podatki
zobacz inne tematyTen sam obowiązek, inna forma - już wkrótce e-faktura stanie się obligatoryjna
Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Wyższe podatki dla zagranicznych firm? Chce tego prawie co drugi Polak
40 proc. badanych chciałoby wprowadzenia wyższych podatków dla zagranicznych firm działających w Polsce - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research i Syno Poland.
Podatek od bycia przedsiębiorcą, czyli 10% przekazuj sobie – i to w pierwszej kolejności!
Opinie: W dobie coraz większych i kolejnych podatków warto rozważyć dodanie kolejnego, który możemy nazwać podatkiem od bycia przedsiębiorcą. Zasada jest prosta: od każdego przelewu 10% kwoty trafia na konto oszczędnościowe lub na twoje inwestycje.
Polski Ład nie tak dotkliwy dla przedsiębiorców? Podwyżka składki zdrowotnej może być stopniowa
Zamiast jednorazowego podwyższenia składki zdrowotnej do poziomu 9 proc. dochodów zmiany mają być stopniowe - pisze Business Insider powołując się na słowa Łukasza Czernickiego, głównego ekonomistę Ministerstwa Finansów.
Polski Ład a podatki. Optymalizacja podatków pod ostrzałem
Polski Ład przyniesie rewolucję fiskalną. Najwięcej stracą ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Ich podatki wzrosną nawet o 50%. Wielu zastanawia się jak obejść podwyższone daniny.
Recepta na Polski Ład. Czy przedsiębiorcy prowadzący JDG zapłacą wyższe podatki?
Projekt ustawy wprowadzającej Polski Ład w zakresie CIT oraz PIT uderza przede wszystkim w jednoosobowe działalności gospodarcze, które już teraz muszą zacząć „zabawę w chowanego” z Ministerstwem Finansów i zaplanować swoje rozliczenia podatkowe na przyszły rok, by na wprowadzanych zmianach stracić jak najmniej.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Telefon do Banasia! [FELIETON]
„Dalsze budowanie etosu pracowników administracji skarbowej” ma być zadaniem dla nowej szkoły wyższej, którą wkrótce utworzy Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z resortem finansów. Tylko najwięksi złośliwcy – „to nie ludzie, to wilki” – mogą uzasadniać wspaniałą uniwersytecką inicjatywę tym, że szef tego drugiego ministerstwa nie ma wyższego wykształcenia i chciałby uzupełnić luki w edukacji.
G-20: ministrowie finansów popierają plany zaprzestania korzystania z rajów podatkowych
Urzędnicy finansowi reprezentujący większość światowej gospodarki poparli gruntowną rewizję podatków międzynarodowych, która zniechęca duże firmy do uciekania do rajów podatkowych.
Superbogaci legalnie unikają płacenia podatków. Jeff Bezos czy Elon Musk prawie nic nie oddają
Pro Publica opublikował raport na temat kwestii, która irytuje wiele osób, zwłaszcza Amerykanów: superbogaci nie płacą zbyt dużych podatków dochodowych.
Najnowsze informacje ze świata biznesu. Lipiec 2021
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
Polski Ład, czyli pudełko z czekoladkami [KOMENTARZ]
Polski Ład powoli się wykluwa, choć do przyjęcia tych zapowiedzi potrzebne będzie ok. 100 ustaw, więc całość może się opóźnić do 2022 r. Chyba że po drodze odbędą się wybory.
Dr Bukowski: "Rząd raczej nie zarżnie klasy średniej. Choć to ona zapłaci za nadchodzące reformy"
W Polsce klasa średnia dopiero rośnie. Jeszcze nie okrzepła, nie powinno się więc jej przesadnie obciążać podatkami. Polityka powinna sprzyjać temu, żeby ludzie się bogacili, tymczasem pojawiają się pierwsze oznaki, że być może idziemy w przeciwną stronę - mówi dr Maciej Bukowski, prezes WiseEuropa.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Lipiec 2021
Ważne zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
The show Musk go on! [FELIETON]
Fajnie byłoby umrzeć na Marsie, byleby nie rozbić się przy podejściu do lądowania – powiedział kiedyś Elon Musk. Teraz ekscentryczny biznesmen i techniczny wizjoner realizuje taki właśnie swój kosmiczno-eschatologiczny projekt (SpaceX), ale także wiele innych.
Polski Ład może być korzystny dla przedsiębiorców? Jest propozycja zmian!
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, przy poparciu m.in. Business Centre Club oraz Centrum im. Adama Smitha zaproponował zestaw zmian do Polskiego Ładu, które nie tylko pozwolą na zrealizowanie celów programu, ale także będą korzystne dla przedsiębiorców.
Polski Ład: firmy szukają doradców podatkowych. Czy przenieść biznes do Czech?
