Zerowy VAT na żywność przedłużony. Za paliwa od stycznia zapłacimy więcej

Posiedzenie Rady Ministrów
Posiedzenie Rady Ministrów, fot. KPRM
Minister finansów wydał rozporządzenie, zgodnie z którymi przedłuża się obowiązywanie "tarczy antyinflacyjnej". Niestety, tylko w zakresie zerowego podatku VAT na żywność, który przed lutym 2022 r. objęty był stawką 5 proc. VAT.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rozporządzenie podpisane przez minister finansów przewiduje także przedłużenie preferencji w VAT dla darowizn na rzecz Ukrainy oraz obniżenie stawki VAT na niektóre produkty nawozowe. Obecna wersja "tarczy antyinflacyjnej", w tym m.in. obniżony VAT na paliwa, będzie obowiązywała do końca br.

- Wydłużamy stosowanie zerowej stawki VAT na żywność. Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – wskazuje minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Nie tylko zerowy VAT na żywność

Obok utrzymania obecnej stawki VAT, w rozporządzeniu utrzymano do końca czerwca 2023 r. stawki VAT 0% na darowizny na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – przekazywanych na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie; a także obniżenie do 8 proc. na dwa lata (do końca 2024 r.) stawki produktów nawozowych, które przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej były opodatkowane według tej stawki.

Tarcza antyinflacyjne zakończona

Tarcza antyinflacyjna w obecnej postaci obowiązuje do końca 2022 r. Oznacza to obniżenie stawek VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej.

W ramach tarczy antyinflacyjnej do końca roku obowiązuje również obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżka stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży niektórych paliw. Niższa akcyza obowiązuje również na lekki olej opałowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