Odwozisz dziecko służbowym autem? Wystaw paragon

SĄD
Prawnicza humoreska czy absurd?
Dziwny wyrok NSA, który według Ministerstwa Finansów „nie obowiązuje” – w Polsce to możliwe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O pewne sprawy nie należy pytać sądów. Z takim wnioskiem zostali przedsiębiorcy, po ogłoszeniu interpretacji Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wypożyczania samochodu służbowego pracownikom do ich prywatnych celów. Według sądu takie użycie auta powinno się wiązać z wystawieniem przez firmę paragonu za zużyte paliwo.  

To wykładnia Naczelnego Sądu Administracyjnego w odpowiedzi na interpretację podatkową jednej z firm. NSA potwierdził wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Prawnicza humoreska

Resort Finansów uspokaja wszystkich i twierdzi, że nie należy się tym przejmować, ponieważ „takiego obowiązku w cale nie ma” (cytat za Dziennik Gazeta Prawna). Prawnicza humoreska wywołała poruszenie, bo osobom prowadzącym działalność takie przepisy mogłyby poważnie zaburzyć pracę.  

Wielu przedsiębiorców używa samochodu zarówno do podróży służbowych, jak i prywatnych. Według nowej wykładni powinni obliczyć za każdym razem, ile paliwa zużyli prywatnie, a ile służbowo. Następnie wystawić paragon na kasie fiskalnej.

Podwójne opodatkowanie

„Absurd!” to najczęściej powtarzane słowo ekspertów, którzy wypowiadają się w tej sprawie. Zaznaczają, że trudno wyznaczyć granicę między użytkowaniem prywatnym a służbowym. Jak zauważa portal Money.pl: firmy i tak odliczają ryczałtowo tylko połowę VAT z paliwa, a połowę muszą zapłacić. Gdyby dodać do tego ewidencję paliwa zużytego prywatnie, to doszłoby do podwójnego opodatkowania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