Tarcza antyinflacyjna przedłużona do końca lipca

Inflacja
Pierwsza tarcza inflacyjna przedłużona.
Nowelizacja ustawy o niższym podatku VAT została podpisana przez prezydenta. Przez kolejne dwa miesiące m.in. sprzedaż paliw będzie zwolniona z podatku handlowego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pierwsza tarcza antyinflacyjna miała potrwać do końca maja. Obejmowała m.in. obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Uwzględniono też zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym. Jeszcze przez dwa miesiące zapłacimy nieco mniej za paliwa, za sprawą niższego podatku od sprzedaży detalicznej.

Inflacja wymusza niższy VAT

Przy obecnej tendencji do wzrostu cen rząd postanowił przedłużyć wyżej wymienione ulgi do 31 lipca. Do tego terminu obowiązuje tarcza antyinflacyjna 2.0, która zapewniła niższy VAT na żywność.

Według komunikatu z Kancelarii Prezydenta RP zasadniczym celem ustawy jest wdrożenie unijnej dyrektywy ws. wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w nawiązaniu do działań obronnych w ramach UE.

Wywóz i tranzyt broni

Jak wyjaśnia portal Money.pl zmiany ujednolicają opodatkowanie VAT w ramach działań obronnych UE i NATO. W związku z tym zostanie uregulowane opodatkowanie od wywozu i tranzytu sprzętu do Ukrainy. Chodzi m.in. o sprzęt opancerzony lub ochronny, konstrukcje oraz ich elementy składowe (oznaczone kategorią LU13), a także nabycia w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała.

Od wejścia w życie ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, w przypadku wywozu lub tranzytu takiego sprzętu na terytorium Ukrainy wystarczające jest zgłoszenie tego faktu ministrowi właściwemu do spraw gospodarki.

Na pomoc walczącej Ukrainie

Obecnie państwa Zachodu jednoczy jeden cel: sprawne dostawy broni i specjalistycznej pomocy militarnej Ukrainie. Trwają walki o region Doniecka i Ługańska, gdzie Rosja zajęła strategiczne pozycje i umacnia się na froncie. Jak podaje Ministerstwo Obrony Ukrainy – tereny te zostaną odbite w ciągu 2 tygodni. Ukraina czeka na dostawy strategicznej broni, potrzebnej do ofensywy.

Obecnie Rosja stara się złamać ducha walczących Ukraińców. Agresor dopuszcza się zbrodni przeciwko ludności cywilnej, przede wszystkim na terenach, gdzie przed wojną, wielu obywateli Ukrainy deklarowało, że ich prawdziwą stolicą jest Moskwa. Nastroje prorosyjskie szybko zniknęły po tym jak Rosja zrzuciła na wioski w tym regionie nielegalne bomby kasetowe i fosforowe (obie w krótkim czasie dokonują makabrycznych obrażeń i zniszczeń).

ZOBACZ RÓWNIEŻ