Ludzie

Wymalowali niezły biznes

Wymalowali niezły biznes

Karol Szufladowicz i Bartek Leśniewski zaczynali od graffiti. Dziś zarządzają Good Looking Studio, największą w Europie firmą, która zajmuje się reklamą w postaci ręcznie malowanych murali.

Paliwo ze śmieci

Paliwo ze śmieci

Śmieci jednego człowieka mogą być bogactwem drugiego – taką zasadę wyznaje Adam Hańderek, założyciel Handerek Technologies. Jego firma opracowała metodę przetwarzania śmieci na paliwo. W ten sposób polska firma może pomóc posprzątać naszą planetę.

Noa, która przeszuka podwodny świat

Noa, która przeszuka podwodny świat

Zbadanie dna mórz i oceanów to misja, z którą mierzą się dziś mocarstwa i korporacje. Bo to tam jest nieprzebrany zasób złóż i danych. Założona przez Michała Latacza krakowska firma NOA stworzyła bioniczny pojazd, który naśladuje ruch stworzeń wodnych. Jest szybki, zwinny i może przebywać pod wodą tygodniami.

Szkoła z ekranu

Szkoła z ekranu

Wywodząca się z Gdyni firma NUADU stworzyła platformę edukacyjną, która podbija świat. W czasach wymuszonej przez pandemię powszechnej edukacji zdalnej liczba użytkowników NUADU rośnie z godziny na godzinę.

Centrum Nauki Dom

Centrum Nauki Dom

Muzeum nauki we własnym domu? Możliwe, możliwe. Poznański SmartBee Club to inicjatywa, dzięki której dziecko nauczy się podstawowych zagadnień z zakresu nauk ścisłych. Przez zabawę do wiedzy.

Kuba Dobroszek 23.04.2020
Testowy artykuł dla Czarka

Testowy artykuł dla Czarka

Testowy lead artykułu. Aliquam libero nisi, imperdiet at, tincidunt nec, gravida vehicula, nisl. Praesent mattis, massa quis luctus fermentum, turpis mi volutpat justo, eu volutpat enim diam eget metus. Maecenas ornare tortor. Donec sed tellus eget sapien fringilla nonummy. Mauris a ante. Suspendisse quam sem, consequat at, commodo vitae, feugiat in, nunc.

Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan

Jestem dzieckiem szczęścia. Wywiad z Natalią Bogdan

Na początku finansami zarządzałam za pomocą dwóch kartek: na jednej wpisywałam wystawione faktury, na drugiej koszty i bardzo pilnowałam równowagi. Przechowuję je do dziś na pamiątkę – opowiada Natalia Bogdan, założycielka, właścicielka i prezeska firmy rekrutacyjnej Jobhouse.

Blumil, czyli jak być wolnym

Blumil, czyli jak być wolnym

W garażu pod Warszawą Miłosz Krawczyk zbudował elektryczny wózek inwalidzki, który jeździ po śniegu, piasku, górach i plażach. To rewolucja w tej branży. Pojazd Blumil sprzedaje się dziś do 30 krajów świata.

Chciał pomóc mamie, zbudował milionowy biznes

Chciał pomóc mamie, zbudował milionowy biznes

Jakub Pawelski ma zaledwie 21 lat, a już osiągnął spory sukces. Jest twórcą i prezesem LiveKid, czyli firmy oferującej mobilne platformy do obsługi żłobków i przedszkoli, której roczne przychody sięgają kilku milionów złotych.

Energia do biznesu

Energia do biznesu

Paweł Ochyński jest założycielem i twórcą Świata Baterii oraz marki Green Cell, czyli największych dostawców baterii, ładowarek i akcesoriów do laptopów w Polsce. Firmę założył, kiedy zwolnili go z pracy.

Marek Szymaniak 20.02.2020
Aby łatwo oszczędzić

Aby łatwo oszczędzić

Sara Koślińska jest współzałożycielką i prezeską Limitless – startupu, który stworzył aplikację ułatwiającą osobom takim jak ona, młodym i lubiącym nowe technologie, budowanie finansowego komfortu przez oszczędzanie i inwestowanie.

