25 polskich innowatorów

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Biomedycyna, cyfryzacja i ekorozwiązania. To główne kategorie, w których polskie firmy przebijają się ze swoimi pomysłami na świecie, skutecznie go zmieniając.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2020 (60)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To już druga edycja zestawienia „My Company, Polska”, w którym pokazujemy firmy mające wybitny gen innowacyjności. I udowadniamy, że także w Polsce rodzą się perełki, których próżno szukać w innym miejscu na świecie.

Ostatnio przeżywamy prawdziwą modę na innowację. Czym zatem jest innowacyjność i kim są ludzie, którzy nie boją się wyjść do świata ze swoim pomysłem? Zwykle zaczyna się od fantazji, momentu, w którym gdzieś w Polsce lub na świecie ktoś budzi się rano i chce zmienić sposób, w jaki do tej pory on działał. Co najważniejsze ma ten pomysł i wie, jak ten diament oszlifować. Nie zawsze się jednak udaje, bo wdrażanie nowych rozwiązań nie jest proste. Henry Ford, ojciec motoryzacji, powiedział: „Gdybym na początku swojej kariery zapytał ludzi, czego chcą, to wszyscy zgodnie odpowiedzieliby: chcemy szybszych koni. Dlatego ich nie pytałem”. 

Dziś świat zdaje się sprzyjać innowacjom. Żyjemy w globalnej wiosce, mamy szybkie komputery z ogromnymi mocami obliczeniowymi, a wymiana technologii następuje błyskawicznie. To wszystko dzieje się również w Polsce. Przedsiębiorcy znad Wisły również śmiało patrzą w przyszłość, choć często nie mają tak dogodnych warunków do rozwoju, jak ich koledzy w krajach Zachodu. 

Oddajemy w Państwa ręce zestawienie inspirujących firm, których pomysły już zmieniają, bądź mogą zmienić otaczającą nas rzeczywistość. Biotechnologia, ochrona środowiska i cyfryzacja (od której już nawet w swoich domach nie jesteśmy w stanie uciec) to trendy, które w ostatnich latach rozwijają się w błyskawicznym tempie. Wśród 25 firm wybranych przez „My Comapany, Polska” znalazły się zarówno startupy, które są dopiero na początku drogi, jak i firmy, które zgarnęły już ogromną część ze swojego tortu. FlexiOSS, Biolumo, Stethome, to firmy, które chcą podnieść medycynę i diagnostykę na nowy poziom w skuteczności ratowania życia. BACTrem, 

UVera, Handerek Technologies i Planet Heroes skutecznie przyczyniają się do poprawy jakości życia człowieka na naszej planecie. Na liście znalazł się również znany wszystkim BLIK, który zmienił obraz płatności w Polsce. Dziś łakomie spogląda na kolejne rynki europejskie.

Każda innowacja robi awanturę – zmienia dotychczasowy status quo, wnosząc do otoczenia coś nowego. Zawsze jednak warto próbować, bo przecież w sukces Henry’ego Forda czy Elona Muska też wielu wątpiło. 

---

1. 

Magdalena Jander 

UVera

Łódzka UVera powstała w odpowiedzi na problem niszczenia ekosystemu morskiego przez filtry UV używane w kosmetykach. Jej rozwiązanie chroni również człowieka. Firma otrzymała 30 lipca 2020 r. grant w wysokości 2,5 mln euro z Europejskiej Rady Innowacji. Magdalena Jander, założycielka spółki, z wykształcenia jest biotechnologiem. UVerę współtworzą również prof. Jacek Wierzchoś i dr Adam Kiciak. Misją firmy jest dostarczenie społeczeństwu naturalnych i bezpiecznych substancji kosmetycznych chroniących przed promieniowaniem słonecznym, które jednocześnie będą zmniejszać ich negatywny wpływ na środowisko. Rozwiązanie firmy to przełom, bo większość produkowanych przemysłowo filtrów UV nie jest obojętnych dla środowiska, a poza tym może powodować uszkodzenia ludzkiego DNA. Szacuje się, że rocznie w morzu ląduje 6 ton kremów do opalania. UVera znalazła się na liście najbardziej obiecujących innowacji w całej UE. Otrzymała tytuł „Innovation in Action”. W 2019 r. wygrała konkurs dla startupów z branży medycznej i opieki zdrowotnej – EIT Health InnoStars Awards 2019 – pokonując w nim 115 konkurentów.

