Ludzie
Biznes na fotografii i zwierzętach. Jednocześnie
Anna Tereszkiewicz i Adit Somani to wirtuozi zwierzęcej fotografii. Ich biznes wziął się z pasji do podróży i naszych braci mniejszych.
Nagrobek jak dzieło sztuki? Purest to nietypowy pomysł na biznes
Ewa Smuga stworzyła jedne z pierwszych markowych nagrobków w Polsce. Jej eko-minimalistyczne projekty to rewolucja w cmentarnej architekturze.
Jak zarobić na pasji
Przekuć swoje hobby w dobry interes – to marzenie większości z nas. Wielu to się udało. Ale eksperci podkreślają, że sama pasja to za mało. Żeby odnieść sukces, trzeba do niej dodać wytrwałość, odporność na porażki, a także umiejętność działania pod presją.
Polska Dolina Krzemowa Gamedevu. Jak zarabiać na tworzeniu gier?
16 mln graczy, 500 studiów gamingowych i przychody branży sięgające 2 mld zł. Nie bez powodu mówi się o naszym kraju jako o „dolinie krzemowej gamedevu”. Zarobić tu może każdy, ale do zarabiania z produkcji potrzebne są upór, umiejętności oraz biznesowa intuicja. Oto trzy historie, które pokazują jak prężna to branża.
20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze
Ważny jest nie tylko zysk, ale też wpływ na otaczającą rzeczywistość. Ci przedsiębiorcy wierzą, że ich rozwiązania mogą przyczynić się do polepszania jakości naszego życia przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Oto kolejna edycja naszego rankingu.
Ładowanie elektryka za darmo? Polski pomysł na biznes niebawem zagości w Warszawie [TYLKO U NAS]
ChargePolska to polska firma, która przygotowała nietypowy pomysł biznesowy. Będzie stawiała ładowarki samochodów elektrycznych, z których można korzystać zupełnie za darmo. Zapłacą reklamodawcy. Pierwsza stacja działa już pod Poznaniem, ale jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Matt Tymowski, CTO w ChargePolska, w przyszłym roku planowane jest uruchomienie 10 stacji w Warszawie.
W ślad za piwem. Rewolucja na rynku polskich alkoholi
Wystarczyło zaledwie kilka lat, aby rzemieślnicze piwa wyszły z niszy i stały się rynkowym przebojem. Teraz czas na mocne alkohole, w które inwestują kolejne znane osoby, licząc, że kraftowe trunki powtórzą sukces napojów z pianką.
Dresiary. Jak rzucić wszystko i... zrobić biznes [WYWIAD]
Rzuciłyśmy się w nieznane, bo fajnie jest zaryzykować i robić to, o czym marzysz. Wybrałyśmy kosztowny model biznesowy, czyli robimy rzeczy, których nikt jeszcze nie robił. Niemodne, a przez to wyjątkowe – mówią przyjaciółki, założycielki i właścicielki Risk Made in Warsaw Antonina Samecka, dyr. kreatywna i prezeska oraz Klara Kowtun, członkini zarządu.
Biznes w jakości cyfrowej
Warszawska firma Nanovo tworzy cyfrowe kanały komunikacji, które rewolucjonizują sklepy i punkty usługowe. Z ich rozwiązań korzystają największe sieci sprzedażowe w kraju i za granicą.
Dieta pudełkowa dla psów to dobry pomysł na biznes? Piesotto przeciera szlaki
Piesotto to jedna z pierwszych firm w Polsce, która stworzyła diety pudełkowe dla psów. Swój biznes zaczynali w Warszawie, dziś z ich usług można skorzystać już w kilkunastu największych miastach Polski.
5 firm na 5 lat My Company Polska
Pogromcy kryzysów, twórcy małych imperiów odzieżowych, specjaliści od szyb i e-learningu oraz mistrzowie sprzedaży. Przez pięć lat opisaliśmy setki firm. Dziś wracamy do tych, o których pisaliśmy w pierwszych numerach.
Jak sękacz trafił pod strzechy
Dzięki firmie SECPOL luksusowy do niedawna sękacz trafił pod strzechy. To oryginalne polskie ciasto można kupić na stacjach PKN ORLEN, firmy która wspiera krajowych producentów jednocześnie promując patriotyzm gospodarczy.
Stava, czyli jedzenie na czas
Opolski startup Stava to pierwsza gastro-kurierska franczyza w Europie. Dzięki niemu Polacy mają szanse na szybki dowóz ciepłego i świeżego jedzenia z restauracji.
Ukraiński patent na fintech. Oto, jak podbija się europejski rynek finansowy
SPOKO to jeden z najszybciej rozwijających się startupów finansowych ostatnich miesięcy. Mimo pandemii założona przez Evgeny'ego Chamtonau i Aliaksandra Horlacha firma właśnie rozszerzyła swoje usługi o 12 nowych krajów i 50 tys. punktów, z których można wypłacać gotówkę.
Żydowska sztuka znad Wisły podbija świat
Studio projektowe Mi Polin tworzy pierwsze w powojennej Polsce judaika. W ciągu kilku lat niewielka firma z Warszawy stała się rozpoznawalną marką na całym świecie – od Australii do Stanów Zjednoczonych.
Mój ojciec był olbrzymem
Praktycznie każdy odbiera jakieś lekcje życia od swoich rodziców i ja nie jestem wyjątkiem. Nie poznałem jednak dzięki ojcu tajników branży, lecz fundamentalne wartości: uczciwość, pokorę, odpowiedzialność, etykę pracy, przedsiębiorczość, głód wiedzy, pragnienie wnoszenia wkładu oraz troskę o innych.
