Ludzie

Żyć trzeba umić!

Żyć trzeba umić!

Czasy, kiedy liczył się li wyłącznie – jak nawijał Peja – szacunek ludzi ulicy minęły bezpowrotnie. Teraz raperzy nie tylko rapują, ale również prowadzą mniej lub bardziej efektowne biznesy. Bo, o czym opowiada w jednym z utworów Wojtek Sokół, żyć trzeba umić!

Kuba Dobroszek 20.02.2020
Muszkieterowie od podpisu

Muszkieterowie od podpisu

Grzegorz Wójcik i Tomasz Plata rzucili ciepłe posady i postawili na elektroniczny podpis wtedy, kiedy niewiele osób wierzyło, że się upowszechni. I wygrali. W ich projekt właśnie zainwestowały trzy banki: Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. Teraz szykują się na podbój Europy.

Być jak Vasco da Gama

Być jak Vasco da Gama

Z ich urządzeń korzysta Scotland Yard, szpitale oraz służba więzienna w Polsce. W ofercie mają ponad 50 języków, które umożliwiają komunikację z 95 proc. świata. Elektroniczni tłumacze krakowskiej firmy Vasco podbijają świat!

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Pozyskanie kapitału dla startupu oznacza dla założycieli albo sprzedaż udziałów, albo ryzyko w postaci konieczności spłaty kredytu bankowego. Jeśli go oczywiście dostaną. Jest też trzeci sposób, z którym próbuje się przebić polsko-brytyjski Uncapped.

Na Magicznym Dywanie do milionów

Na Magicznym Dywanie do milionów

Opuścili korporacje, odwrócili naukę dzieci do góry nogami i już liczą miliony zysków. Oto jak Wojciech Muliński oraz Maciej Mazurkiewicz podbili światowy rynek edukacji.

Fitnessowy gangster

Fitnessowy gangster

Mam w sobie żądzę zwycięstwa. Lubię się widzieć wysoko w lidze. W ciągu następnych trzech lat otworzymy 100 klubów. Do końca 2022 r. będzie ich 135 – mówi Łukasz Dojka, właściciel sieci salonów Xtreme Fitness Gyms.

Małgorzata Mierżyńska 21.01.2020
Perswazyjny jak poker

Perswazyjny jak poker

Negocjujemy i sprzedajemy całe życie i cały czas. Mama „sprzedaje” rano dziecku, żeby umyło zęby i zjadło śniadanie. Dziecko „sprzedaje” mamie, że chce wyjść później do szkoły albo, że chce jeszcze poleżeć. Jak to robić skuteczniej? – radzą Grzegorz Załuski i Adam Czajkowski, autorzy książki „Perswazyjny poker”.

Krawcy hoteli

Krawcy hoteli

Wyobraź sobie sytuację: lecisz w delegację, ale opóźnił się lot. Albo: na wyjazd służbowy do Londynu zabierasz syna, który chce zwiedzić miasto. Wszystko możesz załatwić jednym kliknięciem dzięki polskiemu startupowi Hotailors.

Płetwy jak nożyczki

Płetwy jak nożyczki

Gdyński fryzjer Mariusz Szymański stworzył płetwy, które po złożeniu są wielkości pompki do roweru. Wynalazek już zachwycił wojskowych na całym świecie, w przyszłym roku będą mogli wypróbować go także cywile.

Kochanie, wydrukowałem dom

Kochanie, wydrukowałem dom

Kilkuosobowy startup za pomocą stworzonej przez siebie drukarki 3D wydrukował pierwszy w Polsce betonowy budynek. To przyszłość, bo drukowanie domów może być o połowę tańsze niż tradycyjna budowa.

Miliony z kart

Miliony z kart

Policzy godziny pracy, powiadomi o wypadku, sprawdzi, gdzie jest pracownik. Polska firma Timate stworzyła kartę, która wygląda jak standardowy identyfikator pracowniczy, ale może znacznie więcej. Firma ma już kilkanaście wdrożeń. Teraz chce podbić świat.

Cezary Szczepański  12.12.2019
Chef do wynajęcia

Chef do wynajęcia

Dwie przyjaciółki z korporacji zbudowały biznes oparty na znanych kucharzach. Zarabiają, oferując im dodatkowe źródło dochodu, a klientom kuchnię sław na zamówienie we wskazanym miejscu i czasie.

Biznesowa moc snu

Biznesowa moc snu

Neuroarchitektka Magdalena Filcek stworzyła w centrum Wrocławia miejsce, w którym po 20-minutowej drzemce ludzie wychodzą jak nowo narodzeni. Jej patentem zainteresowała się NASA, która w Kawiarence Snu widzi receptę na bolączki przemęczonej ludzkości.

Chwytający Zeus

Chwytający Zeus

Dhruv Agrawal wraz z zespołem z Aether Biomedical stworzył protezę, która reaguje na impulsy nerwowe. Choć pochodzi z Indii, jego biznesową ojczyzną stała się Polska. To właśnie tu uzyskał prawie 5 mln zł na rozwój swojego produktu.

Biznes pędzi na Kosynierze

Biznes pędzi na Kosynierze

Stworzony przez braci Bielawskich retro e-rower to nie tylko oryginalny środek transportu. To też hołd dla pełnych pasji rzemieślników, których profesje powoli znikają.

Aplikacją w uzależnienie

Aplikacją w uzależnienie

Nie sztuką jest nie upaść, ale podnieść się z każdego upadku – mówi znane powiedzenie. Marcin Brysiak upadał, ale dziś mocno stoi na nogach. Stworzył aplikację, która pomaga takim jak on – uzależnionym od alkoholu.

Marek Szymaniak 21.11.2019
Jak się zarabia na smogu

Jak się zarabia na smogu

Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie i szukamy sposobów, aby się przed tym uchronić. Rosnący popyt na usługi i produkty sprawia, że jest też coraz więcej firm chcących na smogu zarobić.

Chcemy badać powietrze na całym świecie. Wywiad z twórcą Airly

Chcemy badać powietrze na całym świecie. Wywiad z twórcą Airly

Dziś jesteśmy pierwszym źródłem informacji na temat jakości powietrza w kraju. To samo, co dla Polski, chcemy zrobić dla Europy, a potem dla świata. Już jesteśmy obecni w 25 krajach – mówi Wiktor Warchałowski, CEO i współzałożyciel Airly.

W każdej chwili. Wywiad z Julitą Czyżewską

W każdej chwili. Wywiad z Julitą Czyżewską

Naszą ambicją jest wyznaczanie standardów opieki medycznej, która będzie realnym wsparciem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców – stwierdza Julita Czyżewska, prezes PZU Zdrowie, w rozmowie z Maciejem Kotem.

Miasto nie tylko inteligentne. Wywiad z Elżbietą Burligą

Miasto nie tylko inteligentne. Wywiad z Elżbietą Burligą

Doświadczenia w rozwijaniu inteligentnych miast pokazały, jak ważne jest, by od samego początku prowadzić dialog z ich mieszkańcami – przestrzega Elżbieta Burliga, dyrektor rozwoju biznesu w First Data Polska, w rozmowie z Alicją Hendler.

Polski lek na kaca?

Polski lek na kaca?

Co wyniknie z połączenia japońskiej technologii i polskiej pomysłowości? Wszystko wskazuje na to, że będzie preparat do walki z kacem. Firma Nomi Biotech Corporation z błogosławieństwem (i dofinansowaniem) NCBR szykuje się na podbój rynku.

Cezary Szczepański  28.10.2019
Lekcja biznesu

Lekcja biznesu

Uczą programowania tysiące osób w różnych krajach Europy. Oto prymus w dziedzinie edukacyjnego biznesu - Software Development Academy.

Expondo, czyli bardzo szybka ekspansja

Expondo, czyli bardzo szybka ekspansja

Zaczynali od handlowania starymi narzędziami i oponami z 10 tys. euro w kieszeni. Dzisiaj ich Expondo ma 40 mln euro obrotów, działa na 33 rynkach, ma sklepy w 20 krajach świata.

