Pomoc dla firm w kryzysie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył Fundusz Dopłat do Oprocentowania. To specjalny program, którego celem jest pomoc firmom mającym problemy z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2020 (60)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Program powstał na mocy tarczy antykryzysowej 4.0. Jest on przeznaczony dla wszystkich firm działających w Polsce, niezależnie od ich branży. BGK wypłaci dopłatę, która pokryje część odsetek należnych bankowi kredytującemu.

Podobnie, jak w przypadku innych programów, kredytów z dopłatami udzielają banki komercyjne i spółdzielcze, które mają podpisaną umowę z BGK.

Dla kogo wsparcie?

O kredyt z dopłatą mogą wnioskować wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, a także podmioty prowadzące działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Wysokość pomocy zależy od wielkości firmy. Na przykład sektor MSP może otrzymać dopłatę w wysokości 2 pkt. proc. Większe firmy otrzymają mniejsze procentowo wsparcie.

Dopłaty dotyczą kredytów obrotowych, odnawialnych i nieodnawialnych. Jeden przedsiębiorca może skorzystać z dopłat tylko raz – do jednego kredytu. BGK będzie dopłacał do oprocentowania kredytu przedsiębiorcy maksymalnie przez 12 miesięcy. Dopłaty będą wypłacane do końca 2021 r., a objęte nimi kredyty będą przyznawane do końca 2020 r.

Skorzystanie z programu jest niezależne od uzyskania innych form pomocy przygotowanych w ramach walki z gospodarczymi skutkami pandemii.

Do firm popłynie łącznie 296 mln zł w 2020 r. i 271 mln zł w 2021 r. Przedsiębiorcy mogą także uzyskać wsparcie z innych programów pomocowych BGK, np. gwarancji de minimis, czy gwarancji dla dużych firm udzielanych z Funduszu Gwarancji Płynnościowych.

Co zrobić, by uzyskać kredyt z dopłatą:

- złożyć wniosek do banku, który współpracuje z BGK

- uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy

Dopłata do oprocentowania kredytu to pomoc publiczna. Wraz z innymi formami pomocy publicznej, z których skorzystał przedsiębiorca, nie może przekroczyć limitu ustalonego przez Komisję Europejską (dla większości firm 800 tys. euro).

Chcesz uzyskać więcej informacji w tym listę banków, które mają w ofercie kredyty z dopłatą?

Wejdź nas stronę: www.bgk.pl/pakietpomocy/doplaty-do-oprocentowania/

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