Ukraiński front podatkowy

Pomoc Ukrainie
Pomoc Ukrainie, fot. materiały prasowe
Swoje wsparcie i realną pomoc – w najróżniejszych formach – okazują Ukrainie tysiące polskich przedsiębiorców, także ci najmniejsi, działając jako jednoosobowe firmy. Oto, na jakie dotacje i ulgi podatkowe mogą liczyć.

#PomocdlaUkrainy#StandwithUkraine to największa inicjatywa organizacji biznesowych – Pracodawców RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polskiej Rady Biznesu, Konfederacji Lewiatan, Business Centre Club, Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Siepomaga i Siemacha. Poprzez InPost – przy osobistym wsparciu Rafała Brzoski, prezesa tej firmy kurierskiej – na Ukrainę trafiło 5 tys. t pomocy humanitarnej. 

Jak wynika z badań zleconych przez bank Santander Polska w działania pomocowe jest zaangażowanych aż dwie trzecie naszych rodaków. Najczęściej pomoc polega na zbiórkach żywności, ubrań, artykułów pierwszej potrzeby oraz po prostu pieniędzy. Specjalna ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa (stale zresztą zmieniana) przewiduje różne dodatkowe formy podatkowych przywilejów dla tych, którzy niosą pomoc potrzebującym. 

Zostały wydane także rozporządzenia ministra finansów regulujące niektóre nowe niekonwencjonalne rozwiązania. Warto je poznać i  z nich korzystać. Stanowią bowiem one rodzaj faktycznej partycypacji państwa w powszechnej i spontanicznej akcji charytatywnej oraz pośrednio zachęcają do jej kontynuowania. Specjalne przepisy działają z mocą wsteczną – już od 24 lutego 2022 r., a więc dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Świadczenie dla przyjmujących uchodźców

Nie tylko osoby fizyczne, ale także inne podmioty, a więc również przedsiębiorcy i firmy, które zdecydowały się dać schronienie uchodźcom ukraińskim po 24 lutego 2022 r., zapewniając im zakwaterowanie oraz wyżywienie, mogą złożyć wniosek o uzyskanie specjalnej rekompensaty. Świadczenie jest wypłacane obecnie za okres do 120 dni w kwocie 40 zł dziennie za osobę, co daje miesięcznie 1200 zł. Wniosek – zgodnie ze standardowym wzorem znajdującym się w rozporządzeniu zawierającym tzw. kartę pobytu – należy złożyć do gminy, już po zakończeniu udzielania wsparcia. Pomoc wypłacana jest bowiem „wstecz”. W aplikacji należy podać dane osób z Ukrainy, które uciekły przed wojną i skorzystały z pomocy (nie jest jednak konieczne wpisywanie ich numeru PESEL). Organy gminne mają prawo weryfikować prawdziwość tych informacji sprawdzając, czy rzeczywiście wnioskujący podmiot przyjął uchodźców i zapewnił im deklarowane warunki zakwaterowania. Gmina może zatem od rezultatów swojego postępowania wyjaśniającego uzależnić wypłatę świadczenia. Wnioskodawca nie może na nie liczyć, jeżeli jednocześnie z tytułu udzielania wsparcia obywatelom Ukrainy uzyskiwał dodatkowe korzyści np. pobierał od nich czynsz najmu lub opłaty za wyżywienie. Zatem firmy mogą w ten sposób pokryć część swoich kosztów utrzymania nowych pracowników z Ukrainy, których niedawno przyjęli.    

Ulga na darowiznę

Najbardziej popularne i najprostsze jest odliczenie darowizn pieniężnych lub rzeczowych na cele pożytku publicznego. Przepisy pozwalają odliczyć je do wysokości 6 proc. dochodu w PIT i aż do 10 proc. w CIT. Za kwotę darowizny niepieniężnej uważa się wartość towaru brutto (wraz z podatkiem VAT). W rocznym zeznaniu podatkowym należy podać zatem wysokość przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację beneficjenta. Odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane organizacjom opisanym w ustawie o działalności pożytku publicznego – to różnego rodzaju stowarzyszenia i fundacje, a już nie osoby fizyczne. Organizacja, której przekazujemy darowiznę nie musi mieć jednak formalnego statusu organizacji pożytku publicznego (OPP), który uprawnia do otrzymywania 1 proc. podatku. Jednak ważna uwaga! Musi to być podmiot polski bądź mający siedzibę w innym państwie należącym do Unii Europejskiej lub do...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 6/2022 (81)

Więcej możesz przeczytać w 6/2022 (81) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY