koronakryzysu. Czy tak się stało? Oto ocena ekspertki, Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.
UOKiK wszczął postępowanie w sprawie pośredników w dowozie jedzenia [TYLKO U NAS]
W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów toczy się postępowanie wyjaśniające w sprawie firm-pośredników prowadzących internetowe platformy dostawy i zamawiania jedzenia - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Największe firmy z tej branży złożyły już wyjaśnienia.
Kontrole PFR. Jak się do nich przygotować?
Nadchodzi czas rozliczeń środków pozyskanych w ramach tarczy finansowej od PFR. Mimo, że firmy mają na to czas do 12 miesięcy od przekazania finansowania, to już dziś powinny szykować się na możliwe kontrole. Oto analiza prawnika Adama Ziębickiego z kancelarii Chałas i Wspólnicy.