Każdy ma swój ranking. Wywiad z Piotrem Dardzińskim

Każdy ma swój ranking. Wywiad z Piotrem Dardzińskim

Chcemy pracować z tymi, którzy mają twórcze podejście do biznesu i życia. Łukasiewicz powstał po to, by potencjał rozdrobnionych instytutów efektywnie udostępnić przedsiębiorcom. Muszą być oni jednak gotowi do finansowego zaangażowania w projekty – mówi

TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW

TOP LISTA 25 POLSKICH INNOWATORÓW

Fizycy, biolodzy, chemicy, konstruktorzy, startupowcy. Przedstawiamy pierwszą listę polskich innowatorów. To oni napędzają świat, sprawiając, że zmiana staje się jedyną zasadą.

Najważniejszy jest płacący klient

Najważniejszy jest płacący klient

W Polsce brakuje wiedzy, jak robić produkty i skalować je w perspektywie globalnej. W całym kraju znajduje się dosłownie garstka ludzi, która przeszła tę drogę – mówi Marcin Joka, współtwórca robota edukacyjnego Photon.

Tomasz Michalik 22.10.2019
W innowacji trzeba biec

W innowacji trzeba biec

Gdy na amerykańskiej akademii pojawia się pomysł, powstaje też startup, który szybko znajduje inwestorów. U nas trzeba się przedzierać przez skomplikowane procedury na uczelni.

Gwóźdź na Marsa

Gwóźdź na Marsa

Wkroczyliśmy do branży ponad 50 lat od początku ery kosmicznej. Nie możemy innych gonić. Musimy robić rzeczy, których nikt inny nie robi - mówi dr Jerzy Grygorczuk, współzałożyciel i dyrektor ds. nowych technologii w firmie Astronika.

Słowa, które sprzedają. Wywiad z Jeffem Kreislerem

Słowa, które sprzedają. Wywiad z Jeffem Kreislerem

Nie zdajemy sobie sprawy, że kupując produkty, płacimy nie za jakość, a za słowa, które je opisują. Producenci robią wszystko, by nas zmanipulować językiem – tłumaczy amerykański dziennikarz ekonomiczny Jeff Kreisler, współautor razem z Danem Arielym książki „Grosz do grosza”.

Pieniądz na tafli szkła

Pieniądz na tafli szkła

Jakub Kapuścik, Arkadiusz Adamek, Jakub Rawicki i Marcin Motyka ujrzeli w lustrach nie tylko swoje odbicia, ale także dobry pomysł na biznes. Dziś założona przez nich firma produkująca interaktywne lustra może pochwalić się przychodami na poziomie kilku milionów złotych.

Człowiek ekstremalny

Człowiek ekstremalny

240 mln zł rocznie ze sprzedaży wyposażenia łazienek. Taki biznes od lat buduje Adam Rożko, prezes białostockiego Refleksu. W jego portfolio są takie marki jak Blu i Redterm, które jako nieliczne w branży rozwijają się mimo ostrej konkurencji międzynarodowych firm.

Marta Borowska, Arkadiusz Kaczanowski 20.09.2019
Przewodnicy

Przewodnicy

Były wiceszef Muzeum Sztuki Nowoczesnej porzucił świat galerii, by założyć firmę, która pomoże też jego chorującym rodzicom. Jego firma Młodszy Brat przeciera szlaki na nowym polu gospodarki społecznej. I pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad

Przedsiębiorcy muszą dokonać skoku. Wywiad

Najważniejsza jest szybkość działania banku. Jeśli przedsiębiorca nie dostanie decyzji na czas, to zrezygnuje z zagranicznego kontraktu. My dziś te decyzje wyprzedzamy - mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorująca Pion Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Jakub Fulara, dyrektor Biura Funduszy UE i Programów Publicznych w Banku Pekao S.A.

Biznes bez granic

Biznes bez granic

Eksporterzy są bardziej innowacyjni niż te firmy, które produkują tylko na rynki lokalne. Przekonały się o tym produkująca wyposażenie dla gastronomii Soda Pluss, oferujący nowoczesne myjnie Ultron i wysyłający swoje meble do Afryki i na Bliski Wschód Concession.

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Ekspansja zagraniczna polskich firm

Mikro i małe firmy mają jeszcze przed sobą etap rozwoju polegający na wejściu na rynki zagraniczne. Kiedy ten krok zrobią, polską gospodarkę czeka kolejna fala wzrostu.