Chmura na wymiar, czyli elastyczne rozwiązanie pay as you go od Fujitsu

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Co stoi na przeszkodzie inwestycji w nowoczesne chmurowe rozwiązania? Brak wyspecjalizowanej kadry IT czy też wysokie koszty początkowe? Obie te kwestie przestają być barierą dla MSP. Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze w elastycznym modelu finansowym „płać za to, co wykorzystasz” jest już dostępne na polskim rynku.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2020 (60)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wskazuje raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 2020, w zeszłym roku nastąpił wzrost wykorzystania chmury obliczeniowej aż o 6 p.p. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak wciąż zaledwie 14,1 proc. małych i 27,9 proc. średnich firm zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Okazuje się, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im cyfrowy rozwój z wykorzystaniem chmury, ale jednocześnie nie będą wymagały wyspecjalizowanej kadry IT, a także pozwolą zachować ciągłość funkcjonowania firmy bez konieczności obciążających inwestycji finansowych.

Płać za to, czego potrzebujesz

Rozwiązaniem w pełni odpowiadającym potrzebom sektora MSP jest nowy model infrastruktury data center, który do swojej oferty wprowadziło Fujitsu. Pay as you go, czyli „płać za to, co wykorzystujesz” to kompromis pomiędzy posiadaniem własnej infrastruktury data center a chmurowym modelem rozliczeń.

Rozwiązanie pay as you go to połączenie tradycyjnego modelu instalacji sprzętu we własnym centrum danych, pełnego wsparcia serwisowego ze strony producenta i wykorzystywania nowoczesnego oprogramowania z elastycznym modelem finansowania. – Zaproponowana przez nas usługa, z możliwością opłacania jej w formie miesięcznego abonamentu uzależnionego od faktycznego wykorzystania infrastruktury, eliminuje wiele barier wejścia w nowoczesną strukturę IT. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dużym wyzwaniem dla biznesu, szczególnie w tak niepewnych realiach rynkowych, jest jednorazowa inwestycja w rozwiązania, która często przekracza możliwości finansowe organizacji i jednocześnie niekoniecznie jest dobrze dopasowana do potrzeb. Nasza propozycja zwiększa dostępność rozwiązań IT, uelastycznia je, zapewniając możliwość skalowania ich zakresu w zależności od zapotrzebowania, przy jednoczesnym zachowaniu dużej kontroli kosztów firmy – mówi Piotr Brychczyński, business development manager w Fujitsu Polska.

Elastyczność i efektywność

Na czym polega elastyczność rozwiązania Fujitsu? Głównym założeniem modelu pay as you go jest zgodnie z nazwą – płacenie jedynie za wykorzystywaną infrastrukturę. W takiej formie finansowania koszt początkowy jest znacznie niższy niż w tradycyjnym modelu CAPEX. Formuła pay as you go pozwala też na większą kontrolę kosztów miesięcznych, które są uzależnione od zakresu wykorzystania usługi.

Innym wymiarem elastyczności rozwiązania jest jego skalowalność, co oznacza lepsze dostosowanie się do potrzeb firmy. W przypadku modelu pay as you go nie ma mowy o wykupowaniu „na zapas” lub niedoszacowaniu zakresu potrzeb, gdyż w każdym momencie można dowolnie regulować ilość przechowywanych zasobów, poszerzając lub zawężając zakres usługi. Każde tego typu działanie zmniejsza lub zwiększa miesięczny koszt firmy. Klient w każdej chwili ma możliwość zrezygnowania z usługi i przeniesienia swoich zasobów na inne nośniki danych.

Wraz z rozwojem projektu można dokupić niezbędny sprzęt oraz zasoby, zgodnie z zapotrzebowaniem. Ponadto według obliczeń marki Fujitsu całkowity koszt pełnego rozwiązania może być nawet o 60 proc. mniejszy niż w przypadku tradycyjnego modelu finansowania.

Z naciskiem na bezpieczeństwo

Lokalizacja przechowywania danych oraz gwarancja ich bezpieczeństwa to czynniki istotne dla ponad 30 proc. polskich przedsiębiorstw – wynika z raportu o stanie MSP w Polsce. – Rozwiązanie w modelu pay as you go zakłada instalację sprzętu we własnym centrum danych lub wyznaczonym przez klienta. Takie podejście zapewnia zachowanie pełnej kontroli przechowywanych danych, bez konieczności udostępniania ich zewnętrznym podmiotom, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa baz – tłumaczy Piotr Brychczyński.

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY