Kuriozalne nagrody za Polski Ład

Polski Ład
Urzędnicy otrzymali nagrody za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej", podczas gdy Polski Ład okazał się jedną z największych porażek rządu PiS.
Prawie 1,5 mln zł nagród przyznano pracownikom Ministerstwa Finansów za przygotowanie Polskiego Ładu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nawet 30 tys. złotych premii do miesięcznego wynagrodzania - tyle za "przygotowanie i wdrożenie" Polskiego Ładu otrzymali niektórzy pracownicy Ministerstwa Finansów. Jak pisze Gazeta Wyborcza łączna kwota tych bonusów przekroczyła 1,43 mln złotych. Dodatki wypłacono urzędnikom jeszcze w 2021 r. gdy projekt nie obowiązywał.

Spektakularna porażka rządu

Z nagrodami nie poczekano nawet na opinie dotyczące efektów pracy wykonanej przez Resort Finansów. Urzędnicy otrzymali nagrody w lipcu 2021 r. kiedy projekt przepisów podatkowych został opublikowany na stronach rządowych i skierowany do konsultacji. Kolejna transza pieniędzy trafiła do autorów Polskiego Ładu w grudniu, na krótko przed jego wprowadzeniem.

Flagowa "ustawa naprawcza" dla systemu podatkowego zostanie zapamiętana, jako przykład nieodpowiedzialności i nieudolności. "Polski Ład" okazał się jedną z najbardziej spektakularnych porażek rządu PiS. Ustawa wciąż wywołuje skrajne emocje wśród przedsiębiorców. Chaos prawny i niepewność, jaką wywołała, tylko utrudnił ich pracę w dobie pandemii. W czasach kryzysu właściciele firm potrzebowali wsparcia ze strony rządu, a nie dezorganizacji. O błędach w Polskim Ładzie mówiono od samego początku. Zwracali na nie uwagę pracownicy skarbówki, ekonomiści, przedsiębiorcy czy księgowi - jednak członkowie Zjednoczonej Prawicy pozostawali niemi i głusi na próby powstrzymania ich przed wprowadzeniem ustawy w życie.

Czytaj: zbiorowy sprzeciw przedsiębiorców dla Polskiego Ładu

Łatanie ładu, łamanie konstytucji

W opinii wielu przedsiębiorców i doradców podatkowych od wprowadzenia Polskiego Ładu gorsze było jego "łatanie". Prawnicy uznali, że zmienianie przepisów podatkowych przez rząd w roku ich obowiązania jest przykładem łamania konstytucji.

Wyborcza.biz dotarła do pełnej listy beneficjentów nagród za "szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej" - przyznano je 122 osobom, które mogły liczyć łącznie na 146 bonusów. Ich średnia wysokość wynosi 11,4 tys. brutto. Wysokość premii zależała od zajmowanego stanowiska i zaangażowania w feralny projekt. Najniższy dodatek to kwota 1 tys. zł a najwyższy przeszło 30 tys. złotych.

Epopeja z Polskim Ładem jeszcze się nie zakończyła. Według aktualnej narracji rządu działania naprawcze dla ustawy mają zakończyć się w lipcu tego roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