Wydanie 9/2020 (60) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 9/2020 (60)

Data publikacji: 31.08.2020

Jak wychować milionera

Przedsiębiorczości można i trzeba się uczyć od małego, ale nie da się tego zrobić, wykuwając na blachę rodzaje podatków. To bardziej kwestia kształtowania charakteru niż wiedzy ekonomicznej. Tylko jak to połączyć?

Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 9/2020 (60)

1

Edytorial

To nie jest strata czasu

Braci Wright nie interesował kontekst, który kreśliła prasa. Niepowodzenia swoje i innych traktowali jako lekcje. (...) Dla tych dwóch zwykłych chłopaków, którzy prowadzili wówczas sklep rowerowy, był to sygnał, by próbować dalej. Bo byli ciekawi, dlaczego się nie udało i przy tym strasznie kreatywni oraz zafascynowani lataniem. I dlatego to im się udało.

12

Opinie

Beztroskie kanikuły

Choć pandemia specjalnie nie osłabła, to indeksy giełdowe prą w górę. Ale nawet w hossie, szczególnie tak bezrozumnej jak ta, od czasu do czasu można spodziewać się nieoczekiwanych korekt.

14

Ekonomia jutra

Z kryzysem radzimy sobie lepiej niż inni

Każdy kryzys jest katalizatorem zmian. Coś, co dotąd wydawało się niemożliwe, nagle robi się koniecznością – mówi dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych banku Pekao.

18

Ludzie

Jak wychować milionera

Przedsiębiorczości można i trzeba się uczyć od małego, ale nie da się tego zrobić, wykuwając na blachę rodzaje podatków. To bardziej kwestia kształtowania charakteru niż wiedzy ekonomicznej. Tylko jak to połączyć?

23

Ludzie

Nauka przedsiębiorczości w 5 krokach

Jak uczyć przedsiębiorczości? Wystarczy nie przeszkadzać – w zabawie, we współpracy, w doświadczaniu, w zadawaniu pytań... Oczywiście trochę teorii też się przyda.

26

Ludzie

Mój ojciec był olbrzymem

Praktycznie każdy odbiera jakieś lekcje życia od swoich rodziców i ja nie jestem wyjątkiem. Nie poznałem jednak dzięki ojcu tajników branży, lecz fundamentalne wartości: uczciwość, pokorę, odpowiedzialność, etykę pracy, przedsiębiorczość, głód wiedzy, pragnienie wnoszenia wkładu oraz troskę o innych.

29

Ludzie

Naucz dziecko zarządzać finansami

Polacy chcą uczyć dzieci, jak zarządzać pieniędzmi. Problem w tym, że nie bardzo wiedzą, jak to skutecznie robić. Z ratunkiem przychodzą m.in. instytucje finansowe.

30

Ludzie

25 polskich innowatorów

Biomedycyna, cyfryzacja i ekorozwiązania. To główne kategorie, w których polskie firmy przebijają się ze swoimi pomysłami na świecie, skutecznie go zmieniając.

38

Ludzie

Sprzedawaj globalnie, piecz lokalnie

Z rzemieślniczej piekarni stali się jednym z największych producentów pieczywa w Polsce. Podwarszawski NOWEL wytwarza dziennie 280 t pieczywa, które trafia nie tylko na polskie i europejskie stoły, ale także do Korei Południowej, USA czy Kanady.

41

Ludzie

Eksperci od przelewów

SPOKO to jeden z najszybciej rozwijających się startupów finansowych ostatnich miesięcy. Mimo pandemii założona przez Evgeny'ego Chamtonau i Aliaksandra Horlacha firma właśnie rozszerzyła swoje usługi o 12 nowych krajów i 50 tys. punktów, z których można wypłacać gotówkę.

44

Ludzie

Żydowska sztuka znad Wisły podbija świat

Studio projektowe Mi Polin tworzy pierwsze w powojennej Polsce judaika. W ciągu kilku lat niewielka firma z Warszawy stała się rozpoznawalną marką na całym świecie – od Australii do Stanów Zjednoczonych.

46

Ludzie

Urządzenia firmy Leia Display wyświetlają obrazy na parze wodnej

Warszawska firma Leia Display stworzyła technologię, dzięki której obrazy zyskały nowy wymiar. Można przez nie przechodzić, dotykać i wchodzić z nimi w interakcję. Ich sekret tkwi w wykorzystaniu pary wodnej, z której Polacy, jako jedyni na świecie, potrafią uzyskać płaski powietrzny ekran.

48

Polskie przedsiębiorczynie

Nie jestem liderką z żurnala

Gdy 18 lat temu przejmowałam firmę, nie miałam szacunku dla pracowników, uważałam, że to ja, właścicielka, jestem najważniejsza, a inny sposób motywacji niż finansowy dla mnie nie istniał. Dzisiaj wiem, że nic bardziej się nie opłaca niż symetryczna relacja z pracownikami – mówi Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka.

52

Felietony

Szansa dla nieobecnych

Stany Zjednoczone od miesięcy naciskają na kraje sojusznicze, by działający w nich operatorzy komórkowi budując sieci 5G, przestali korzystać z rozwiązań chińskich dostawców, w tym Huawei. A to może oznaczać szansę dla firm nieobecnych dotąd na tym rynku.