Większość firm czeka jeszcze na rozwój wypadków, niemniej doradcy podatkowi przyznają, że trafia do nich coraz więcej zapytań.
Świat rosnących podatków [KOMENTARZ]
Następne programy pomocowe wiążą się z kolejnymi zapowiadanymi podwyżkami podatków. A w tle pędząca inflacja. Czy jest się czym martwić?
Badanie inFakt: niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu
Aż 87 proc. przedsiębiorców deklaruje, że zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie będą dla ich firm niekorzystne – wynika z badania firmy inFakt. Zmiana składki ZUS spowoduje wzrost kosztów w zakresie składki zdrowotnej u 85 proc. badanych.
Jak obniżyć podatek w firmie typu JDG
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, podatki mogą spędzać ci sen z powiek. Niezależnie od tego, czy masz podatek progresywny 17 lub 32 proc., albo jesteś na 19-proc. podatku liniowym, kwoty, jakie oddajesz do państwa, mogą być bardzo wysokie. Czy można je zmniejszyć?
Kto zyska a kto straci na reformie podatkowej? Analiza Polskiego Ładu
Podwyżka kwoty wolnej od podatku przy jednoczesnym uzależnieniu składki zdrowotnej od dochodu (bez możliwości odliczenia od podatku) to najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców i pracowników w ramach Polskiego Ładu. Sprawdzamy, kto więcej zapłaci a kto skorzysta na zmianach.
"Polski ład". Rząd prezentuje nowy program gospodarczy. Wiemy, co czeka przedsiębiorców!
Podwyżki podatków? Nowe programy socjalne? Rząd odsłania karty programu "Polski ład", wcześniej nazywanego "Nowym Ładem". Transmisja rozpoczęła się o godz. 10.
Czy pierzesz brudne pieniądze? Zmiana w prawie narzuca nowe obowiązki
Jesteś doradcą podatkowym albo handlujesz dziełami sztuki? Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu narzuci na ciebie dodatkowe obowiązki.
Europejski Amazon nie zapłacił podatku CIT. Przychody przekroczyły... 44 mld euro
"Nie jest kolorowo. Ja tam do tego interesu dokładam od lat". Słowa właściciela lokalnej hurtowni? Nie, tak mogliby powiedzieć szefowie europejskiej filii Amazona. Mimo ponad 44 mld euro przychodów w 2020 roku firma nie zapłaciła podatku CIT.
Przepraszamy za utrudnienia [FELIETON]
„Nie mamy pańskiego PIT-36 i co pan nam zrobi! Cham się uprze i mu daj! No skąd wezmę, jak nie mam”. Taki zasadniczo komunikat mogliśmy uzyskać na stronie internetowej www.podatki.gov.pl.
Będzie nowy podatek? Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić dodatkową opłatę od opakowań
Tak wynika z projektu ustawy opublikowanego w systemie Rządowego Centrum Legislacji. Restauracje, kawiarnie czy też sklepy będą musiały pobierać dodatkową opłatę w wysokości 1 zł przy sprzedaży takich produktów, jak kawa czy herbata, a także dania na wynos.
Estoński CIT w Polsce? "Podobieństwa kończą się na jednym rozwiązaniu"
Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u w Polsce miało przyczynić się do szybkiego rozwoju m.in. startupów. Tak zapewne się nie stanie, bo jak wynika z analizy Rady Przedsiębiorczości, rozwiązanie to jest zbyt przeregulowane.
PIT-36. Przedsiębiorcy nie rozliczą się z fiskusem, bo ministerstwo nie opublikowało formularzy
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, mimo że mogą rozliczać się z fiskusem za 2020 rok już od 15 lutego, nie mogą tego zrobić z powodu braku formularzy elektronicznych. Chyba, że wolą poczekać nawet trzy miesiące na zwrot pieniędzy.
Fiskus zaostrza kary. Wzrosną mandaty za wykroczenia skarbowe
14 tys. zł - nawet tyle mogą zapłacić przedsiębiorcy, którzy popełnią wykroczenie skarbowe. Podwyżka ma wejść w życie od 1 maja.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2021
Jak co miesiąc opisujemy najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Nessun dorma! Felieton Macieja Łuczaka
Czarne risotto, barwione kleistą sepią z kałamarnicy, było ulubionym daniem genialnego Luciano Pavarottiego. Włoski tenor wcinał je zawsze przed koncertem lub sesją nagraniową nowej płyty. Jak przystało na światową megagwiazdę opery, miał swoje ekscentryczne rytuały.
Internetowe biuro rachunkowe – czy warto?
Jeśli otwieramy właśnie działalność gospodarką, warto zdecydować się na internetowe biuro rachunkowe. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.
Jest podatek, to jest i sposób na podatek
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Luty 2021
Aktualne zmiany w prawie ważne dla przedsiębiorców. Dodatkowo - kalendarz przedsiębiorcy na luty.