Czy to dobry moment na kupno mieszkania?

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock
W ostatnich latach na inwestycjach w mieszkania można było zarobić. Dziś ceny w wielu miastach spadają, a wszyscy zadają sobie pytanie: Kiedy ten trend się odmieni? Wydaje się, że trzeba będzie na to poczekać.

Temat cen nieruchomości jest dziś jednym z najczęściej poruszanych wśród ekspertów zajmujących się tematami inwestycyjnymi. W czasach kryzysu kapitał idzie najczęściej tam, gdzie znajduje się bezpieczna przystań. Tym bardziej że ceny nieruchomości mocno spadają. Na początku marca wskaźnik cen mieszkań osiągnął w Polsce najwyższy poziom w historii. Według raportu Morizon.pl wskaźnik ten wyniósł 1227,1 pkt – o prawie 14 proc. więcej niż rok temu. Co stało się podczas kryzysu? Z powodu spadku popytu o 60 proc. (sic!) tylko w ciągu drugiego kwartału wskaźnik cen spadł o 0,5 proc. W dużych miastach (np. w Warszawie) spadek ten wyniósł ponad 1,2 proc.

Zdaniem ekspertów rynku nieruchomości spadki te są dopiero początkiem głębszego odwrotu na rynku. – Poziom cen w najgorzej sprzedających się inwestycjach będzie niższy od 2–3 proc. do maks. 5 proc. w stosunku do szczytu cenowego z początku roku. Spadki średnich cen będą notowane także w latach 2021 i 2022, przy czym należy się spodziewać pewnego rozwarstwienia rynku – ocenia Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation.

Główna przyczyna spadków jest oczywista – pandemia i związany z nią kryzys gospodarczy. Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, mimo że poziom stóp procentowych jest na rekordowo niskim poziomie. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Jeszcze...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY