Zarządzanie
Samotność i jej epidemia. Jak budować wspólnotę w dzisiejszym świecie
Staję się tym, w czym uczestniczę. Jestem tym, na co patrzę pisze Olga Tokarczuk w powieści, „Bieguni”. Od czasów łowców-zbieraczy przynależność do wspólnoty stanowiła nieodzowną część ludzkiego życia. Była warunkiem przetrwania, a jej członkowie współdziałali, przyczyniając się rozwoju ogółu. Dziś problemem jest jednak samotność. Epidemia samotności paraliżuje całe społeczeństwa.
Akademia e-marketingu w Krakowie i Białymstoku
Ponad 400 przedsiębiorców z Krakowa, Kielc, Podkarpacia oraz Białegostoku i województwa podlaskiego wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu Akademii e-marketingu.
Neuroróżnorodni w biurze. Jak tworzyć inkluzywne miejsce pracy
Co piąty z nas jest neuroatypowy lub neuroatypowa. Neurotypowi i neuroatypowi pracują w tych samych przestrzeniach pracy, ale często potrzebują innych rozwiązań, a zatem inaczej zaprojektowanego biura. Z tego względu firmy powinny kłaść większy nacisk na inkluzywność miejsca pracy dla osób neuroróżnorodnych.
Czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy nie chcą wracać do starego systemu po udanym eksperymencie
Firmy nie straciły, za to pracownicy zyskali lepszą jakość życia. Przedsiębiorstwa testujące czterodniowy tydzień pracy przez pół roku przychylają się do próśb pracowników i wprowadzają trzydniowy weekend.
Rola HR w firmach jest nie do przecenienia
To w tej funkcji skupia się kilka kluczowych obszarów i zadań, które mają jednoznaczne przełożenie na wyniki firmy. Choć nie zwykliśmy myśleć, że HR może wpływać na sprzedaż czy produktywność, to rzeczywistość i badania wskazują, że tak jednak jest.
Właścicielka i właściciel firmy – jak może stać się mentorem dla swoich pracowników
Kiedy pojawiła się rola mentora i czym jest mentoring?
Mentoring w biznesie i jego popularność
W procesie rozwoju i nauki nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela, niż sytuacja, w której uczniowie rozwijają skrzydła i szybują po spełnienie swoich marzeń.
Nestle: o 20 proc. mniej wariantów produktów. Kryzys zjada także gigantów
Spożywczy konglomerat Nestle zmuszony do oszczędności. Korporacja tnie koszty do tego stopnia, że zdecydowała się ograniczyć zróżnicowanie produktów o jedną piątą.
Czas ambasadorów w biznesie. Misja dyplomatyczna firmy w praktyce
Tworzenie marki godnej zaufania jest jak misja dyplomatyczna. Czasem odbywa się na bankiecie, czasem na barykadach. Dlatego tak ważne jest, by mieć skutecznych ambasadorów. Najlepiej w gronie swoich pracowników.
Fala zwolnień w McDonalds. Będzie twarde lądowanie
Kryzys dosięga największych. McDonald's planuje duże zmiany w swojej strukturze i związane z tym zwolnienia pracowników. Pracownikom biurowym nakazano przejść na pracę zdalną i oczekiwać na decyzję.
Zdalna praca specjalistów: Jak wygrać wyścig o międzynarodowe talenty?
GUS informuje, że ponad 1/3 polskich firm z branży IT wskazuje niedobór specjalistów jako barierę w swojej działalności. W związku z deficytem talentów, pracodawcy rozszerzają swoje poszukiwania na pracowników poza granicami Polski. Jak skompletować dobry zespół?
Jak stracić niemal 30 proc. akcji spółki: zatrudnij polityka!
Ekonomiści sprawdzili, jaki wpływ na rynkową wycenę spółek w długim okresie mają polityczne nominacje na funkcje w zarządach i radach nadzorczych. Jak ustalili, niektóre typy nominacji powodują spadek wartości akcji nawet o ponad jedną czwartą (28 proc.).
Gleevery promuje nowy benefit: wypożyczaj sprzęt bezpłatnie
Na urlop zabierz profesjonalnego drona z kamerą, wymarzony rower, albo zrób profesjonalne kino domowe w domu – za sprzęt nie zapłacisz ani złotówki – jeśli załapiesz się na nowy benefit dla pracowników. Gleevery promuje dodatek "korzystanie bez kupowania".
Reguły liderów. Oto proste sposoby eksperta na to, jak zostać przywódcą w firmie
Oto kilka krótkich lekcji, które pozwolą ci być lepszym szefem i przywódcą
A może jesteś control freakiem? Co z tym można zrobić. Wywiad z ekspertką
Jak sobie radzić z silną potrzebą kontroli – mówi dr Joanna Heidtman, psycholożka i trenerka biznesu.
Raport Książeczka Zdrowia. Skuteczna terapia pracowników
Zadbaj o swoich pracowników, a oni zadbają o twoją firmę. Dotyczy to przede wszystkim opieki zdrowotnej, psychologicznej, a także dietetycznej.
Raport Książeczka zdrowia. Jak zdrowie pracowników przekłada się na wyniki firmy?
...A właściwie karta choroby, bo ze zdrowiem pracowników jest coraz gorzej. I to nie tylko fizycznie, ale też psychicznie. A to wpływa na ich prywatną sytuację życiową, Ale przede wszystkim na całą gospodarkę.
