Nasz samuraj

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe
Czesław Zabiegło z pasji uczynił drugą pracę przynoszącą satysfakcję i spore pieniądze. Dziś jest jednym z najwybitniejszych na świecie twórców zbroi samurajskich.

Przez trzydzieści lat Czesław Zabiegło wykonał 29 zbroi samurajskich. Stworzenie rynsztunku samuraja zajmuje polskiemu mistrzowi średnio osiem miesięcy. Każda pełna zbroja wychodząca z jego autorskiej pracowni w Bytomiu, a wcześniej w Złotym Stoku, to dzieło sztuki zachwycające groźnym wyglądem, dostojnym przepychem i dbałością o najdrobniejsze detale. W swojej działalności rzemieślniczej – wymagającej wiedzy, precyzji i wyobraźni – polski twórca wykorzystuje takie same materiały jak dawni mistrzowie japońscy. Do zrobienia pancerza używa stali, mosiądzu i miedzi. W celach ozdobnych sięga po jedwab (w tym przypadku sztuczny), elementy skórzane i kolorowe tkaniny. Od początku stara się trzymać tradycyjnych technik starojapońskich, choć w procesie odtwarzania zbroi wprowadza też innowacje. – Mimo dużego sentymentu do wykonanych prac, nie zamykam się z nimi – deklaruje Zabiegło i dodaje: – Czynię je dostępnymi dla poważnie zainteresowanych.

Aktualne ceny za zbroję samuraja wykonaną przez polskiego mistrza zaczynają się od 12 tys. zł. Odbiorcami tych nietuzinkowych projektów są przede wszystkim prywatni kolekcjonerzy, w tym pasjonaci sztuk walki oraz miłośnicy dawnej Japonii. Zlecenia nadchodzą z całej Polski, wśród zamawiających zbroję był już adwokat, wojskowy, przedsiębiorca i historyk. Dwa razy zgłosiły się szkoły walki, tylko raz grupa znana z rekonstrukcji historycznych.– Przyjmuję zlecenia, lecz nigdy nie godzę się na narzucone...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2020 (63)

Więcej możesz przeczytać w 12/2020 (63) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY