Wydanie 10/2020 (61) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 10/2020 (61)

Data publikacji: 29.09.2020

Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]

Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.

Paweł Bednarz i Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 10/2020 (61)

1

Edytorial

Nie róbcie tego dla pieniędzy

Jeśli robisz to dla pieniędzy, to ci się nie uda – mówi w naszym wywiadzie okładkowym Dawid Urban, który dorobił się milionów, budując sieć sprzedaży e-papierosów, którą potem sprzedał koncernowi BAT. Dziś razem z Mateuszem Oleksiukiem budują startup LESS_.

12

Opinie

Początek końca limitu zadłużenia. Pełny obraz Kuczyńskiego

Końcówka roku jest zupełnie nieprzewidywalna. Nie wiemy, co będzie się działo z pandemią jesienią i jaka będzie reakcja rządu. Choć wszyscy twierdzą, że lockdownu już nie będzie, to jeśli inne kraje zaczną go wprowadzać to i nasz rząd się ugnie.

18

Startupy

25 najlepszych polskich startupów 2020

To już druga edycja naszego rankingu najlepszych polskich startupów. I okazuje się, że młode polskie firmy dobrze stawiły czoło skutkom pandemii i są rozchwytywane przez inwestorów. Dane rynkowe i PFR Ventures napawają optymizmem, bo w pierwszej połowie 2020 r. padło już kilka rekordów.

24

Wywiady

Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]

Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.

29

Ludzie

5 firm na 5 lat My Company Polska

Pogromcy kryzysów, twórcy małych imperiów odzieżowych, specjaliści od szyb i e-learningu oraz mistrzowie sprzedaży. Przez pięć lat opisaliśmy setki firm. Dziś wracamy do tych, o których pisaliśmy w pierwszych numerach.

34

Ludzie

Jak sękacz trafił pod strzechy

Dzięki firmie SECPOL luksusowy do niedawna sękacz trafił pod strzechy. To oryginalne polskie ciasto można kupić na stacjach PKN ORLEN, firmy która wspiera krajowych producentów jednocześnie promując patriotyzm gospodarczy.

38

Ludzie

Stava, czyli jedzenie na czas

Opolski startup Stava to pierwsza gastro-kurierska franczyza w Europie. Dzięki niemu Polacy mają szanse na szybki dowóz ciepłego i świeżego jedzenia z restauracji.

40

Ludzie

Więcej niż karma

Piesotto to jedna z pierwszych firm w Polsce, która stworzyła diety pudełkowe dla psów. Swój biznes zaczynali w Warszawie, dziś z ich usług można skorzystać już w kilkunastu największych miastach Polski.

42

Ludzie

Biznes w jakości cyfrowej

Warszawska firma Nanovo tworzy cyfrowe kanały komunikacji, które rewolucjonizują sklepy i punkty usługowe. Z ich rozwiązań korzystają największe sieci sprzedażowe w kraju i za granicą.

44

Polskie przedsiębiorczynie

Dresiary. Jak rzucić wszystko i... zrobić biznes [WYWIAD]

Rzuciłyśmy się w nieznane, bo fajnie jest zaryzykować i robić to, o czym marzysz. Wybrałyśmy kosztowny model biznesowy, czyli robimy rzeczy, których nikt jeszcze nie robił. Niemodne, a przez to wyjątkowe – mówią przyjaciółki, założycielki i właścicielki Risk Made in Warsaw Antonina Samecka, dyr. kreatywna i prezeska oraz Klara Kowtun, członkini zarządu.

50

Ludzie

W ślad za piwem

Wystarczyło zaledwie kilka lat, aby rzemieślnicze piwa wyszły z niszy i stały się rynkowym przebojem. Teraz czas na mocne alkohole, w które inwestują kolejne znane osoby, licząc, że kraftowe trunki powtórzą sukces napojów z pianką.

56

Rynki

Nowy zdalny świat

Wygląda na to, że ci co mogą, będą nadal pracowali zdalnie. Rząd zresztą szykuje odpowiednie przepisy i chce ją wprowadzić do Kodeksu Pracy. Te trendy mogą wywrócić rynek biurowy i paradoksalnie podnieść ceny mieszkań na obrzeżach miast.

60

Raporty

Raport Energetyka. Duzi robią więcej

Nawet 300 mld zł może w najbliższej dekadzie zasilić polski PKB, jeśli ruszą inwestycje w energetyce pozwalające przejść od węgla do OZE – uważają eksperci Instytutu Jagiellońskiego. Pionierami zmian będą polskie koncerny.

64

Raporty

Raport Energetyka. Boom na energię ze słońca

Polski rynek fotowoltaiki rośnie jak na drożdżach, notując największe przyrosty mocy zainstalowanej wśród wszystkich OZE i zajmując pod tym względem piąte miejsce w Unii i 15. na świecie. Czemu zawdzięczamy ten boom i czy w kolejnych latach ma szanse się utrzymać?