Jak wychować milionera
Przedsiębiorczości można i trzeba się uczyć od małego, ale nie da się tego zrobić, wykuwając na blachę rodzaje podatków. To bardziej kwestia kształtowania charakteru niż wiedzy ekonomicznej. Tylko jak to połączyć?
Naucz dziecko zarządzać finansami
Polacy chcą uczyć dzieci, jak zarządzać pieniędzmi. Problem w tym, że nie bardzo wiedzą, jak to skutecznie robić. Z ratunkiem przychodzą m.in. instytucje finansowe.
Sprzedawaj globalnie, piecz lokalnie
Z rzemieślniczej piekarni stali się jednym z największych producentów pieczywa w Polsce. Podwarszawski NOWEL wytwarza dziennie 280 t pieczywa, które trafia nie tylko na polskie i europejskie stoły, ale także do Korei Południowej, USA czy Kanady.
Nauka przedsiębiorczości w 5 krokach
Jak uczyć przedsiębiorczości? Wystarczy nie przeszkadzać – w zabawie, we współpracy, w doświadczaniu, w zadawaniu pytań... Oczywiście trochę teorii też się przyda.
Top lista 25 najlepszych polskich innowatorów 2020 [ZESTAWIENIE]
Biomedycyna, cyfryzacja i ekorozwiązania. To główne kategorie, w których polskie firmy przebijają się ze swoimi pomysłami na świecie, skutecznie go zmieniając.
Urządzenia firmy Leia Display wyświetlają obrazy na parze wodnej
Warszawska firma Leia Display stworzyła technologię, dzięki której obrazy zyskały nowy wymiar. Można przez nie przechodzić, dotykać i wchodzić z nimi w interakcję. Ich sekret tkwi w wykorzystaniu pary wodnej, z której Polacy, jako jedyni na świecie, potrafią uzyskać płaski powietrzny ekran.
Plum Bum. Intymna siłownia dla kobiet
Pierwsza polska marka akcesoriów do ćwiczeń wewnętrznych mięśni miednicy, nazywanych mięśniami Kegla, powstała z inicjatywy kobiet, aby pomagać innym kobietom.
Startup prosto z kwarantanny. Tiber rusza na podbój polskiego rynku [TYLKO U NAS]
Jedni czytali książki, inni oglądali telewizję. A jeszcze inni stworzyli własny biznes. Tak narodził się Tiber. Jego twórcy chcą odmienić rynek outsourcingu usług.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Sekundy, które ratują życie
– Ochrona ludzkiego życia – to dla nas priorytet. PZU GO stworzone razem z Telematics Technologies to innowacyjne rozwiązanie, które może uratować życie – mówi Paweł Lewandowski, Dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego PZU.
Rozmowa z (ro)botem
Polska firma Voicetel Communications stworzyła technologię, dzięki której asystenci głosowi do złudzenia przypominają ludzi. Jej rozwiązania w dziedzinie przetwarzania mowy są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie.
Oprogramowaniem świata nie zmienisz
Z epidemii trzeba wyciągnąć jeden wniosek, że nie ma powrotu do starej normalności. Musimy się zmieniać, stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi – mówi Anna-Liisa Palatu, twórczyni estońskiej firmy Woola.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Soczysty biznes
Bracia Sadownicy są twórcami pierwszych w Polsce markowych jabłek. Owocem ich pracy są jednak nie tylko niepowtarzalne jabłkowe przetwory, lecz także ponad 23 mln zł obrotu w 2019 r.
WOOLA startupem roku w Europie Środkowej
Estoński startup Woola, który wymyślił folię bąbelkową z wełny, zwyciężył w wielkim finale konkursu PowerUp! Challange organizowanego przez fundusz EIT InnoEnergy. Drugie miejsce zajęła firma, która chce zmieniać drgania na energię elektryczną.
25 prostych pomysłów na biznes. Oto polskie przepisy na sukces
Marzysz o własnej firmie? Czasem bardziej od wysokiego kapitału początkowego liczy się oryginalny pomysł. Przedstawiamy 25 pomysłów na biznes, które mogą cię zainspirować.
Poznaliśmy Ambasadorów Polskich Innowacji 2020
Producent kreatywny światowego hitu Netflixa, doktor psychologii, która stworzyła aplikację do opieki nad osobami starszymi i założycielka jednej z najbardziej liczących się firm rozwijających innowacyjne technologie fotowoltaiczne – oto Polacy, którzy dzięki swojej pracy i innowacyjności, osiągnęli globalny sukces.
Prorektor ASP: Uczelnia wyższa musi stać na straży kultury dialogu!
Uczelnie wyższe, a uczelnie artystyczne w szczególności, powinny zachować jak najdalej idącą otwartość na odmienne punkty widzenia i budować przestrzeń kultury dialogu – to nasze najważniejsze cele - mówi Grzegorz Hańderek, obecnie prorektor, a od września rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Trzy pytania do polskich tiktokerów [TYLKO U NAS]
Zadaliśmy kilku polskim tiktokerom parę pytań. O ich twórczość, o samą aplikację. Jeśli jesteście ciekawi, co mają do powiedzenia - koniecznie zajrzyjcie poniżej!
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Ubranie z siatki 3d
Koszulka czy spodnie o właściwościach wiruso- i bakteriobójczych? To już nie tylko koncepcje szalonych naukowców, którzy w swoich laboratoriach opracowują nowe pomysły, ale potrzeba rynkowa. Potrzeba, którą próbuje zaspokoić marka Brubeck.
Pruszyńska-Witkowska: Bez ryzyka nie ma biznesu
W biznesie kieruję się tym, czy to, co robię, ma sens. Wielokrotnie zdarzało mi się podejmować ryzykowne decyzje, jak każdemu przedsiębiorcy – mówi Joanna Pruszyńska-Witkowska, współzałożycielka Future Collars.