Opinie
Zmianę trzeba narzucić [FELIETON]
Każda zmiana wymaga działania. Niby oczywiste, ale można odnieść wrażenie, że jest to coraz mniej praktykowane. Wydaje nam się, że samo intensywne dążenie do celu, żarliwa wiara i determinacja naszego wizjonerskiego przywódcy sprawią, że rzeczy się same zadzieją. I razem naszą firmą zmienimy świat na lepsze.
Rynek krypto stopniowo odzyska zaufanie inwestorów. Prognozy na 2023 rok Grzegorza Kubery
Kiedy przygotowywałem prognozy na 2022 r., rynek ciągle był pełen optymizmu, a Bitcoin niedawno pobił rekord wyceny i kosztował ponad 68 tys. dolarów. Wydawało się, że to początek prawdziwej rewolucji. A potem przyszła inflacja, wojna i oszustwa finansowe.
ORLEN VC szuka kolejnych startupów. "Najtrudniejszy w ocenie jest zawsze potencjał zespołu" [WYWIAD]
ORLEN VC to fundusz korporacyjny inwestujący przede wszystkim w startupy z szeroko rozumianego przemysłu, których rozwiązania można zastosować w sektorze B2B. - Zazwyczaj staramy się ustawić w pozycji strategicznego inwestora, który poza pieniędzmi, oferuje również wsparcie merytoryczne - mówią przedstawiciele ORLEN VC.
Mniej niż zero [FELIETON]
Kuweta dla kota ze sztuczną kupą, listwy podłogowe, wydrążony bochenek chleba, słoik po majonezie dekoracyjnym ze ściankami pobielonymi farbą, obudowa komputera, zamrażalnik, opakowanie na tampon, mydło, ale już nie przysłowiowa skarpeta. To idealne schowki do przechowywania pieniędzy.
Moc kobiecej energii
Kobiece pierwiastki są w logistyce niezbędne - przekonują Jolanta Sawińska, dyrektor regionu, Raben Logistics Polska, Magdalena Szaroleta, dyrektor sprzedaży, Raben Transport, i Justyna Dobraś, dyrektor ds. dystrybucji międzynarodowej Fresh Logistics Polska z Gruby Raben.
Chińska gospodarka w odwrocie. Technologiczni giganci przeniosą fabryki?
Ostatnia fala protestów, wprowadzenie zasady zero COVID, łamanie praw pracowników i brak stabilności militarnej spowodowały, że coraz więcej firm myśli o opuszczeniu Chin. Zyskać mogą na tym inne azjatyckie rynki - mówi się szczególnie o Wietnamie oraz Indiach.
dr n. społ Magdalena Ankiersztejn-Bartczak: "Z wiedzą o HIV trochę zatrzymaliśmy się w latach 90."
W ostatnich latach nauka i medycyna bardzo się rozwinęły, co niestety w Polsce nie zawsze idzie w parze z świadomością społeczną - wielu osobom HIV kojarzy się z osobami zmarginelizowanymi. Nie testujemy się, twierdząc, że nas ten problem nie dotyczy. A to błąd - mówi dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
Ciastko, które chcesz zjeść. Czym jest feedforward?
Nowa i modna technika udzielania informacji zwrotnej koncentruje się na przyszłości i pozytywach. Czy rzeczywiście warto ją stosować? O feedforwardzie rozmawiamy z Pawłem Korzyńskim, profesorem Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Akademii Leona Koźmińskiego.
Piękno ukryte w różnorodności
Balans między kobiecym a męskim punktem widzenia to klucz do sukcesu nie tylko w branży TSL - przekonują Monika Duda, Agata Wydmańska i Wioletta Podstawka z DHL Supply Chain Poland.
Volodymyr Turchak, twórca myREST. Dlaczego chciałby poznać Adele? Poza biznesem
W Polsce z sukcesem rozwinął startup myREST, udziela się również w innych biznesach. Dlaczego Adele jest jedną z tych osób, które najbardziej chciałby poznać?
Lider, spowolnienie, krypto. Wybieramy Biznesowe słowo roku 2022
Zyskowność czy dywersyfikacja? A może coś z książki Nassima Nicholasa Taleba? Wspólnie ze startupowcami, przedsiębiorcami i inwestorami wybieramy Biznesowe Słowo Roku!
Jak dbać o pozytywne Candidate Experience kandydatów na stanowiska niższego szczebla? [WYWIAD]
Candidate Experience to temat "na językach" nie od wczoraj. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że o kandydatów trzeba zabiegać i wychodzić w ich stronę z inicjatywą. Skończyły się już czasy, kiedy pracodawca był przekonany, że pracownicy sami przyjdą i będą wdzięczni z samego faktu otrzymania posady.
Bootstrapping czy inwestor? "Ekscytując się rundami finansowymi, krzywdzimy młodych founderów"
Tezy Piotra Nowosielskiego - pochodzące z naszego wywiadu okładkowego - są dosyć jednoznaczne. Nie chcielibyśmy jednak przedstawiać wyłącznie jednego punktu widzenia, dlatego skonfrontowaliśmy je m.in. z rynkiem VC. Jak to więc w końcu jest z tym bootstrappingiem w Polsce?
Paweł Bechciński: "Wartości promowane przez markę stają się kluczowym kryterium wyboru dla klientów"
Od firm oczekuje się jasnych stanowisk i spójnych działań. Deklarowanie swoich opinii w ważnych społecznie kwestiach staje się wręcz koniecznością - uważa Paweł Bechciński, Dyrektor ds. Ludzi i Kultury Organizacji w IKEA Retail Polska.
Piotr Nowosielski: "Zewnętrzne finansowanie powinno być ostatecznością. To pójście na łatwiznę"
Bootstrapping jest solą przedsiębiorczości. Budujesz firmę od zera bez zewnętrznego finansowania. Skupiasz się na zarabianiu i rentowności, a nie szukaniu kolejnej rundy. Tworzysz firmę, która ma wartość, a nie taką, którą fundusz VC pcha do exitu – mówi Piotr Nowosielski, CEO i założyciel Just Join IT, która została zbudowana bez żadnych zewnętrznych pieniędzy.
Mariusz Borkowski: "Wypalenie zawodowe to ogromny problem. Należy już bić na alarm"
Jesteśmy przeciążeni pracą i stresem, przez co często tracimy radość obcowania z drugim człowiekiem. Pracodawcy obecnie powinni zapewniać nie tylko podstawowe narzędzia do pracy, ale - muszą także dbać o dobrostan psychiczny podopiecznych - mówi Mariusz Borkowski, Dyrektor ds. marketingu i PR, Polfa Tarchomin.
Anna Wróbel: "Pracodawcy oraz pracownicy muszą mieć wspólne cele. Tylko tak osiągniemy sukces"
Stworzenie wartościowej kultury organizacyjnej jest możliwe wyłącznie przy współpracy z pracownikami. Pandemiczne miesiące pokazały nam jak ważny jest dialog i ciągłe eksperymentowanie. Nasi pracownicy dają z siebie wszystko, ponieważ mają przestrzeń do realizacja się w różnych obszarach - mówi Anna Wróbel, Dyrektor HR, Allegro.
Zbliża się koniec bessy? Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
WIG20 ruszył w górę i w ciągu kilku tygodni zyskał 20 proc. Polskie akcje nadal są irracjonalnie tanie, podobnie jak złoty, który w najbliższym czasie może się umacniać. Nie będzie więc dolara po 5 zł.
The End [FELIETON]
To nie był szczególnie długi związek. Do srebrnych godów nie dotrwaliśmy. Ale w dzisiejszych czasach 12 lat to jednak niezłe osiągnięcie. Przy czym ostatnie miesiące to już była równia pochyła. No i wreszcie to się stało. Wywaliłem Facebook z telefonu.
Czas na równość w MSP
Wyniki pionierskich badań Bibby MSP Index na temat równości kobiet i mężczyzn w polskich MSP komentuje Ewa Gawrońska-Micuń, dyrektorka zarządzająca i członkini zarządu Bibby Financial Services, wiceprzewodnicząca Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów.
Grzegorz W. Kołodko: "Obecna inflacja jest wyjątkowo paskudna" [WYWIAD]
Gdyby w Polsce było euro, mielibyśmy dziś niższą inflację i wyższy poziom dochodu narodowego – mówi prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, założyciel i dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.
Na jednym przejęciu się nie skończy! Worldline zapowiada dalszy rozwój w Polsce [TYLKO U NAS]
W ostatnich tygodniach firma Worldline zakończyła proces przejęcia polskiego startupu SoftPos. Teraz jego produkt wprowadza w kilkunastu krajach świata. Artur Żymańczyk, Country Manager Worldline Polska opowiada o szczegółach projektu i komentuje zmiany na rynku płatności.
Inga Songin: "Działania edukacyjne to odpowiedzialność również biznesu. Walczmy o to, co ważne"
Pokolenie Z jest bardziej świadome, to pokolenie aktywistów. Młodzi ludzie chcą poświęcać czas i energię na rzeczy, które przynoszą większą wartość, mają sens. Firmy muszą określić, o czym jest marka, którą zarządzają, bo tylko wtedy działania CSR-owe są wiarygodne i mogą wykorzystać potencjał pracowników - mówi Inga Songin, dyrektor marketingu Reckitt.
Krzysztof Mędrala: "Bez zwiększenia dostępu do danych, medycyna będzie stała w miejscu" [WYWIAD]
Łatwy dostęp do dokumentacji medycznej, a więc szybsza i dokładniejsza diagnoza - MedApp chce odmienić współczesną medycynę. Innowacyjne rozwiązania polskiej spółki rewolucjonizują sposób, w jaki można leczyć i ratować ludzkie życie.
Jak zrobić prezesa z naukowca [WYWIAD]
Nauka może iść w parze z biznesem. Najpierw trzeba jednak zmienić obraz polskiej nauki. Z Agnieszką Jasińską-Kołodziej rozmawiał Cezary Szczepański.
LPS, czyli paragraf 19A
Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, Kościół Pentakostalny, Wyznawcy Słońca, Zakon Braci Zjednoczenia Energetycznego, a nawet Kościół Chrześcijański w Rypinie są zarejestrowanymi związkami wyznaniowymi i dzięki temu mogą korzystać z przywilejów podatkowych. Amen.
Joanna Hetnarowicz: "Polska nauka ma swoich Lewandowskich. Musimy myśleć globalnie" [WYWIAD]
Pomagamy polskim naukowcom wypłynąć na szerokie, światowe wody – mówi Joanna Hetnarowicz, prezes spółki Genuin.
Julia Kołodko: "Pieniądze przestają być znaczącą motywacją do pracy"
Strategia „nisko wiszących owoców” polega na tym, że zaczynamy od czegoś najprostszego, a jak to już zostanie wdrożone, przechodzimy na wyższy poziom. Jak wykorzystać ekonomię behawioralną w zarządzaniu pracownikami – opowiada dr Julia Kołodko.
CareTech Human pomoże zmierzyć parametry urologiczne. Tak wygląda przyszłość telemedycyny? [WYWIAD]
Objawy z dolnych dróg moczowych pogarszają jakość życia 131 mln mężczyzn w Europie i ponad 6,7 mln w Polsce. Nie ma wystarczającej liczby specjalistów, aby zaspokoić potrzeby, zwłaszcza na obszarach wiejskich i odległych od większych ośrodków miejskich - mówi Irina Belenkaya, Investor Relations Manager.
Twórcy cux.io: "Nasz kraj martechami stoi. Polacy, przestańcie być zbyt skromni!" [WYWIAD]
cux. io to polski startup specjalizujący się w wykorzystaniu uczenia maszynowego do analizy predyktywnej. Narzędzie umożliwia ograniczenie przetwarzania ogromnej ilości danych i wskaźników, a skupienie się na wnioskowaniu w kontekście konkretnego celu biznesowego.
Jak inżynieria lingwistyczna wspiera biznes? "Przede wszystkim ułatwia automatyzację"
Inżyniera lingwistyczna pozwala na zdjęcie z ludzi pracochłonnych czynności związanych z wyszukiwaniem, analizą i porównywaniem dokumentów. Mali przedsiębiorcy zazwyczaj cierpią na deficyt czasu, dlatego technologia NLP może znacznie usprawnić działania ich firm - przekonuje Jan Filip Staniłko, manager produktu DoRIS, BI Insight.
Twórcy startupu Share.P: "Technologia często wyprzedza umiejętności ludzi" [WYWIAD]
Twórcy Share.P dążą do zmniejszenia natężenia ruchu i zanieczyszczenia powietrza poprzez umożliwienie właścicielom budynków komercyjnych i mieszkalnych wynajmowania i udostępniania miejsc parkingowych oraz punktów ładowania EV w bezpieczny i w pełni zautomatyzowany sposób. Czy wdrażanie idei Smart City to największa szansa dla współczesnych metropolii?
dr Monika Sońta: "Perfekcjonizm w przygotowywaniu komunikatów na social media to błąd!"
Kluczem do sukcesu jest zbudowanie partnerskiej relacji, w której i marka pracownika, i pracodawcy czerpią ze swoich atutów – mówi dr Monika Sońta z Akademii Leona Koźmińskiego.
Bobrowska-Budny: "Każda firma ma coś, co dla nowych pracowników może być WOW" [WYWIAD]
Czasem słyszę, że zdobycie komputera przez nowego pracownika to „taka próba bojowa”. Czy naprawdę zatrudniamy dobrego menedżera za duże pieniądze, żeby przez kilka dni chodził i załatwiał sobie sprzęt, tracąc przy tym poczucie sensu? – mówi Iwona Bobrowska-Budny, trenerka biznesu.
Magdalena Marzec: "Polska jest w europejskiej czołówce jeśli chodzi o ilość marnowanego jedzenia"
Chwalimy się, że mamy dosyć duży szacunek do jedzenia, całujemy chleb, kiedy spadnie nam na ziemię, jednak niestety marnujemy tego jedzenia coraz więcej. Dotychczas jedzenie było raczej tanie, kupowało się go za dużo i za często - zauważa Magdalena Marzec z Too Good To Go.