Ludzie
Stava, czyli jedzenie na czas
Opolski startup Stava to pierwsza gastro-kurierska franczyza w Europie. Dzięki niemu Polacy mają szanse na szybki dowóz ciepłego i świeżego jedzenia z restauracji.
Ukraiński patent na fintech. Oto, jak podbija się europejski rynek finansowy
SPOKO to jeden z najszybciej rozwijających się startupów finansowych ostatnich miesięcy. Mimo pandemii założona przez Evgeny'ego Chamtonau i Aliaksandra Horlacha firma właśnie rozszerzyła swoje usługi o 12 nowych krajów i 50 tys. punktów, z których można wypłacać gotówkę.
Żydowska sztuka znad Wisły podbija świat
Studio projektowe Mi Polin tworzy pierwsze w powojennej Polsce judaika. W ciągu kilku lat niewielka firma z Warszawy stała się rozpoznawalną marką na całym świecie – od Australii do Stanów Zjednoczonych.
Mój ojciec był olbrzymem
Praktycznie każdy odbiera jakieś lekcje życia od swoich rodziców i ja nie jestem wyjątkiem. Nie poznałem jednak dzięki ojcu tajników branży, lecz fundamentalne wartości: uczciwość, pokorę, odpowiedzialność, etykę pracy, przedsiębiorczość, głód wiedzy, pragnienie wnoszenia wkładu oraz troskę o innych.
Jak wychować milionera
Przedsiębiorczości można i trzeba się uczyć od małego, ale nie da się tego zrobić, wykuwając na blachę rodzaje podatków. To bardziej kwestia kształtowania charakteru niż wiedzy ekonomicznej. Tylko jak to połączyć?
Naucz dziecko zarządzać finansami
Polacy chcą uczyć dzieci, jak zarządzać pieniędzmi. Problem w tym, że nie bardzo wiedzą, jak to skutecznie robić. Z ratunkiem przychodzą m.in. instytucje finansowe.
Sprzedawaj globalnie, piecz lokalnie
Z rzemieślniczej piekarni stali się jednym z największych producentów pieczywa w Polsce. Podwarszawski NOWEL wytwarza dziennie 280 t pieczywa, które trafia nie tylko na polskie i europejskie stoły, ale także do Korei Południowej, USA czy Kanady.
Nauka przedsiębiorczości w 5 krokach
Jak uczyć przedsiębiorczości? Wystarczy nie przeszkadzać – w zabawie, we współpracy, w doświadczaniu, w zadawaniu pytań... Oczywiście trochę teorii też się przyda.
Top lista 25 najlepszych polskich innowatorów 2020 [ZESTAWIENIE]
Biomedycyna, cyfryzacja i ekorozwiązania. To główne kategorie, w których polskie firmy przebijają się ze swoimi pomysłami na świecie, skutecznie go zmieniając.
Urządzenia firmy Leia Display wyświetlają obrazy na parze wodnej
Warszawska firma Leia Display stworzyła technologię, dzięki której obrazy zyskały nowy wymiar. Można przez nie przechodzić, dotykać i wchodzić z nimi w interakcję. Ich sekret tkwi w wykorzystaniu pary wodnej, z której Polacy, jako jedyni na świecie, potrafią uzyskać płaski powietrzny ekran.
Plum Bum. Intymna siłownia dla kobiet
Pierwsza polska marka akcesoriów do ćwiczeń wewnętrznych mięśni miednicy, nazywanych mięśniami Kegla, powstała z inicjatywy kobiet, aby pomagać innym kobietom.
Startup prosto z kwarantanny. Tiber rusza na podbój polskiego rynku [TYLKO U NAS]
Jedni czytali książki, inni oglądali telewizję. A jeszcze inni stworzyli własny biznes. Tak narodził się Tiber. Jego twórcy chcą odmienić rynek outsourcingu usług.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Sekundy, które ratują życie
– Ochrona ludzkiego życia – to dla nas priorytet. PZU GO stworzone razem z Telematics Technologies to innowacyjne rozwiązanie, które może uratować życie – mówi Paweł Lewandowski, Dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego PZU.
Rozmowa z (ro)botem
Polska firma Voicetel Communications stworzyła technologię, dzięki której asystenci głosowi do złudzenia przypominają ludzi. Jej rozwiązania w dziedzinie przetwarzania mowy są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie.
Oprogramowaniem świata nie zmienisz
Z epidemii trzeba wyciągnąć jeden wniosek, że nie ma powrotu do starej normalności. Musimy się zmieniać, stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi – mówi Anna-Liisa Palatu, twórczyni estońskiej firmy Woola.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Soczysty biznes
Bracia Sadownicy są twórcami pierwszych w Polsce markowych jabłek. Owocem ich pracy są jednak nie tylko niepowtarzalne jabłkowe przetwory, lecz także ponad 23 mln zł obrotu w 2019 r.
WOOLA startupem roku w Europie Środkowej
Estoński startup Woola, który wymyślił folię bąbelkową z wełny, zwyciężył w wielkim finale konkursu PowerUp! Challange organizowanego przez fundusz EIT InnoEnergy. Drugie miejsce zajęła firma, która chce zmieniać drgania na energię elektryczną.
25 prostych pomysłów na biznes. Oto polskie przepisy na sukces
Marzysz o własnej firmie? Czasem bardziej od wysokiego kapitału początkowego liczy się oryginalny pomysł. Przedstawiamy 25 pomysłów na biznes, które mogą cię zainspirować.
