Będzie nowe podejście do korekty Polskiego Ładu?

rada ministrów
Posiedzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2022 r. Fot: Krystian Maj/KPRM
W piątek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT. To korekta Polskiego Ładu. Niestety, wczoraj, 20 kwietnia, oficjalnie z powodu wyjazdu premiera do kopalni Pniówek ustawa nie była procedowana. Dziś RMF FM donosi o możliwym nowym podejściu do korekty rewolucji podatkowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W piątek 15 kwietnia Stały Komitet Rady Ministrów przyjął do dalszych prac rządowych zmianę ustawy o PIT. Jak czytamy w mediach społecznościowych wiceministra finansów Artura Sobonia, nazywanego "twarzą korekt do Polskiego Ładu": "Dziękuję WSZYSTKIM za tygodnie dobrego dialogu społecznego i wspólnego projektu zmian podatkowych, który jest kompromisem uwzględniającym uwagi”.

Tymczasem wczoraj nowelizacja ustawy nie została przyjęta przez rząd. Oficjalnie z powodu wyjazdu premiera na miejsce wypadku w kopali Pniówek. Jak zaznacza Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM, to nie przeszkodziło w głosowaniu nad sześcioma innymi ustawami. 

Jak donosi RMF FM, projekt ustawy ma zostać jednak przyjęty - w trybie obiegowym, najprawdopodobniej w piątek. Oficjalnie potwierdziło to zarówno Ministerstwo Finansów, jak i Kancelaria Premiera. Jeśli do tego dojdzie, dokument trafi do sejmu. 

Projekt po konsultacjach

Projekt ustawy przeszedł już konsultacje społeczne. Ich wynikiem jest możliwość ponownego wyboru sposobu opodatkowania przez przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub podatek zryczałtowany.

Co jeszcze zakłada projekt ustawy?

M.in. likwidację ulgi dla klasy średniej – w zamian przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania. Korekta Polskiego Ładu przewiduje także obniżenie od 1 lipca tego roku dolnej stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Choć zmiany mają wejść w życie od 1 lipca,  zostaną zastosowane dopiero przy rozliczeniu podatkowym za 2022 rok.

ZOBACZ RÓWNIEŻ