Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2022

Najnowsze zmiany w prawie
Najnowsze zmiany w prawie, fot. Shutterstock
Oto nowe zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.

Zmiany w kredytach hipotecznych

17 września zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o dodatkowy koszt ponoszony w bankach od chwili wzięcia kredytu do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej. Koszt ten teraz będzie podlegał zwrotowi konsumentowi lub będzie zaliczany na poczet spłaty kredytu hipotecznego. Zgodnie z przepisami zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia dokonania do księgi wieczystej wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego.

Transport niebezpiecznych materiałów samolotem 

1 października zacznie obowiązywać Ustawa o transporcie materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną. Reguluje ona zasady prowadzenia działalności w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu materiałów niebezpiecznych drogą powietrzną przy użyciu cywilnych statków powietrznych, przewozu materiałów niebezpiecznych przez pasażerów lub członków załóg statków powietrznych. Przepisy ustawy określają także kto udziela zgody na przelot i jakie obowiązują procedury w takich sytuacjach.

Proces Inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego

2 października wejdzie w życie Ustawa o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nastąpi przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL) w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, działając w imieniu Skarbu Państwa, wyposaży PPL w nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa. Ostatnim etapem będzie objęcie akcji nowo powstałej spółki Polskie Porty Lotnicze przez CPK.

Prawo grup spółek 

13 października zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Przepisy te wprowadzają definicję grupy spółek oraz dział, który ureguluje zasady funkcjonowania tych grup. Prawo grup spółek będzie miało zastosowanie wyłącznie w stosunku do spółki dominującej i spółki zależnej, które podjęły uchwałę o uczestnictwie w grupie spółek, a także (odpowiednio) do spółki powiązanej ze spółką dominującą. Zasadniczym celem prawa grup spółek jest ustawowe unormowanie relacji pomiędzy podmiotami występującymi w holdingach.

Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego 

19 października wchodzą w życie zmiany w Prawie geologicznym i górniczym oraz w niektórych innych ustawach. Dotyczą one głównie zmiany w strukturze nadzoru górniczego. Zlikwidowany ma być Specjalistyczny Urząd Górniczy oraz mają być uporządkowane procedury przyznawania emerytur i rent, głównie dla górników z kopalń odkrywkowych.

Przedsiębiorstwo społeczne 

30 października zacznie obowiązywać Ustawa o ekonomii społecznej. Reguluje ona m.in. organizację i zasady działania przedsiębiorstwa społecznego. Podmiotem ekonomii społecznej może być np. spółdzielnia socjalna, warsztat terapii zajęciowej, zakład aktywności zawodowej, centrum lub klub integracji społecznej, spółdzielnia pracy, w tym inwalidów i niewidomych oraz spółdzielnia produkcji rolnej, organizacja pozarządowa z wyjątkiem partii politycznych, europejskich partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i europejskich fundacji politycznych,

Według nowych przepisów status przedsiębiorstwa społecznego przy spełnieniu wymogów określonych ustawą mogą posiadać podmioty prowadzące: działalność odpłatną pożytku publicznego, działalność gospodarczą czy inną działalność o charakterze odpłatnym. Działalność takiego przedsiębiorstwa ma na celu reintegrację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub realizację usług społecznych. Co najmniej 30 proc. ogółu osób zatrudnionych w takim przedsiębiorstwie powinny stanowić osoby zagrożone...

 

Ten artykuł jest dostępny
tylko dla zalogowanych

Zaloguj się Zarejestruj

Kontakt

My Company Polska wydanie 10/2022 (85)

Więcej możesz przeczytać w 10/2022 (85) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