2. 

Anna Ogar 

Insignes Labs

Insignes Labs to spółka, która stworzyła „magiczny proszek”, który ma zapewnić ochronę przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Tak zwany dodatek antymikrobiotyczny może być dodawany do różnego rodzaju produktów, uszlachetniając ich właściwości i chroniąc przed blisko 80 rodzajami szczepów bakterii i grzybów. W ten sposób materiały nabywają właściwości samooczyszczające nawet w przypadku osadzenia się na ich powierzchni bakterii. Wynalazek Insignes Labs może być stosowany tam, gdzie są największe skupiska ludzkie, oraz tam, gdzie konieczna jest ochrona, np. w transporcie miejskim, do produkcji rękawiczek ochronnych, balustrad, farb. W firmę zainwestował już chemiczny gigant – firma Ciech. W 2019 r. Insignes Labs w londyńskiej siedzibie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju odebrał tytuł „Najlepszego start-up roku” w ramach Emerging Europe Awards 2019 oraz zdobył „startupowego oscara” w ramach konkursu FTRNW 2019 (Future Now).

 

3. 

Bartosz Kubik

Ekoenergetyka Polska

Ekoenergetyka Polska produkuje stacje szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Firma jest liderem w swojej branży w skali Europy. Rozwiązania zielonogórskiej Ekoenergetyki zasilają transport elektryczny w 60 miastach, w 11 krajach. Firma Bartosza Kubika jako jedna z pierwszych opracowała systemy szybkiego ładowania autobusów elektrycznych. Dziś posiada ponad 90 proc. udziałów w polskim rynku oraz ok. 40 proc. udziałów w rynku europejskim. Ładowarki Ekoenergetyki funkcjonują m.in. w Malmö, Kristiansand, Barcelonie czy też w Oslo. Firma chce też zaznaczyć swoją obecność na rynku elektrycznych samochodów osobowych. Powołała spółkę Ekoen, której celem jest wprowadzanie na rynek i rozwój stacji do ładowania samochodów elektrycznych; przy czym nie chodzi tutaj o montowanie pojedynczych ładowarek, ale budowę stacji paliw alternatywnych – na wzór klasycznych stacji tankowania. W lutym bieżącego roku pierwszy punkt został otwarty w Nowym Kisielinie w województwie lubuskim. 

 

4. 

Przemysław Berendt

Talent Alpha

Sturtup Talent Alpha stworzył platformę, która korzysta z  Talent Science. Dopasowuje ona zespoły specjalistów IT do projektów po stronie klienta w czasie rzeczywistym. Narzędzie oferowane przez Talent Alpha ma zrewolucjonizować branżę HR w IT, szczególnie w obecnej sytuacji, w której liczba wakatów na świecie zbliża się do 10 mln. Platforma łączy małe i średnie firmy IT z Europy Środkowej i Wschodniej z międzynarodowymi koncernami. Ma to umożliwić dostęp do nowych, dużych projektów armii 700 tys. informatyków z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Duże koncerny w zamian nie będą musiały się godzić na mniej wykwalifikowanych inżynierów, którzy byli często zatrudniani naprędce w celu realizacji projektów i dotrzymania terminów. W październiku zeszłego roku Talent Alpha zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix na konferencji UNLEASH World w Paryżu, pokonując blisko 150 innych startupów.

 

5. 

Przemysław Pyziel, Monika Habrzyk 

Planet Heroes

Zarabiać na oczyszczaniu planety? Czemu nie. Na ten pomysł wpadła grupa przyjaciół, którą zainspirowały przerażające sterty śmieci napotkane podczas wędrówki po Puszczy Kampinoskiej. Do zespołu dołączyła później Monika Habrzyk, która wniosła doświadczenie tworzenia platform digitalowych. Planet Heroes działa na zasadzie crowdfundingu. Dzięki platformie każdy może zostać nagrodzony za „dobry uczynek”. Wystarczy tylko udokumentować sprzątanie przestrzeni publicznej zdjęciami, oznaczyć efekt swojej pracy #planetheroes i umieścić na platformie, a projekt może wówczas otrzymać wsparcie finansowe społeczności. Swój początek Planet Heroes miał bardzo huczny – świat usłyszał o nim w czasie trwania Forum ONZ w Nairobi. Jego premiera również miała miejsce poza granicami Polski  – podczas UN Science Policy Business Forum w Australii. Inicjatywa zyskała rozgłos, co pozwoliło jej na współpracę z globalnymi markami takimi jak np. Samsung.

 

6.

Jacek Maciak 

Salesbook

Salesbook to aplikacja dla handlowców nowej generacji. Jak podkreślają jej autorzy, działa ona dwutorowo. Jest narzędziem przeznaczonym dla handlowca w sprzedaży bezpośredniej oraz narzędziem kontrolno-analitycznym dla menedżera. Sprzedawca w jednym miejscu ma wszystkie prezentacje jednocześnie, zdjęcia produktów, kalkulatory i konfiguratory ofert. Obecnie z Salesbooka korzysta ok. 50 tys. sprzedawców na całym świecie, w tym globalni giganci, tacy jak: BMW, Mercedes czy OVB. Aplikacja znalazła również swoich fanów w Singapurze. W chwilę po uruchomieniu aplikacji i powołaniu swojego oddziału w Wielkiej Brytanii, do Salesbooka zaczęli ustawiać się kolejni inwestorzy. Najpierw firma otrzymała pieniądze ze SpeedUp Venture Capital Group, a następnie swoje środki zainwestował CobinAngels.

 

7. 

Geofizyka Toruń

Geofizyka Toruń należąca do PGNiG jako pierwsza w Europie wdrożyła nowe technologie pozyskiwania danych sejsmicznych w poszukiwaniu złóż węglowodorów. Zamiast dotychczas stosowanych kablowych sieci geofonów, wykorzystuje ultralekkie bezprzewodowe czujniki nodalne. Małe gabaryty i waga czujników pozwalają prowadzić badania w harmonii ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem społecznym. Stary system geofonów rozłożonych na powierzchni, obejmującej nawet kilkaset kilometrów kwadratowych, wymaga połączenia kablami, użycia urządzeń transmisyjnych oraz ciężkich baterii. Rozwiązanie zastosowane przez Geofizykę opiera się on na ultralekkiej samodzielnej jednostce pomiarowej – nodzie, w którą wbudowano układy rejestrujące dane sejsmiczne, systemy GPS i wydajne baterie pozwalające na rejestrację danych nawet przez kilka tygodni. Nody nie są połączone kablami, można je ukryć pod cienką warstwą ziemi, a ich monitoring odbywa się przy użyciu smartfonów. Technologia ta jest również doskonałym rozwiązaniem dla lokalizacji źródeł wód geotermalnych. Tego typu badania Geofizyka Toruń wykonała w ubiegłym roku w Holandii. Spółka córka PGNiG prowadziła także prace sejsmiczne na Węgrzech.

 

8. 

Adam Hańderek 

Handerek Technologies

Handerek Technologies opracował metodę pozyskiwania paliwa z odpadów. Stworzenie technologii zajęło Adamowi Hańderkowi prawie 12 lat. Wcześniej współpracował on m.in. z PKN ORLEN przy wdrażaniu technologii do produkcji biopaliw. Dziś jego firma pozyskuje olej napędowy i frakcje benzyny z odpadów z tworzyw sztucznych. Do przeróbki wykorzystywane są te części, które nie podlegają recyklingowi. W 2020 r. pojawiła się szansa na szersze zastosowanie tego typu paliwa. Wszystko dzięki unijnej dyrektywie RED II, której implementacja w Polsce zrówna paliwo z plastiku z biopaliwami. W ten sposób będzie ono mogło być wykorzystywane jako komponent paliw kupowanych bezpośrednio na stacjach.

9.

Ryszard Wtorkowski 

LUG Light FACTORY

LUG powstało w 1989 r. Dziś firma jest obecna w 70 krajach na całym świecie. W 2018 r. otworzyła pierwszy zagraniczny zakład produkcyjny w argentyńskiej prowincji Misiones oraz spółkę handlową w Turcji. LUG zamontował oświetlenie na drugiej linii warszawskiego metra, ale także metra w São Paulo w Brazylii oraz w Algierze. Firma otrzymała również główną nagrodę w kategorii Globalny Czempion Roku w konkursie Emerging Europe Awards 2019. Prowadzi ona badania w zakresie opracowania innowacyjnego zasilacza do oświetlenia, który mógłby być wykorzystywany przy budowie Smart 

City. LUG zakończył także prace nad innowacyjnym zestawem specjalistycznych opraw oświetleniowych, który przy doposażeniu w inteligentne systemy sterowania, pomógłby w racjonalizacji oświetlenia. Projekt był finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

 

10. 

Rafał Tomasiak, Marcin Olchanowski  

Zortrax

Założyciele Zortraxu przygodę z technologią druku 3D rozpoczęli w 2011 r. Stworzyli wówczas projekty niskobudżetowych drukarek 3D przeznaczonych głównie dla pasjonatów nowych technologii. Z czasem jednak rynek się zmienił i pojawił się popyt na tego typu rozwiązania. Przełomowa dla firmy była drukarka 3D Zortrax M200. W 2013 r. za pomocą portalu Kickstarter twórcy zebrali 180 tys. dol., które zostały przeznaczone na wdrożenie produktu na rynek. Dziś Zortrax jest najważniejszym graczem na rynku globalnej sprzedaży drukarek 3D. Produkty spółki dostępne są w ponad 80  krajach całego świata. Są to m.in. drukarki 3D Zortrax M200 Plus i 3D Zortrax M300 Plus, a także oprogramowanie oraz materiały do druku.

 

11.

Konrad Szczukiewicz  

ShelfWise

Twórcy ShelfWise żartobliwie podkreślają, że chcą stworzyć inteligentny sklep na wzór Amazon GO – tylko że lepszy, bo bez kolejek i kas. Działałby on w ten sposób, 

że opłata byłaby naliczana automatycznie po włożeniu produktu do koszyka. ShelfWise to przede wszystkim aplikacja, która dzięki sztucznej inteligencji optymalizuje ułożenie produktów na sklepowych półkach. Pomaga ona zaoszczędzić handlowcom czas przy analizie ekspozycji sklepowych, a firmom, które płacą za ekspozycję na półkach, pomaga pilnować, czy wszystko przebiega zgodnie z zawartą ze sklepem umową. Firma zaczęła swoją działalność… od Singapuru. Tam zrealizowała zlecenie dla globalnego koncernu tytoniowego – Philip Morris. Pomysłem ShelfWise są zainteresowane również firmy z Australii, Indonezji i Malezji.

 

12. 

Wojciech Giżowski, Olga Grudniak, Jakub Wysocki

Biolumo

Gdańskie Biolumo opracowało aparat, który w krótkim czasie potrafi ustalić, jaki antybiotyk należy podać pacjentowi. Założyciele firmy to studenci biotechnologii na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Opracowane przez nich rozwiązanie jest dostosowane do potrzeb przychodni i lekarzy pierwszego kontaktu. Jego twórcy postawili na szybkość diagnozy (do sześciu godzin), automatyzację i niską cenę. Pierwszy prototyp urządzenia został stworzony z pudełka po herbacie, a jego koszt wyniósł 5 tys. zł. Aparat jest odpowiedzią na problemy z trafnością przepisywanych leków. Okazuje się, że tylko ok. 40 proc. antybiotyków jest przepisywanych przez lekarzy prawidłowo. Skuteczność pobranych wymazów przeanalizowanych przez urządzenie Biolumo wynosi zaś 98 proc. Wynalazek gdańszczan został wpisany przez „The Journal of mHealth” na listę Global Digital Health – 100 technologii medycznych o największym potencjale. 

13.

 Sara Koślińska

 Limitless

Fintech Limitless wystartował w 2016 r. Dziś aplikacja jest dostępna we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce na samym początku firma współpracowała z Alior Bankiem w ramach akceleratora 

Huge Thing. Obecnie, poza bankami i instytucjami finansowymi, Limitless staje się popularny również w sektorze usługowym. Na Wyspach Brytyjskich z aplikacji korzysta m.in. największy przewoźnik autokarowy (19 mln pasażerów rocznie) – National Express. Aplikacja działa w prosty sposób i umożliwia inwestowanie osobom, które tego nigdy nie robiły. Na podstawie danych, algorytmy szacują maksymalną kwotę, którą aplikacja może odłożyć. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu oszczędności nadwyżki są inwestowane. Użytkownik nie odczuwa ubytku „chowanych” pieniędzy, bowiem algorytm pobiera zawsze odpowiedni procent środków, np. przy zakupie elektroniki. Sara Koślińska zdobywała doświadczenie w Singapurze, pracując dla Rocket Internet, a później dla jednej z izraelskich platform internetowych. Została również nagrodzona przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką nagrodą Bizneswoman Roku. 

 

14.

Joanna i Piotr Dębiccy 

Formika

Formika to firma rodzinna, która powstała w 1978 r. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego, głównie pojemników na jogurty, serki, śmietany itp. Joanna i Piotr Dębiccy przejęli zarządzanie firmą w 2006 r. Osiem lat później uruchomili jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie. Po przekroczeniu progu produkcji 5 mld opakowań rocznie, w 2019 r. wybudowano kolejny zakład innowacyjnych tub dla przemysłu kosmetycznego. Dziś firma znana jest z wieczek aluminiowych dla przemysłu spożywczego, saszetek kosmetycznych czy blistrów produkowanych dla rynku farmaceutycznego – produkuje je jako jedyny zakład w Europie Środkowo-Wschodniej. Linia produkcyjna przeznaczona do leków jest wyposażona w specjalne urządzenia gwarantujące sterylność wyrobów. Odpady poprodukcyjne poddawane są w firmie automatycznemu recyklingowi. Formika dostarcza swoje produkty na cztery kontynenty do przeszło 40 państw świata.

 

16.

Grzegorz Piątek

Prodromus

Stworzony przez krakowian robot rehabilitacyjny jest unikatowy w skali światowej. Kosztuje ok. 260 tys. i jest dużo tańszy od zachodnich odpowiedników. Ze względu na możliwość treningu każdej kończyny, a nawet każdego stawu osobno lub obu kończyn jednocześnie zgodnie z zapisanym w urządzaniu wzorcem chodu, jest w stanie zautomatyzować trening i rehabilitację pacjentów. Robot może być wykorzystywany również do ich pionizacji. Prodromus obecnie jest na etapie prac związanych z rejestracją robota jako produktu medycznego w USA. Swój produkt oferuje już w kilkunastu krajach na trzech kontynentach. Krakowska firma Prodromus powstała w 2013 r. w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007– 2013. Inwestorem jeszcze w fazie seed był fundusz JCI Venture należący do Jagiellońskiego Centrum Innowacji, który wsparł spółkę na etapie budowy prototypu. Firma stworzyła robota, który pomaga w rehabilitacji osób mających problemy z chodzeniem. Konstruktorem i „facetem od śrubek” jest Grzegorz Piątek, a człowiekiem od niezbędnej papierologii i zarządzania jest prezes Bartłomiej Wielogórski.

 

15. 

Przemysław Gałązka, Artiom Komardin

Sense Monitoring

Założyciele Sense Monitoring zabrali się za swój biznes zaraz po ukończeniu studiów w Krakowie w 2013 r. Opracowali oni system, który pozwala na tańsze i bezpieczniejsze utrzymanie budynków wielkopowierzchniowych. Sense Monitoring informuje o niebezpieczeństwie, zanim pojawi się realne zagrożenie. Zamontowany system sensorów na bieżąco monitoruje stan konstrukcji dachowej. Przekazuje także informacje o konieczności odśnieżenia dachu bądź uszkodzeń powstałych np. wskutek warunków pogodowych. Twórcy pierwotnie inwestowali w projekt własne pieniądze i środki pożyczone od rodziny. Sercem systemu jest układ pomiarowy składający się z sieci czujników laserowych, które instalowane są przy dźwigarach dachu. Wyniki, przesyłane są następnie do chmury obliczeniowej, a zarządca budynku może na  bieżąco kontrolować sytuację poprzez dostęp do specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji. Dziś Sense Monitoring opiekuje się ponad 650 mkw. dachów wielkopowierzchniowych w Polsce, a z systemu korzysta m.in. Panattoni Europe, Strabag czy Poczta Polska.

 

17. 