67

Raporty

Raport Energetyka. Wodorowy zawrót głowy

Od brązowego przez fioletowy po zielony. Takie kolory może mieć wodór w zależności od technologii, w jakiej jest wytwarzany. Polska gospodarka ma zyskać na wdrażaniu wodorowych strategii niezależnie od jego koloru. Od lat jesteśmy tu liderem.

72

Zarządzanie

Jak przygotować pitch deck i zdobyć inwestora

Masz kilka minut, by przekonać potencjalnego inwestora, że twój startup jest tym, na co czeka świat i zarobi on miliony. Ta pierwsza prezentacja jest kluczowa, jednak przedsiębiorcy cały czas popełniają mnóstwo błędów. Oto jak ich uniknąć.

80

Finanse

Zarobić na zarabianiu

Konia z rzędem temu, kto przewidział, że wybuch epidemii koronawirusa wpłynie na… ożywienie rodzimego rynku kapitałowego. Fundusze notują napływy, biura maklerskie liczą prowizje, a przestrzeni na dalszy wzrost cen akcji nie brakuje. Jak zarobić na powracającej modzie na inwestycje?

83

Raporty

Raport. E-commerce naprzód!

Polacy rzucili się do klikania i kupowania. Trendy są nieubłagane – jeśli firmy z branży handlowej szybko nie przestawią się na obsługę klienta internetowego, wypadną z gry o duże pieniądze.

88

Raporty

Raport. Logistyka dla e-commerce

Dobrze zaprojektowany sklep internetowy, bezpieczne płatności, szybka i bezproblemowa dostawa – to trzy czynniki, które decydują o sukcesie w e-commerce. Ten ostatni daje dziś największe pole do popisu.

91

Raporty

Raport. Wzrost e-handlu: Główne wyzwania dla firm kurierskich

Zwiększone zainteresowanie zakupami internetowymi niesie za sobą nowe wyzwania. Związane są one nie tylko z obsługą logistyczną większego wolumenu przesyłek, ale także z podniesieniem wydajności magazynów, usprawnieniem floty pojazdów dostawczych czy zatrudnieniem większej liczby kurierów i pracowników magazynowych.

95

Marka Godna Zaufania

Marka godna zaufania to marka bezpieczna

Zdobycie i utrzymanie zaufania klientów w czasie pandemii koronawirusa to wyzwanie dla wielu firm, również tych z branży KEP. Od początku marca dla odbiorców szczególnie ważne stało się bezpieczeństwo zakupów i unikanie dużych skupisk ludzkich, dlatego znaczna część z nich zwróciła się w stronę e-commerce. Jako firma kurierska szybko zrozumieliśmy swoją rolę w tym wyjątkowym okresie i z dnia na dzień staliśmy się łącznikiem pomiędzy dostawcami dóbr a konsumentami. Chcąc sprostać temu wyzwaniu, musieliśmy błyskawicznie podjąć ważne decyzje, by zapewnić bezpieczeństwo doręczeń wszystkim uczestnikom procesu logistycznego.

95

Marka Godna Zaufania

Gotowi na kryzys

Każda marka chciałaby być godna zaufania. Podstawą zaufania jest poczucie bezpieczeństwa. Jak je budować, podpowiada Paweł Tkaczyk, strateg marki.

98

Zarządzanie

Prościej znaczy lepiej

Coraz więcej firm w kontaktach z klientami wprowadza obowiązek posługiwania się prostym językiem. To świadczy o tym, że dane przedsiębiorstwo jest uczciwe i nie musi nic ukrywać.

102

Zarządzanie

Kiedy odejść z firmy

Klienci odchodzą, przychody spadają, a atmosfera robi się coraz gęstsza. Nasza firma przypomina tonący okręt. Czy warto, jak orkiestra na Titanicu, grać do końca?

105

Moja firma

Zostałeś szefem i co dalej, czyli jak zbudować wokół siebie zespół

Awansowałeś w pracy, zostałeś szefem, pierwszy raz masz pod sobą podwładnych? Gratulacje! Na pewno sobie na to zasłużyłeś. Pamiętaj jednak, że nie jest to ukoronowanie twojej kariery, lecz dopiero początek długiej drogi. W nowym cyklu artykułów podpowiemy, jak sprawić, by nie była ona zbyt wyboista.

108

Nowe technologie

Chmura w pięciu krokach

Przechowywanie danych i aplikacji w chmurze to rozwiązanie nie tylko dla korporacji, ale także dla mniejszych firm. Za wykorzystaniem zewnętrznych magazynów danych przemawia wiele argumentów od ekonomicznych poprzez związane z wygodą aż po bezpieczeństwo. Jak jednak wziąć się za przenoszenie firmy do chmury i na co powinno się uważać