Polski Ład do weryfikacji w lutym. Pojawiają się kolejne dziury

Piotr Muller, rzecznik rządu,
Piotr Muller, rzecznik rządu, Fot. Adam Guz / KPRM
- Na początku lutego nastąpi weryfikacja Polskiego Ładu - zapowiedział w rozmowie z Polsat News rzecznik rządu, Piotr Müller.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak powiedział rzecznik, na początku lutego wszyscy pracujący otrzymają już wynagrodzenie, dzięki czemu będzie wiadomo, czy Polski Ład pozbawiony jest najpoważniejszych wad. Według Müllera Polski Ład to największa zmiana systemu podatkowego od 1989 roku i w związku z tym "pewne błędy mogły się zdarzyć".

Dlatego w lutym rząd chce sprawdzić, czy wszystkie korekty nowego systemu zostały dobrze wprowadzone. 

Nowy błąd w Polskim Ładzie

Tymczasem jak informuje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna, w Polskim Ładzie znaleziono nowy błąd. Składki zdrowotnej nie zapłacą bowiem prokurenci w spółkach, ale także niektóre osoby, które zarabiają mniej, niż 30 tys. złotych brutto rocznie.

Jak to możliwe? Zgodnie z ustawą zdrowotną, jeśli zaliczka na PIT nie jest obliczana, wówczas składka zdrowotna obniżana jest do 0 złotych. W jakich sytuacjach nie oblicza się zaliczki? Przykładowo nie robi się tego dla prokurentów, bo spółki nie odprowadzają za nich zaliczek na PIT.

Jest jeszcze druga grupa osób. To ci, którzy zarabiają rocznie do 30 tys. złotych brutto i jednocześnie zwolnią swojego płatnika z pobierania zaliczek na PIT. Taka możliwość pojawiła się właśnie dzięki podwyżce kwoty wolnej od podatku. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY