Finansowanie działalność MSP. Co dalej z inwestycjami?

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock
W drugiej połowie roku polskie firmy czeka odbicie. Czy mają przygotowane źródła finansowania rozwoju?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2020 (60)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z badania KRD „KoronaBilans MŚP”, w lipcu i sierpniu poprawiły się nieco oceny firm dotyczące ich bieżącej sytuacji ekonomicznej. Obecnie 45,7 proc. przedsiębiorców uważa, że ich sytuacja jest dobra. To wzrost o prawie 10 pp. Jedna czwarta badanych uważa, że ich sytuacja jest zła – spadek o 6 pp. Nieco ponad 30 proc. badanych ocenia swoją sytuację ekonomiczną neutralnie. W ich ocenie nie jest ona ani dobra, ani zła. W poprzedniej edycji badania twierdziło tak 33,8 proc. respondentów.

Pieniądze na już

Polskie firmy odnotowują więc coraz lepsze wyniki finansowe. Gospodarka wychodzi z kryzysu, dlatego też kondycja firm również jest lepsza. Mimo to eksperci sygnalizują wciąż dużą niepewność na rynku, która powoduje zatory płatnicze. – Tymczasem przedsiębiorcy nie mogą czekać – potrzebują finansowania teraz. W większości przypadków chodzi o kapitał obrotowy pozwalający obsługiwać bieżące zamówienia. Ale są też firmy, które potrzebują środków na inwestycje, obsługę nowych kontrahentów czy odbudowę przerwanych przez lockdown łańcuchów dostaw – komentuje Tomasz Rodak z Bibby Financial Services.

Dlatego na dużym plusie w najbliższym czasie wciąż będzie faktoring. – W tej sytuacji sprawdzi się faktoring pełny, czyli z ubezpieczeniem. Dla firmy to bezpieczeństwo w transakcjach z nowym, niesprawdzonym lub niepewnym kontrahentem – dodaje Tomasz Rodak.

Firmy interesują się także specjalistycznymi usługami oferowanymi z faktoringiem – np. wywiadem gospodarczym. Przedsiębiorcy poszukują informacji o kontrahentach, zwłaszcza tych zagranicznych. Nikt dziś nie chce ryzykować.

Nowe technologie to podstawa

Polskie przedsiębiorstwa doceniają także możliwość wykorzystania zdalnych technologii do pozyskiwania finansowania. Także tego najprostszego i najbardziej popularnego. Jak tłumaczą przedstawiciele branży bankowej, firmy z sektora MSP najczęściej sięgają po takie produkty, jak pożyczki, linie kredytowe czy gwarancje bankowe. Wraz ze wzrostem skali przedsiębiorstwa poszukiwane są inne produkty. Firmy chcą korzystać m.in. z akredytyw, wykupu wierzytelności, a także częściej starają się o kredyty unijne czy inwestycyjne. Dlatego instytucje finansowe nieustannie rozwijają swoją ofertę i starają się ją dopasować do nowych potrzeb klientów. Zdaniem ekspertów te w najbliższych czasie będą jeszcze większe. Popularność nowych rozwiązań w finansowaniu działalności firmy będzie miała niebawem bardzo duże znaczenie. – Od kilku lat w polskiej gospodarce obserwujemy bardzo niską stopę inwestycji do PKB – przestrzegał główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie produktów dopasowanych do nowych potrzeb firm. – Prywatni przedsiębiorcy, aby inwestować, muszą mieć zaufanie do państwa i poczucie stabilności prawa, nie mogą być zaskakiwani nowymi podatkami sektorowymi. Bez inwestycji nie dołączymy do klubu nowoczesnych gospodarek w Europie – dodał Sławomir Dudek.

Firmy boją się o przyszłość

Przed instytucjami finansowymi duże wyzwanie. Według KRD ze względu na obawy przedsiębiorców dotyczące dalszej sytuacji finansowej nowe inwestycje są wstrzymywane. Brak planów w tym zakresie ma aż 75 proc. przedsiębiorców. Mimo to powoli rośnie liczba firm myśląca o rozwoju – z 13,8 proc. w lipcu do 15,3 proc. w sierpniu. Inwestycje będą dotyczyły najczęściej nowych maszyn i sprzętów (prawie 46 proc. wskazań). 25 proc. firm chce rozwijać systemy IT i strony internetowe.

Firmy poszukują pieniędzy na bieżącą działalność. Na przykład na początku sierpnia zakończył się nabór wniosków w programie dotacji na kapitał obrotowy dla firm średnich. Przedsiębiorcy złożyli 6,4 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 1,1 mld zł. Dotacje na kapitał obrotowy mają pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich, z programów Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia.

Dotacje obrotowe można także uzyskać z regionalnych instytucji finansowych. W sierpniu Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca uruchomiła nabór wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Do mikrofirm trafić może nawet 4,5 mln euro, czyli prawie 20 mln zł. Podobne programy organizowane są także w innych regionach.

Komentarz Tomasza Rodaka, dyrektora Działu Innowacji BibbyLab w Bibbly Financial Services

Faktoring masowy
W Bibby Financial Services wdrożyliśmy ostatnio rozwiązanie dla firm, które wystawiają co miesiąc tysiące faktur, nieraz na niewysokie kwoty, typu kilkaset złotych, ale za to mają setki odbiorców, często rotujących. Do niedawna takie firmy nie mogły korzystać z finansowania w formie faktoringu lub oznaczało to dla nich duże nakłady pracy w dziale księgowości. Dzięki naszemu rozwiązaniu, które nazwaliśmy faktoringiem masowym, finansowanie tysięcy faktur i setek odbiorców stało się nie tylko możliwe, ale również automatyczne! To duże usprawnienie dla klientów. Innowacja polega na automatycznej analizie dużej ilości danych. Przekazywanie faktur odbywa się wprost z systemu księgowego firmy, jednym plikiem, do systemu informatycznego faktora. Usługa ma charakter bezdokumentowy, nie są potrzebne kopie faktur ani dokumenty WZ. Zautomatyzowany został także proces zawiadamiania o cesji wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej. Ewidencję rozliczeń i rozksięgowanie środków prowadzi korzystająca z faktoringu masowego firma, podobnie jak monitoring spłat i ewentualną windykację – pozwala jej to mieć pod stałą kontrolą swoją sytuację finansową.

Komentarz Tomasza Mazurkiewicza, prezesa zarządu ING Commercial Finance

Nowe potrzeby firm
Oczekiwania klientów korzystających z produktów faktoringowych zaczynają się zmieniać wraz z postępem technologicznym i adaptacją nowych technologii do procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. Do niedawna branża faktoringowa była nieco w cieniu dynamicznych zmian zachodzących w bankowości, ale obecnie ta różnica w innowacyjności procesów wydaje się zacierać. Firmy faktoringowe obsługują coraz więcej klientów poprzez kanały cyfrowe, których potrzeby istotnie wykraczają poza standardowy model obsługi. Co to właściwie oznacza? Z punktu widzenia klienta obsługa musi odbywać się w czasie rzeczywistym poprzez zintegrowane ze sobą kanały komunikacji, a procesy, w których klient bierze udział, powinny być intuicyjne i nieskomplikowane.

W ING Finansowanie Faktur już od startu projektu, postawiliśmy sobie kilka celów, a jednym z nich była możliwość otrzymania pieniędzy w jednej aplikacji tuż po wystawieniu faktury przez klienta. Ten cel został już osiągnięty dzięki integracji z systemem ING Księgowość i kolejnym integracjom z systemami naszych partnerów, które niebawem się urzeczywistnią. Wszystko wskazuje na to, że dokonujemy racjonalnych wyborów – nasi mikro, mali i średni przedsiębiorcy w corocznych badaniach NPS doceniają komfort i wygodę oraz łatwość procesu finansowania. Dodatkowo zwracają uwagę na możliwość korzystania z finansowania z dostępem 24 h/7 z dowolnych urządzeń mobilnych.

Oczywiście dla naszych dużych klientów, również mamy rozwiązania, które wspierają zdalny model obsługi, jak np. możliwość zarządzania faktoringiem z poziomu bankowości elektronicznej ING Business czy indywidualne integracje naszego systemu z systemami finansowo–księgowymi klientów.

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X