Michał Borkowski

Brainly

Brainly jest platformą do wzajemnej nauki online. Wystartowała w 2009 r. w Krakowie jako lokalny serwis Zadane.pl. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje cały świat. Umożliwia uczniom zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi związanych z tematyką szkolnych zajęć. Brainly w sumie zebrał od inwestorów ok. 70 mln dol. Spółka przeżywała w ostatnim czasie okres żniw. Pandemia koronawirusa, która w wielu krajach spowodowała 

zamknięcie placówek oświaty, przełożyła się w marcu na przyrost 200 mln unikalnych użytkowników. W Polsce zyskała ok. 4 mln nowych osób. Największym rynkiem dla platformy jest jednak Rosja. Tam liczba użytkowników zwiększyła się o 5 mln (do 40 mln).

 

18. 

Prof. Henryk Skarżyński

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach zostało założone 22 lata temu. Był to pierwszy w Polsce (a drugi w Europie) Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”. Na jego bazie utworzono w 1996 r. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, siedem lat później wybudowane w Kajetanach pod Warszawą – Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy. Profesor Henryk Skarżyński przeprowadził w 1992 r. pionierską operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Na tym jednak nie koniec. 27 lutego 2020 r., prof. Skarżyński przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia pionierskiego, aktywnego implantu wykorzystującego kostne przewodnictwo dźwięku – BONEBRIDGE BCI 602. Tym samym rozpoczął nowy etap w leczeniu różnych wad słuchu, które występują w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego. Nowy implant daje możliwość poprawy słuchu w wielu przypadkach, w tym u pacjentów po różnych operacjach uszu przeprowadzonych wcześniej bez powodzenia.

 

19.

Mariusz Ciepły

LiveChat

Wrocławski LiveChat jest jednym z największych na świecie dostawców oprogramowania komunikacyjnego dla biznesu. W Polsce niewiele osób wie, że komunikator został wymyślony nad Odrą. LiveChat był pierwszą polską firmą technologiczną, która osiągnęła rynkową wartość przekraczającą 1 mld zł. W 2014 r. weszła na GPW, a trzy lata wcześniej otworzyła swój oddział – w Karolinie Północnej w USA. Firma działa w 150 krajach, a korzysta z jej usług ok. 30 tys. podmiotów biznesowych. W dobie koronawirusa kanał zyskuje na popularności. Spółka zakomunikowała, że skonsolidowane przychody grupy I kwartale roku obrotowego 2020–2021 to ok. 10,36 mln dol., czyli o 31,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

 

20.

 Prof. Magdalena Popowska 

BACTrem

Magdalena Popowska łączy wiedzę naukową ze skutecznością w biznesie. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i Dyrektorem Instytutu Mikrobiologii na Wydziale Biologii. Warszawski BACTrem opracował coś, co potocznie zostało nazwane „szczepionką gleby”. Firma wykorzystuje pożyteczne bakterie do ochrony środowiska, a także rozkładu substancji niebezpiecznych i odpadów. W listopadzie 2019 r. BACTrem uzyskał patent na biopreparat BIOSTIM-F, którego zastosowanie pozwoli rolnikom, ogrodnikom i działkowcom zwalczyć patogeny, użyźnić glebę, a także przywrócić jej naturalną równowagę biologiczną. Firma działa również w branży kolejowej, zajmując się utylizacją zużytych podkładów kolejowych zawierających trujący kreozot. Do tej pory zagospodarowanie zużytych podkładów polegało jedynie na ich składowaniu.

 

21. 

Prof. dr hab. Grażyna Ginalska , dr hab. Anna Belcarz 

FlexiOss

FlexiOss to produkt należący do firmy Medical Inventi. W dużym skrócie jest to biomateriał, który ma zastępować kość. Projekt został nagrodzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polską Agencję Przedsiębiorczości, uznano go też Polskim Produktem Przyszłości. Materiał kościozastępczy można dopasować do ubytku kostnego, co może uchronić chorych przed amputacją. W ramach operacji eksperymentalnych materiał został wszczepiony już ponad 40 osobom. Sam FlexiOss produkowany jest w całości w warunkach laboratoryjnych, a nie – jak większość podobnych wynalazków – ze szczątek ludzkich kości. Po namoczeniu podatny jest na formowanie, co pozwala lekarzowi na dopasowanie go do ubytku kostnego. Po wyschnięciu może wytrzymać frezowanie. Jego głównym składnikiem jest fosforan wapnia, który jest składnikiem naturalnym tkanki kostnej. FlexiOss został w 2018 r. opatentowany w Europie.

