Akademia przedsiębiorczości

Akademia młodego szefa. Jak motywować bez podwyżki

Akademia młodego szefa. Jak motywować bez podwyżki

Kiedy chcemy zmotywować pracownika, zazwyczaj mamy na myśli awans lub podwyżkę. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na szczęście istnieją inne, równie skuteczne sposoby docenienia naszych podwładnych.

Marcin Dzierżanowski 26.01.2021
Tnij koszty, ale nie na oślep. Akademia przedsiębiorczości

Tnij koszty, ale nie na oślep. Akademia przedsiębiorczości

Nadmierne wydatki potrafią szybko podciąć skrzydła firmie, zwłaszcza takiej, której rentowność gwałtownie spada. Wtedy kusi, by ciąć je tam, gdzie najłatwiej o oszczędności. Ale to jak leczenie dżumy cholerą. Lepiej postawić na optymalizację kosztów. Nie dość, że trwale nad nimi zapanujemy, to jeszcze wzrosną nasze zyski i wydajność.

Jaki biznes, taka forma

Jaki biznes, taka forma

Zakładając firmę, musimy wybrać jej formę prawną – najlepiej dopasowaną do naszych biznesowych potrzeb i planów, ale także możliwości. To, na co się zdecydujemy, wpłynie choćby na wysokość płaconych przez nas podatków i zobowiązania wobec innych podmiotów. Na szczęście opcji jest coraz więcej.

Krzysztof Orłowski  25.06.2019
Paleta z zastrzeżeniami

Paleta z zastrzeżeniami

Wydawałoby się, że bardzo małe firmy i te, które właśnie startują, mają szeroką paletę możliwości pozyskania unijnych pieniędzy na rozruch i inwestycje. W praktyce tak dobrze nie jest. Dostęp do niedużych dotacji jest ograniczony. W przypadku kredytów i pożyczek możliwości są trochę większe.

Tnij koszty, lecz nie na oślep

Tnij koszty, lecz nie na oślep

Pilnowanie firmowych wydatków powinno stać się nawykiem od chwili, gdy tylko nasz biznes ruszył, a okazji do ich optymalizacji warto szukać na każdym kroku. Optymalizacji – bo koszty trzeba ciąć uważnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

Zdyscyplinować wszystkie „jak”

Zdyscyplinować wszystkie „jak”

Jednym z głównych zmartwień początkujących firm jest mało skuteczne zmienianie planów w rzeczywistość. Czy to chodzi o cele finansowe czy nie, wszystko rozbija się o podejmowane codziennie działania operacyjne. Ale są na to sposoby. Co więcej, wciąż ewoluują i dziś jest prościej je stosować.

Prognoza ekspansji zagranicznej dla MSP

Prognoza ekspansji zagranicznej dla MSP

Jak wynika z badania „Leasing Index”, przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK Leasing w 2016 r., co piąta firma z segmentu MSP prowadzi działalność za granicą. Kolejne 20 proc. taką ekspansję rozważa.

Przychodzi startup do inwestora

Przychodzi startup do inwestora

Świeżo upieczonym przedsiębiorcom podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy negocjacjach z inwestorem – czy warto na przykład podpisywać NDA, jakie postanowienia w umowach są istotne i dlaczego.

Paula Pul 21.02.2017
Kryteria wyboru firmy leasingowej

Kryteria wyboru firmy leasingowej

Leasing to coraz popularniejsza forma zewnętrznego finansowania firm, zwłaszcza z sektora MSP. Rynek dojrzewa, a na atrakcyjność oferty leasingowej w coraz większym stopniu wpływają kryteria pozacenowe – tak wynika z badań „Leasing Index” zrealizowanych n

Jak motywować, gdy pieniędzy brak

Jak motywować, gdy pieniędzy brak

Początkujący przedsiębiorca zwykle nie ma pieniędzy, by kusić dobrych pracowników atrakcyjną pensją. Jednak i bez tego ma szansę ich przyciągnąć i sprawić, by angażowali się w nowe przedsięwzięcie. A także zatrzymać ich, gdy zaczynają oczekiwać podwyżek, na które firma nie może sobie jeszcze pozwolić.

Kosztowne zatrudnienie, niska wypłata

Kosztowne zatrudnienie, niska wypłata

Zatrudnić pracownika na umowę o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może zdecydować się na współpracę przedsiębiorca-przedsiębiorca? Prędzej czy później każda firma zada sobie te pytania. A wszystko z powodu wysokich kosztów zatrudnienia, które i tak nie przekładają się na atrakcyjne płace pracowników.

„Leasing Index” – ocena usług leasingowych w Polsce

„Leasing Index” – ocena usług leasingowych w Polsce

Z badań „Leasing Index” wynika, że ponad 90 proc. przedsiębiorstw z segmentu MŚP w Polsce ocenia dobrze lub bardzo dobrze współpracę ze swoim leasingodawcą.

Materiał przygotowany przy współpracy z BZ WBK Leasing 22.12.2016
Daj się zauważyć

Daj się zauważyć

Przetestowaliśmy, czy nasz pomysł na firmę, a zwłaszcza na jej ofertę, ma szansę zainteresować klientów, mamy przemyślany model biznesowy, ustaliliśmy, kto należy do naszej grupy docelowej. Pora dać się zauważyć na rynku.

Wybieramy lokal

Wybieramy lokal

Kupić czy wynająć? No i gdzie? I czy w ogóle trzeba mieć lokal „na pełen etat”? Radzimy, czym się tu kierować, jaki jest wybór i z jakimi kosztami trzeba się liczyć.

Kredyt czy leasing – zalety i wady rozwiązań

Kredyt czy leasing – zalety i wady rozwiązań

Podejmując decyzję o zakupie środka trwałego, warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób powinniśmy taki zakup sfinansować. Przy analizie – kredyt czy leasing – należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka kryteriów, istotnych z punktu widzenia prowadzonego biz

Materiał przygotowany przy współpracy z BZ WBK Leasing 09.12.2016
Skąd wziąć pieniądze

Skąd wziąć pieniądze

Idziemy „na swoje”, ale problemem są pieniądze czy raczej ich brak. Jakie ewentualne źródła finansowania mogą wziąć pod uwagę ci, którzy właśnie założyli pierwszy biznes (albo się do tego przymierzają)?

Planujemy budżet – rzetelnie i przyjemnie

Planujemy budżet – rzetelnie i przyjemnie

Postanawiamy „iść na swoje”. Opowiadamy o naszym pomyśle, snujemy piękne plany, czytamy, jak udało się osiągnąć sukces wielkim i bogatym. Ale wzdragamy się przed analizą finansową naszego przedsięwzięcia. Za matematyką nie przepadamy, a zaawansowane funkcje Excela to jakaś czarna magia. Ekspert na pewno zrobi to lepiej... Nie!

Piszemy biznesplan

Piszemy biznesplan

Jeśli zdecydujemy się szukać na zewnątrz dofinansowania dla naszej młodej firmy, będziemy najczęściej potrzebować pełnowymiarowego biznesplanu. Oto, jak go napisać – w siedmiu krokach.

Szukamy współpracowników

Szukamy współpracowników

To, kogo i jak szybko u siebie zatrudnimy, z pewnością zaważy na powodzeniu naszego raczkującego biznesu. Jak szukać właściwych ludzi do zespołu, jak rozmawiać z kandydatami, co im możemy zaoferować, chociaż dopiero startujemy?

Marek Szymaniak 22.08.2016
Dwa lata małego ZUS

Dwa lata małego ZUS

Początkujący przedsiębiorca może zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych na opłatach na ZUS. Jednak preferencyjne, niższe składki nie są dostępne dla wszystkich, którzy właśnie otworzyli firmę.

Podatkowe (pra)wybory

Podatkowe (pra)wybory

Założenie firmy przez osobę fizyczną teoretycznie nie jest dziś czasochłonne – ot, wypełniamy niezbyt długi formularz. Lecz zanim do tego zasiądziemy, najpierw powinniśmy poświęcić znacznie więcej czasu na porządne przeanalizowanie kwestii związanych z podatkami.

Wstępny rekonesans rynku

Wstępny rekonesans rynku

Od czego zacząć? Jak oszacować koszty? Skąd zdobyć informacje o konkurencji? Czy potrzebny jest nam biznesplan? Takie pytania zadaje sobie niejeden z pomysłem na własną firmę. Zwykle można samemu sobie z nimi poradzić, a jeśli nie, warto zwrócić się do instytucji otoczenia biznesu.