Przyjaciel w pracy. Czy znajomości w miejscu pracy wpływają na produktywność?
Osoby, które mają w pracy przyjaciela, są siedmiokrotnie bardziej zaangażowane w obowiązki zawodowe, rzadziej myślą o zmianie firmy i lepiej ją oceniają.
Służbowe maile. Dlaczego pisanie służbowych maili sprawia nam kłopoty? [WYWIAD]
Pisząc służbowy mail, nie zasypujmy się wielosłowiem. Szanujmy czas współpracowników – przekonuje Mateusz Adamczyk, polonista, popularyzator wiedzy o języku, współautor „Słownika neologizmów polskich” opracowywanego przez Obserwatorium Językowe UW.
Bon na 1000 zł dla pracowników Biedronki
Biedronka walczy o wizerunek przyjaznego pracodawcy. Portugalska korporacja przeznaczy kolejne 70 mln zł na świąteczne prezenty dla pracowników.
W przyszłym roku posypią się zwolnienia
Z badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" wynika, że w przyszłym roku pracodawcy będą zwalniać część załogi. 22 proc. firm zamierza redukować etaty, ale jednocześnie tyle samo planuje zwiększać zatrudnienie.
Facebook zwolni nawet 12 tysięcy pracowników
W środę dyrektor generalny Facebooka ma ogłosić masowe zwolnienia. To efekt spadku akcji giganta Meta Platform o 73 proc. w ciągu roku.
Ani Iron Man, ani Wonder Woman. Koncepcja prezesa jako kapitana statku straciła rację bytu
Koncepcja prezesa jako kapitana statku straciła rację bytu. Pora zarzucić poszukiwania liderów o nadludzkich zdolnościach. Teraz potrzeba nam organizacji zdolnych wyzwolić i spieniężyć codzienny geniusz „zwyczajnych” pracowników.
Jastrząb bankowości na dnie rankingu bankierów Europy
Magazyn "Global Finance" wskazał Adama Glapińskiego jako jednego z najgorszych bankierów centralnych Europy. Polska w czasie kryzysu wciąż w rękach niekompetentnych kadr.
Cisza w eterze, nadmiar powagi. 5 błędów komunikacyjnych szefa
Często po zebraniu pracownicy gromadzą się w jednym pokoju i próbują dojść do tego, o co właściwie chodziło szefowi.
Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa TVP
Czy tym razem prezes TVP został odwołany na dłużej niż kilka godzin? Nowym prezesem zostanie Mateusz Matyszkowicz. Według informacji "Rzeczpospolitej" Kurski ma otrzymać wysoką funkcję w rządzie.
2,5 mln dni ze zwolnieniem lekarskim przez wypadki w pracy. "To realne straty finansowe dla firm"
Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym roku przez wypadki przy pracy w Polsce zostało poszkodowanych dokładnie 68 777 osób. Poszli oni na łącznie 2 589 706 dni zwolnienia lekarskiego, a świadczenia wypłacone przez wypadki przekroczyły 664 mln złotych.
6,6 mln złotych na premie dla dwóch ministerstw
Premier Mateusz Morawiecki odblokował środki na gratyfikacje finansowe dla urzędników w ministerstwach. Najwięcej, bo prawie całą pulę, wypłaciły MON i MSZ.
Przedsiębiorco: wprowadź z nami pierwszą innowację
Stawiasz na innowacje, lecz brakuje na nie środków? Przygotowaliśmy listę programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe.
Polski Ład: pracownicy otrzymują zaniżone pensje, księgowi rzucają papierami
Chaos prawny związany z Polskim Ładem odbija się na pensjach pracowników różnych branż m.in. w sektorze ochrony zdrowia. Stratni są też pracodawcy, a przede wszystkim księgowi, którzy coraz częściej wypowiadają umowy.
Wykształcić sobie specjalistę
Masz problem ze znalezieniem specjalisty? Możesz wykształcić go sam. Ergo Hestia od dwóch lat prowadzi program bootcampów, czyli specjalnych akcji szkoleniowych. Dzięki nim firma była w stanie wyedukować kilkudziesięciu ekspertów z różnych dziedzin.
Kluby czytelnika w dyskontach. Carrefour omija zakaz handlu
Klub czytelnika w osiedlowym dyskoncie? To już możliwe. Carrefour omija zakaz handlu w niedzielę kolejnym trikiem. Rząd nie nadąża za kreatywnością przedsiębiorców.
Prof. Orłowski: straciliśmy czasy na budowanie rezerw
Mieliśmy świetną pozycję wyjściową, ale przehulaliśmy dobre czasy: prof. Witold Orłowski zapowiada: "Polaków czeka pot, krew i łzy"
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos staje się faktem
Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos wkracza w decydujący etap. W czerwcu Komisja Europejska wydała ostateczną zgodę na przejęcie. Zarządy spółek uzgodniły i podpisały plan połączenia. Finalizacja całości procesu ma nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. Będzie to największa transakcja M&A na polskim rynku.
NFZ zarabia, pacjenci cierpią
10 mld złotych zostało w kasie NFZ m.in. z pieniędzy niewykorzystanych na leczenie. Tymczasem pacjenci tkwią w wieloletnich kolejkach do niektórych lekarzy specjalistów.