Żyć trzeba umić!

Żyć trzeba umić!

Czasy, kiedy liczył się li wyłącznie – jak nawijał Peja – szacunek ludzi ulicy minęły bezpowrotnie. Teraz raperzy nie tylko rapują, ale również prowadzą mniej lub bardziej efektowne biznesy. Bo, o czym opowiada w jednym z utworów Wojtek Sokół, żyć trzeba umić!

Muszkieterowie od podpisu

Muszkieterowie od podpisu

Grzegorz Wójcik i Tomasz Plata rzucili ciepłe posady i postawili na elektroniczny podpis wtedy, kiedy niewiele osób wierzyło, że się upowszechni. I wygrali. W ich projekt właśnie zainwestowały trzy banki: Alior Bank, BNP Paribas i PKO BP. Teraz szykują się na podbój Europy.

Być jak Vasco da Gama

Być jak Vasco da Gama

Z ich urządzeń korzysta Scotland Yard, szpitale oraz służba więzienna w Polsce. W ofercie mają ponad 50 języków, które umożliwiają komunikację z 95 proc. świata. Elektroniczni tłumacze krakowskiej firmy Vasco podbijają świat!

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Uncapped, czyli nieograniczony rozwój

Pozyskanie kapitału dla startupu oznacza dla założycieli albo sprzedaż udziałów, albo ryzyko w postaci konieczności spłaty kredytu bankowego. Jeśli go oczywiście dostaną. Jest też trzeci sposób, z którym próbuje się przebić polsko-brytyjski Uncapped.

Cezary Szczepański  21.01.2020
Na Magicznym Dywanie do milionów

Na Magicznym Dywanie do milionów

Opuścili korporacje, odwrócili naukę dzieci do góry nogami i już liczą miliony zysków. Oto jak Wojciech Muliński oraz Maciej Mazurkiewicz podbili światowy rynek edukacji.

Fitnessowy gangster

Fitnessowy gangster

Mam w sobie żądzę zwycięstwa. Lubię się widzieć wysoko w lidze. W ciągu następnych trzech lat otworzymy 100 klubów. Do końca 2022 r. będzie ich 135 – mówi Łukasz Dojka, właściciel sieci salonów Xtreme Fitness Gyms.

Perswazyjny jak poker

Perswazyjny jak poker

Negocjujemy i sprzedajemy całe życie i cały czas. Mama „sprzedaje” rano dziecku, żeby umyło zęby i zjadło śniadanie. Dziecko „sprzedaje” mamie, że chce wyjść później do szkoły albo, że chce jeszcze poleżeć. Jak to robić skuteczniej? – radzą Grzegorz Załuski i Adam Czajkowski, autorzy książki „Perswazyjny poker”.

Krawcy hoteli

Krawcy hoteli

Wyobraź sobie sytuację: lecisz w delegację, ale opóźnił się lot. Albo: na wyjazd służbowy do Londynu zabierasz syna, który chce zwiedzić miasto. Wszystko możesz załatwić jednym kliknięciem dzięki polskiemu startupowi Hotailors.

Płetwy jak nożyczki

Płetwy jak nożyczki

Gdyński fryzjer Mariusz Szymański stworzył płetwy, które po złożeniu są wielkości pompki do roweru. Wynalazek już zachwycił wojskowych na całym świecie, w przyszłym roku będą mogli wypróbować go także cywile.

Tomasz Michalik 12.12.2019
Kochanie, wydrukowałem dom

Kochanie, wydrukowałem dom

Kilkuosobowy startup za pomocą stworzonej przez siebie drukarki 3D wydrukował pierwszy w Polsce betonowy budynek. To przyszłość, bo drukowanie domów może być o połowę tańsze niż tradycyjna budowa.

Miliony z kart

Miliony z kart

Policzy godziny pracy, powiadomi o wypadku, sprawdzi, gdzie jest pracownik. Polska firma Timate stworzyła kartę, która wygląda jak standardowy identyfikator pracowniczy, ale może znacznie więcej. Firma ma już kilkanaście wdrożeń. Teraz chce podbić świat.

Chef do wynajęcia

Chef do wynajęcia

Dwie przyjaciółki z korporacji zbudowały biznes oparty na znanych kucharzach. Zarabiają, oferując im dodatkowe źródło dochodu, a klientom kuchnię sław na zamówienie we wskazanym miejscu i czasie.

Biznesowa moc snu

Biznesowa moc snu

Neuroarchitektka Magdalena Filcek stworzyła w centrum Wrocławia miejsce, w którym po 20-minutowej drzemce ludzie wychodzą jak nowo narodzeni. Jej patentem zainteresowała się NASA, która w Kawiarence Snu widzi receptę na bolączki przemęczonej ludzkości.

Chwytający Zeus

Chwytający Zeus

Dhruv Agrawal wraz z zespołem z Aether Biomedical stworzył protezę, która reaguje na impulsy nerwowe. Choć pochodzi z Indii, jego biznesową ojczyzną stała się Polska. To właśnie tu uzyskał prawie 5 mln zł na rozwój swojego produktu.

Tomasz Michalik 26.11.2019
Biznes pędzi na Kosynierze

Biznes pędzi na Kosynierze

Stworzony przez braci Bielawskich retro e-rower to nie tylko oryginalny środek transportu. To też hołd dla pełnych pasji rzemieślników, których profesje powoli znikają.

Aplikacją w uzależnienie

Aplikacją w uzależnienie

Nie sztuką jest nie upaść, ale podnieść się z każdego upadku – mówi znane powiedzenie. Marcin Brysiak upadał, ale dziś mocno stoi na nogach. Stworzył aplikację, która pomaga takim jak on – uzależnionym od alkoholu.

Jak się zarabia na smogu

Jak się zarabia na smogu

Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie i szukamy sposobów, aby się przed tym uchronić. Rosnący popyt na usługi i produkty sprawia, że jest też coraz więcej firm chcących na smogu zarobić.

Chcemy badać powietrze na całym świecie. Wywiad z twórcą Airly

Chcemy badać powietrze na całym świecie. Wywiad z twórcą Airly

Dziś jesteśmy pierwszym źródłem informacji na temat jakości powietrza w kraju. To samo, co dla Polski, chcemy zrobić dla Europy, a potem dla świata. Już jesteśmy obecni w 25 krajach – mówi Wiktor Warchałowski, CEO i współzałożyciel Airly.

W każdej chwili. Wywiad z Julitą Czyżewską

W każdej chwili. Wywiad z Julitą Czyżewską

Naszą ambicją jest wyznaczanie standardów opieki medycznej, która będzie realnym wsparciem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców – stwierdza Julita Czyżewska, prezes PZU Zdrowie, w rozmowie z Maciejem Kotem.

Maciej Kot 28.10.2019
Miasto nie tylko inteligentne. Wywiad z Elżbietą Burligą

Miasto nie tylko inteligentne. Wywiad z Elżbietą Burligą

Doświadczenia w rozwijaniu inteligentnych miast pokazały, jak ważne jest, by od samego początku prowadzić dialog z ich mieszkańcami – przestrzega Elżbieta Burliga, dyrektor rozwoju biznesu w First Data Polska, w rozmowie z Alicją Hendler.

Polski lek na kaca?

Polski lek na kaca?

Co wyniknie z połączenia japońskiej technologii i polskiej pomysłowości? Wszystko wskazuje na to, że będzie preparat do walki z kacem. Firma Nomi Biotech Corporation z błogosławieństwem (i dofinansowaniem) NCBR szykuje się na podbój rynku.

Lekcja biznesu

Lekcja biznesu

Uczą programowania tysiące osób w różnych krajach Europy. Oto prymus w dziedzinie edukacyjnego biznesu - Software Development Academy.

Expondo, czyli bardzo szybka ekspansja

Expondo, czyli bardzo szybka ekspansja

Zaczynali od handlowania starymi narzędziami i oponami z 10 tys. euro w kieszeni. Dzisiaj ich Expondo ma 40 mln euro obrotów, działa na 33 rynkach, ma sklepy w 20 krajach świata.