54

Rynki

Wojny konsolowe

Nowe generacje konsol do gier są szybsze, silniejsze, ładniejsze, ale rewolucji w domowej rozrywce nie ma się co spodziewać. Wojna toczy się o uwagę gracza, a niektóre tytuły mają budżety ponad 100 mln dol.

56

Opinie

Twórcy gier będą przekonywać nas do tego, że wymiana sprzętu jest potrzebna

Kolejna generacja konsol to jeszcze większe budżety, skala, środowisko i jeszcze większy nacisk na realizm. Gry mają – i będą miały – wpływ na wiele aspektów naszego życia i rozrywki. Stały się po prostu biznesem, nie mniejszym niż kino czy muzyka – mówi Roger Żochowski, redaktor naczelny magazynu „PSX Extreme” oraz serwisu PPE.pl.

58

Rynki

Gry w służbie gospodarki

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, sztuczna inteligencja, edukacja to główne wątki ostatniego rozdania funduszy z GameInn. Choć program skierowany był do branży gier komputerowych, to biorąc pod uwagę, kto i na co dostał z niego pieniądze, stał się on raczej pomostem pomiędzy gamingiem a resztą gospodarki. Co można uznać za jego zaletę?

62

Rynki

Wege, znaczy piękne

Buty z ananasa czy kaktusa, torebki wolne od plastiku, sukienki z recyklingu. Rynek wegańskiej odzieży zaczyna podbijać Polskę.

66

Rynki

Wyścig po szczepionkę

Na naszych oczach rozgrywa się jeden z najciekawszych wyścigów technologicznych – już prawie 170 zespołów naukowców (w tym także z Polski) próbuje opracować szczepionkę na SARS-CoV-2. Stawka bardzo duża, wynik niepewny. Ten, kto ten wyścig wygra nie tylko uratuje ludzi, ale też zarobi.

70

Marka Godna Zaufania

Odpowiedzialni budzą zaufanie

Dobra firma oferuje świetne produkty i usługi. Doskonała firma oferuje świetne produkty i usługi, ale także stara się, aby świat był lepszy – przekonuje guru marketingu Philip Kotler. Marki godne zaufania stawiają na działania CSR i dzięki temu zyskują klientów.

72

Rynki

Czy to dobry moment na kupno mieszkania?

W ostatnich latach na inwestycjach w mieszkania można było zarobić. Dziś ceny w wielu miastach spadają, a wszyscy zadają sobie pytanie: Kiedy ten trend się odmieni? Wydaje się, że trzeba będzie na to poczekać.

76

Moja firma

Postaw na sieć

Chcesz przenieść biznes do sieci? To dobrze. Dowiedz się, co zrobić i jak się przygotować, aby twoja przygoda z e-biznesem nie była tylko chwilowym zrywem.

80

Moja firma

Jaki będzie lider epoki covidowej?

Szef kontroler rządzący pracownikami twardą ręką czy sieciowy erudyta analizujący peryferia swojej firmy? Jakie kompetencje lidera najlepiej sprawdzą się w erze pracy bez chodzenia do niej?

89

Raporty

Pomoc dla firm w kryzysie

Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył Fundusz Dopłat do Oprocentowania. To specjalny program, którego celem jest pomoc firmom mającym problemy z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

93

Raporty

Chmura na wymiar, czyli elastyczne rozwiązanie pay as you go od Fujitsu

Co stoi na przeszkodzie inwestycji w nowoczesne chmurowe rozwiązania? Brak wyspecjalizowanej kadry IT czy też wysokie koszty początkowe? Obie te kwestie przestają być barierą dla MSP. Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze w elastycznym modelu finansowym „płać za to, co wykorzystasz” jest już dostępne na polskim rynku.

96

Raporty

Tarcza przed skarbówką

Boisz się, że przez kontrolę skarbówki stracisz mnóstwo czasu i pieniędzy? Jest na to sposób – ubezpieczenie od kontroli skarbowej. Narzędzie coraz częściej wybierane przez polskich przedsiębiorców.

99

Raporty

Koło ratunkowe dla firm

Myśląc o przyszłości swojej firmy, trzeba mieć na uwadze nie tylko rozwój biznesu, ale też ochronę jej majątku. Na rynku pojawiły się produkty specjalnie dopasowane do nowej rzeczywistości.

105

Wywiady

Matematyka jest po stronie PPK [WYWIAD]

PPK – Pracownicze plany kapitałowe to nie tylko oszczędzanie na przyszłość, ale też budowa silnego państwa. Myślę, że polscy przedsiębiorcy to rozumieją – mówi Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK.

108

Akademia przedsiębiorczości

Tnij koszty, ale nie na oślep

Nadmierne wydatki potrafią szybko podciąć skrzydła firmie, zwłaszcza takiej, której rentowność gwałtownie spada. Wtedy kusi, by ciąć je tam, gdzie najłatwiej o oszczędności. Ale to jak leczenie dżumy cholerą. Lepiej postawić na optymalizację kosztów. Nie dość, że trwale nad nimi zapanujemy, to jeszcze wzrosną nasze zyski i wydajność.