Nowy ład na walutach. Pełny obraz Kuczyńskiego

Blokada Kanału Sueskiego
Blokada Kanału Sueskiego, fot. East News
Potężne osłabienie złotego okazało się na razie krótkotrwałe. Ale rosnąca inflacja może w przyszłości wywierać presję na naszą walutę. Namieszać na rynkach może jeszcze przygotowywany przez PiS Nowy Ład.

Wmarcu i na początku kwietnia niewiele się na globalnych rynkach finansowych wydarzyło. Hossa na rynku akcji była kontynuowana. Owszem, nagłówki robiła sprawa Archegos Capital Management. Ten bardzo agresywny fundusz hedżingowy (pracujący z olbrzymim lewarowaniem, czyli zadłużeniem) likwidował pozycje o wartości ponad 20 mld dol., co pogrążyło akcje takich firm jak Viacom czy Discovery oraz takich banków jak Nomura czy Credit Suisse. 

Obawiano się nieco, że ten przykład da sygnał rynkowi, bo mówi, że w zapale korzystania z nadmiernych wycen wiele firm bierze na siebie zbyt duże ryzyko, ale zachowanie rynków pokazało, że przynajmniej na razie (dopóki nie pojawi się kolejny przykład) inwestorzy odsunęli na bok takie obawy.

Wszyscy nadal wpatrywali się w USA, gdzie opublikowano drugi (i nie ostatni) program pomocy gospodarce. Prezydent Joe Biden przedstawił swój kolejny plan – tym razem mający na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego przez inwestycje w amerykańską infrastrukturę (drogi, mosty, systemy wodne itp.). Plan otrzymał nazwę American Job Plan (amerykański plan dla rynku pracy). Opiewał na 2,25 bln dol. 

Wydatki mają pokryć nowe podatki i regulacje. To m.in. podwyżka CIT z 21 do 28 proc., wzrost podatku z zysków amerykańskich firm osiąganych za granicami Stanów z 13 na 21 proc., specjalny podatek minimalny 15 proc. uniemożliwiający sztuczki z redukowaniem podatków do zera, kary dla firm przenoszących miejsca pracy za granicę USA i anulowanie preferencji dla zysków osiąganych za granicą USA, eliminacja wszelkich preferencji dla firm z sektora paliwowo-gazowego, zwiększenie możliwości IRS (ich systemu urzędów skarbowych).

Podobno ma to dać wpływy do budżetu w wysokości 2 bln dol. w ciągu 15 lat. Bardzo wątpię, żeby udało się bez problemów te podwyżki i zmiany uchwalić w Kongresie i chyba tylko dlatego nie było negatywnej reakcji rynku. Przedsiębiorcy mówią wstępnie, że mogą się zgodzić na podwyżkę CIT z 21 na 25 proc.

Jeśli podwyżki podatków będą mniejsze, to wypełnienie planu Bidena będzie wymagało znacznego zwiększenie długu USA, co według mnie nawet ze zwiększonymi podatkami będzie miało miejsce. Szczególnie, że za miesiąc Biden ma przedstawić drugi plan (1–2 bln dol.) nakierowany na „ludzką infrastrukturę”, czyli edukacja, wspomożenie rodziny, ochrona zdrowia.

Osobliwości rynku

Na rynkach pozaakcyjnych działy się dość dziwne rzeczy. Można zauważyć, że zablokowanie Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given, a potem odblokowanie miało wpływ na ceny ropy, ale był chwilowy i zdecydowanie nie miało to większego wpływu na zachowanie rynków. Zwiększenie wydobycia przez OPEC+ chwilowo jednak zahamowało wzrost cen baryłki. 

Jedną z osobliwości współczesnego rynku finansowego jest kompletnie irracjonalne zachowanie graczy. Przed posiedzeniami OPEC ropa WTI staniała o ponad 3 proc. Tak, ta sama ropa WTI, która zdrożała ponad 3 proc. dwa dni wcześniej. Wtedy mówiło się, że drożała, dlatego, że OPEC postanowił jedynie stopniowo podnosić wydobycie, a dwa dni później staniała… dlatego, że OPEC postanowił podnosić wydobycie. Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie dotyczyło również naszych portfeli.

Dla przyzwoitości, żeby jednak uzasadnienie spadku ceny ropy można było jakoś uzasadnić, wspominano o tym, że w Chinach polecono zmniejszyć akcję kredytową do poziomów sprzed roku, co może sugerować ograniczenie aktywności gospodarczej tego państwa, a co za tym idzie może zmniejszyć...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2021 (68)

Więcej możesz przeczytać w 5/2021 (68) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