 

22. 

Dr hab. Artur Podhorodecki, dr Paweł Wielgus, dr Mateusz Bański

QNA Technology

Wrocławski startup QNA Technology specjalizuje się od 2016 r. w syntezie funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych. Mimo że zwykłemu Kowalskiego kojarzy się to z trudną fizyką kwantową, wynalazek QNA ma zastosowanie w bardzo prężnie rozwijającej się branży druku m.in. wyświetlaczy wysokorozdzielczych. Spółka opracowała unikalną w skali świata metodę umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości nanokryształów o bardzo wysokich parametrach fizyko-chemicznych kropek. Zastosowanie tuszy kwantowych daje możliwość drukowania gogli VR, smartwatchy czy ogniw fotowoltaicznych – z taką łatwością, z jaką drukowane są książki. W marcu bieżącego roku spółka pozyskała kolejnych kilka milionów złotych na rozwój swojej technologii.

23. 

Polski System Płatności 

BLIK

Działający od 2015 r. BLIK jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć polskiego sektora bankowego. Jest to aplikacja mobilna umożliwiająca szybkie płatności w internecie, terminalach płatniczych, a także wpłaty i wypłaty z bankomatu bez konieczności posiadania przy sobie karty. Operatorem BLIKA jest Polski Standard Płatności, a jego głównymi akcjonariuszami – największe polskie banki. Pandemia koronawirusa przyspieszyła rozwój aplikacji. Tylko w I kwartale użytkownicy zrealizowali prawie 78 mln transakcji – 2-krotnie więcej niż w analogicznym okresie rok temu. PSP zawiązał również współpracę z Mastercard. Władze spółki zapowiedziały, że da to nowe możliwości rozwoju i wyjście – jeszcze w tym roku – na zagraniczne rynki.

 

24. 

Honorata Hafke-Dys, Paweł Elbanowski, Wojciech Radomski, Marcin Szajek

StethoMe

StethoMe to elektryczny stetoskop, który w połączeniu z aplikacją bada choroby płuc. Pacjent sam jest w stanie przeprowadzić badanie, co ma duże znaczenie w dobie rozwoju telemedycyny i pandemii koronawirusa. Wystarczy tylko przyłożyć stetoskop do klatki piersiowej, a system przeprowadzi odczyt. Badanie wraz z nagranym dźwiękiem można wysłać do lekarza, który fachowo oceni stan chorego. Dane wskazują, że StethoMe jest o blisko 30 proc. dokładniejszy niż ucho lekarza. Założyciele firmy poznali się na Facebooku. Poznański StethoMe pozyskał w lipcu 2020 r. 2,5 mln dol. 

finansowania. W biznes poznańskich naukowców zainwestował Manta Ray – brytyjski fundusz Sebastiana Kulczyka, polsko-izraelski TDJ Pitango Ventures, RST Ventures For Earth, Movens VC oraz prywatny inwestor z Hongkongu. Obecnie startup współpracuje już z kilkoma firmami: Mediguard, Telemedicio, Domowy Pediatra, a także z HomeDoctor w Hiszpanii.

 

25.

Paweł Wieczyński, Krystian Piećko, Sergiusz Borysławski 

DataWalk

DataWalk powstało we Wrocławiu w 2011 r. Firma jako jedna z nielicznych na świecie zbudowała narzędzie analityczne rozwiązujące problemy z zakresu bezpieczeństwa. Zbudowana przez wrocławian platforma łączy ok. 2 mld obiektów z wielu różnych źródeł. Znalazła zastosowanie m.in. w analityce śledczej; korzystają z niej m.in. amerykańska agencja antynarkotykowa LMA HIDTA czy polskie Ministerstwo Finansów. Pod koniec lipca 2020 r. spółka poinformowała z opóźnieniem, że zrealizowała projekt dla amerykańskich sił zbrojnych polegający na analizie i ograniczeniu potencjalnych zagrożeń związanych z koronawirusem. Opóźnienie informacji było celowe, bo DataWalk uznało zlecenie za informację poufną.

My Company Polska wydanie 9/2020 (60)

Więcej możesz przeczytać w 9/2020 (60) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