Czy w Polsce mamy problem z sukcesją? Wywiad z prof. Adamem Mariańskim

Adam Mariański
Adam Mariański w studiu My Company Polska
Większość polskich firm rodzinnych powstała na przełomie lat 80. i 90. Większość z nich wciąż nie rozpoczęła procesu sukcesji. Sukcesja w Polsce najczęściej kojarzy się z przekazaniem władzy i majątku dzieciom, tymczasem budowa firmy wielopokoleniowej to bardziej złożony problem - uważa prof. Adam Mariański, kancelaria Mariański Group.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pod koniec maja 2023 roku weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Czym tak naprawdę będzie ten podmiot prawny? Będzie to specjalny wehikuł, do którego założyciel może wnieść cały swój majątek – zarówno nieruchomości, jak i akcje firm. Jego głównym celem jest ochrona majątku rodzinnego, zarówno przed różnymi problemami zewnętrznymi, ale i problemami wynikającymi z rozdrobnienia majątku i rozluźnienia więzi między członkami rodziny. Szczególnie jeśli po pokoleniu dzieci kontrolę nad firmą będzie musiało przejąć pokolenie wnuków.

- Przekazywanie władzy i zarządzania firmom jest problemem na całym świecie, ponieważ ten proces to wiele interakcji. W Polsce ten problem nałożył się dodatkowo na zmianę pokoleniową - młodzi ludzie zupełnie inaczej podchodzą do życia - przekonuje prof. Adam Mariański.

Wywiad odbył się podczas Impact'23 w Poznaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