Naucz dziecko zarządzać finansami

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Polacy chcą uczyć dzieci, jak zarządzać pieniędzmi. Problem w tym, że nie bardzo wiedzą, jak to skutecznie robić. Z ratunkiem przychodzą m.in. instytucje finansowe.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2020 (60)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Blisko 80 proc. rodziców uważa, że jedną z najważniejszych wartości, które chcieliby przekazać swoim pociechom, jest niezależność. Jednocześnie, prawie 70 proc. jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu – wynika z raportu „Dziecięcy świat finansów – jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów” przygotowanego przez ekspertów Banku Pekao S.A. 

– Dla wielu rodziców we współczesnym świecie edukacja finansowa najmłodszych stanowi wyzwanie. Nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach i w jaki sposób dotrzeć do swoich pociech. Zdają sobie jednak sprawę, że jest to temat bardzo ważny. Dlatego coraz częściej szukają rozwiązań, które mogą im w tym zadaniu pomóc – mówi Tomasz Molenda, dyrektor Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych w Banku Pekao S.A.

Jednym z rozwiązań są aplikacje mobilne. Współczesne dzieci uwielbiają technologię. Z badania IQS „Family Power” wynika, że prawie 85 proc. nastolatków w wieku 11–16 lat korzysta ze smartfonu. Czy można połączyć edukację finansową z zamiłowaniem do telefonu? Oczywiście, Bank Pekao S.A. wdrożył w ostatnich tygodniach PeoPay KIDS. Pakiet PeoPay KIDS, w skład którego wchodzą bezpłatne Konto Przekorzystne, rachunek oszczędnościowy, karta płatnicza i aplikacja dla dzieci w wieku 6–13 lat, to kompleksowe rozwiązanie, za pomocą którego dzieci postawią pierwsze kroki w świecie mobilnych finansów.

– Zauważyliśmy, że w Polsce brakuje rozwiązań bankowych dla dzieci w wieku szkolnym. W odpowiedzi na potrzeby rodziców i samych dzieci stworzyliśmy 

PeoPay KIDS – najbardziej rozbudowaną na rynku, a zarazem prostą w obsłudze aplikację bankową dla najmłodszych. Dzięki niej dzieci będą zdobywały nowe umiejętności, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Dostępny w aplikacji trener – Lis, Złotówka lub Żubr – nauczy ich podstawowych pojęć oraz pokaże, jak skutecznie oszczędzać i gospodarować swoimi pieniędzmi – wyjaśnia Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej. 

W ramach aplikacji dzieci mogą tworzyć specjalne skarbonki w ramach konta oszczędnościowego Mój Skarb. Trafią do nich pieniądze na wybrane cele. Użytkownicy mogą także w każdej chwili sprawdzić postęp zbiórki. Mogą również zrealizować przelew z bezpłatnego Konta Przekorzystnego lub doładować telefon – w tym przypadku prośba o autoryzację transakcji jest zawsze wysyłana rodzicowi. W bieżącym zarządzaniu finansami pomaga trener.

– Wdrożenie pakietu PeoPay KIDS to projekt, który składał się z kilku etapów. Laboratorium Innowacji Banku Pekao wraz z dziećmi było od samego początku zaangażowane w stworzenie oraz wygląd aplikacji i kart, a także postaci – trenerów. To rozwiązanie opracowane z dziećmi z myślą o dzieciach. Nic nie pojawiło się w aplikacji bez ich konsultacji. Dzięki temu włączając PeoPay KIDS, od razu wchodzimy w świat dziecka – jego świat finansów – zauważa Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności Banku Pekao S.A.

Aplikacja może być zainstalowana na smartfonie dziecka lub rodzica. Dziecko może też posiadać własną (z jednym z sześciu przygotowanych wizerunków) kartę płatniczą PeoPay KIDS do Konta Przekorzystnego, dzięki której będzie mogło dokonać płatności w sklepach oraz wypłacać gotówkę – limit takich transakcji również ustala rodzic (min. 20 zł – maks. 50 zł dziennie). Bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty. Dzięki udostępnieniu dzieciom płatności zbliżeniowych, Pekao wspiera bezpieczne zakupy bez dotykania gotówki.

--

Marek Tomczuk

wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej

Pekao wspiera edukację dzieci

Bank Pekao ma silną pozycję wśród rodzin z dziećmi. Do tej pory oferował Konto Przekorzystne i konto oszczędnościowe Mój Skarb dla najmłodszych, a także kartę i aplikację PeoPay od 13. roku życia. Teraz oferta została uzupełniona o kartę i aplikację PeoPay KIDS dla dzieci w wieku 6–13 lat, zapewniając rodzicom możliwość edukacji finansowej, wykorzystując aplikację dla dorosłych. Karta jest oznaką samodzielności. Aplikacja PeoPay Kids ułatwia oszczędzanie na wymarzone cele, które bank wspiera specjalną ofertą: 2 proc. na koncie oszczędnościowym Mój Skarb do 3 tys. zł przez cztery miesiące od otwarcia. Na start na Konto Przekorzystne dziecka przygotował też 50 zł kieszonkowego. Dodatkowo mama lub tata mogą założyć dziecku pakiet PeoPay KIDS – w pełni zdalnie w Pekao24 lub aplikacji PeoPay w Panelu Rodzica.

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY