Zmiany w Polskim Ładzie. Zniknie ulga dla klasy średniej, będzie obniżka stawki PIT

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyputinowskiej, która wprowadza szereg zmian podatkowych korygujących Polski Ład. Najważniejszą zapowiedzią jest obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc., a także likwidacja ulgi dla klasy średniej. - Najpierw pandemia, teraz wojna. Ekonomiści mówią na to sztorm doskonały - stwierdził podczas czwartkowej konferencji Morawiecki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Tarcza antyputinowska ma chronić polskie rodziny przed skutkami wojny w Ukrainie - powiedział Mateusz Morawiecki i wspólnie z wiceministrem finansów Arturem Soboniem, zapowiedział zmiany podatkowe, korygujące założenia Polskiego Ładu (choć samo hasło "Polski Ład" podczas konferencji nie padło). 

Przede wszystkim zostanie obniżona stawka PIT z 17 proc. do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej, na czym skorzystają wszyscy podatnicy mieszczący się w pierwszym progu podatkowym. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów, tacy podatnicy zapłacą podatek niższy prawie o 1/3. 

Kolejną istotną zmianą jest wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Do kwoty 8700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty.

Zlikwidowana zostanie - od początku wzbudzająca kontrowersje - tzw. ulga dla klasy średniej. Mimo to, jak zapowiedziano podczas konferencji, jeśli dla kogoś ulga dla klasy średniej byłaby korzystna w obecnym rozliczeniu, będzie mógł z niej skorzystać. System ma to wychwycić podczas składania deklaracji podatkowej za 2022 rok i poinformować o korzystniejszej możliwości. 

Wśród zmian, jakie zakłada tarcza antyputinowska znalazł się również powrót do dawnego rozliczenia dla samotnych rodziców - takie osoby będą mogły rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, a także będą mogły dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku (na siebie i na dziecko). Kwota wolna - 30 tys. zł - pozostaje bez zmian, podobnie jak próg podatkowy (120 tys. zł).

Rząd przekonuje, że na proponowanych zmianach może zyskać nawet 13 mln podatników. Ustawa ma trafić do Sejmu już po świętach wielkanocnych, tak by prace legislacyjne zakończyły się do 1 lipca 2022 roku. - Wszystkie te zmiany są albo korzystne, albo neutralne dla podatników - podsumował Artur Soboń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY