Firma jak wojsko. Czy w biznesie da się zbudować efektywność zespołów porównywalną do armii?

Kuba Dobroszek, Róża Szafranek, Przemysław Zakrzew
Kuba Dobroszek, Róża Szafranek, Przemysław Zakrzewski i Daniel Di Giusto
Jeśli spojrzymy na najbardziej efektywne zespoły na świecie, to są wojska. To zespoły, w których jest bardzo określona hierarchia i kultura. Jest określony styl, w którym ludzie się komunikują. Nie ma przestrzeni na wprowadzanie kreatywności - tłumaczył podczas Europejskiego Forum Młodych Liderów Daniel Di Giusto, co-founder Tech To The Rescue.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ramach tegoroczego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbyło się również Europejskie Forum Młodych Liderów. Jednym z punktów wydarzenia była debata o liderowaniu w rzeczywistości VUCA, którą poprowadził nasz redaktor - Kuba Dobroszek.

W debacie udział wzięli: Róża Szafranek (HR Hints), Daniel Di Giusto (Tech To The Rescue) oraz Przemysław Zakrzewski (ABB).

Fragment debaty jest do odsłuchania w tym artykule. Oto kilka wybranych cytatów:

Daniel Di Giusto: "Jeśli spojrzymy na najbardziej efektywne zespoły na świecie, to w dużej mierze są to wojska, czyli zespoły o ściśle określonej hierarchii i stylu komunikacji. W tych grupach nie ma za bardzo przestrzeni na wprowadzanie kreatywności czy własnych pomysłów".

Róża Szafranek: "Ludzie często mówią: zatrudnijmy kilka osób, zespół będzie nad czymś pracował i lider wyłoni się naturalnie. To tak nie działa - lider musi od początku określić zasady, zaproponować system rytmu pracy, wskazać, czego konkretnie oczekuje".

Przemysław Zakrzewski: "Często jest tak, że osobę z największą wiedzą stawia się na pozycji lidera. Tymczasem pojęcia "bycia liderem" jest tak pojemne, iż nie ogranicza się do osób z najciekawszymi pomysłami. Szefując zespołowi, spajamy ogromną ilość obszarów".

ZOBACZ RÓWNIEŻ