Poznaliśmy Ambasadorów Polskich Innowacji 2020
Producent kreatywny światowego hitu Netflixa, doktor psychologii, która stworzyła aplikację do opieki nad osobami starszymi i założycielka jednej z najbardziej liczących się firm rozwijających innowacyjne technologie fotowoltaiczne – oto Polacy, którzy dzięki swojej pracy i innowacyjności, osiągnęli globalny sukces.
Prorektor ASP: Uczelnia wyższa musi stać na straży kultury dialogu!
Uczelnie wyższe, a uczelnie artystyczne w szczególności, powinny zachować jak najdalej idącą otwartość na odmienne punkty widzenia i budować przestrzeń kultury dialogu – to nasze najważniejsze cele - mówi Grzegorz Hańderek, obecnie prorektor, a od września rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Trzy pytania do polskich tiktokerów [TYLKO U NAS]
Zadaliśmy kilku polskim tiktokerom parę pytań. O ich twórczość, o samą aplikację. Jeśli jesteście ciekawi, co mają do powiedzenia - koniecznie zajrzyjcie poniżej!
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Ubranie z siatki 3d
Koszulka czy spodnie o właściwościach wiruso- i bakteriobójczych? To już nie tylko koncepcje szalonych naukowców, którzy w swoich laboratoriach opracowują nowe pomysły, ale potrzeba rynkowa. Potrzeba, którą próbuje zaspokoić marka Brubeck.
Pruszyńska-Witkowska: Bez ryzyka nie ma biznesu
W biznesie kieruję się tym, czy to, co robię, ma sens. Wielokrotnie zdarzało mi się podejmować ryzykowne decyzje, jak każdemu przedsiębiorcy – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.
Wiesław Świerzyński - człowiek, który przełamał biznesowe lody
Wiesław Świerzyński założył firmę produkującą lód w kostkach. Jego oparty na zimnie biznes szybko rozpalił rynek. W zeszłym roku obrót ICE ART przekroczył 5 mln zł. Ten lód jest tak dobrej jakości, że kupują go nawet za kołem podbiegunowym.
Raport "Kobiety w technologiach 2020". Wnioski nie napawają optymizmem
Niemal co druga kobieta w branży technologicznej zetknęła się w miejscu pracy z seksistowskimi komentarzami i odczuła na własnej skórze, jak działa szklany sufit.
Sklepy autonomiczne już działają. Ceny jak w supermarketach
Polski rynek handlowy w ostatnich latach przechodzi technologiczną rewolucję. Jednym z jej liderów chce być firma MarketLab. W Warszawie działa już jej pierwszy autonomiczny sklep, a niebawem firma uruchomi zupełnie nowy projekt.
10 najciekawszych polskich tiktokerów
Choć TikTok służy przede wszystkim do zabawy, znajdziesz na nim wiele profili wychodzących poza stricte rozrywkowy schemat. Spędziliśmy w aplikacji wiele godzin, a teraz podpowiadamy, które konta warto obserwować, jeśli interesuje cię coś więcej niż tylko taneczne ruchy w rytm znanych przebojów.
Maciej Fedyna nowym Prezesem Zarządu Generali w Polsce
Maciej Fedyna został wybrany na nowego Prezesa Zarządu spółek ubezpieczeniowych Generali Polska. Decyzja Rady Nadzorczej podlega zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Wirtualna mandala na realną chorobę
Świat skupia się dziś na walce z koronawirusem. W cieniu tych zmagań pojawiają są rozwiązania służące chorym z innymi schorzeniami. Pacjentom po udarach, zawałach i ciężkim operacjach kardiologicznych odzyskać sprawność pomaga system wirtualnej rzeczywistości opracowany przez zespół VR TierOne.
Chcę światu dać coś z siebie. Wywiad z Marią Magdaleną Kwiatkiewicz
Młodzi, którzy chcą dzisiaj zakładać firmy, mają bardzo trudny czas. Ale i my otworzyliśmy firmę tuż przed stanem wojennym i spowolnieniem gospodarczym. W Polsce żadne pokolenie nie miało łatwo. Ale jak w trudnych warunkach człowiek znajdzie metodę, to później już sobie poradzi w każdych okolicznościach. Warto tylko pamiętać, by nie przeinwestować – mówi Maria Magdalena Kwiatkiewicz...
Dom pojedzie za tobą
Tiny House Company to polscy pionierzy w tworzeniu mobilnych domków. Ich produkty rozjechały się po zachodniej i północnej Europie, ale to nie wszystko, już niedługo chcą zachwycić świat wielofunkcyjnymi meblami.
Dizajn do rąk własnych
Zaprojektowane przez warszawską firmę Enovio futurystyczne urządzenie do dezynfekcji rąk ma szansę zmienić przestrzeń miejską polskich i europejskich miast.
Kwiaty kontra smog
Tworzą antysmogowe łąki kwietne zamiast wszechobecnych dziś trawników. Państwo Łąka to startup, który zmienia oblicze polskich miast, a chciałby również wyjść poza nie.
Czas solidarności. Wywiad z Igorem Klają
– W moim słowniku nie ma słowa bezradność. W czasie pandemii zrozumiałem też, że zespoły trzeba budować, bardziej opierając się na wartościach niż kompetencjach – mówi Igor Klaja, prezes firmy OTCF, producenta odzieży i akcesoriów sportowych, do której należy znana marka 4F.
Solidarni w biznesie
W pierwszym etapie walki z pandemią polski biznes wzorcowo zdał test solidarności. Teraz czeka go jednak trudniejszy egzamin – z wytrwałości. „My Company Polska” wyróżniło 30 firm, które w obliczu kryzysu wykazały się największą społeczną odpowiedzialnością.