Zarządzanie
Jak przyspieszyć dużą transakcję
Grzegorz Waszkiewicz, broker ubezpieczeniowy, twórca portalu BezpieczenstwowBiznesie.pl tłumaczy jak przyspieszyć proces transakcyjny.
Zostań skutecznym liderem
Jak zostać charyzmatycznym liderem, który będzie mobilizował pracowników do efektywnej pracy?
Sektor kosmiczny szuka pracowników
Sektor kosmiczny, żeby rosnąć, potrzebuje know-how i specjalistów. I choć chętnych jest wielu - pracodawcy chcą zatrudniać tylko najlepszych z nich.
Jak pozyskać finansowanie dla startupu?
Masz pomysł na rewolucyjny biznes i nie wiesz jak pozyskać pieniądze na jego rozwinięcie? Odpowiedź na to pytanie zawiera nowa książka Szymona Janiaka.
Podaruj im trochę akcji
Jak zwiększyć zaangażowanie pracownika? Zamiast podwyżki daj mu opcje na akcje. To standard na Zachodzie. W Polsce coraz więcej firm szuka pomysłu, jak to zrobić.
Koniec ery "redukcji zatrudnienia"?
Czy to koniec ery "redukcji zatrudnienia"? W związku z nowelizacją kodeksu pracy od sierpnia pracodawcy zwalniając pracowników zatrudnionych w ramach umowy na czas określony, będę musieli podać powód takiej decyzji. Za fałszywe uzasadnienia grożą im kary finansowe.
Ustawa o pracy zdalnej - koniec elastyczności czy nowa epoka w kodeksie pracy?
Państwo próbuje nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Po dwóch latach od masowego przejścia Polaków na pracę zdalną pojawia się szansa jej uregulowania przez ustawodawcę. Niedopracowane przepisy mogą zaszkodzić interesom pracowników.
Polscy menedżerowie: zachłyśnięci władzą, czy po prostu pewni siebie? Wywiad z autorką badań
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? O wynikach badania ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego opowiada jego współautorka dr hab. Anna Baczyńska.
Jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci właściciela
W Polsce jest możliwość zabezpieczenia firmy przed zamknięciem na wypadek śmierci właściciela. Jednak wiedza o nowych przepisach nie dotarła do przedsiębiorców.
Młodym menedżerom brakuje pokory? Tak wynika z badań polskich naukowców
Jak wypadają polscy menedżerowie na tle liderów z innych państw? Badanie ekspertów Akademii Leona Koźmińskiego.
Senat o CPK: "Cyrk w budowie"
W senacie trwa dyskusja o Centralnym Porcie Komunikacyjnym: "Setki miliardów złotych za port lotniczy, który Rosjanie mogą zniszczyć w ciągu 5 minut"
Jak podnieść ceny i nie stracić klientów?
Koszty prowadzenia firmy poszybowały w górę. Jak chronić swój biznes i wciąż wypracowywać zysk? Jak podwyższyć ceny, by nie zrazić klientów?
Nie tylko redukcja stresu. Jak skutecznie pokonać wypalenie zawodowe?
W wyniku pandemii Polska stała się krajem o największym poziomie wypalenia zawodowego na świecie. Podpowiadamy, jak się nie dać temu niebezpiecznemu zjawisku.
Pracownicy ze spektrum autyzmu to bardzo wyspecjalizowani fachowcy. Dlaczego warto ich zatrudniać?
1 proc. – tyle, jak wynika z raportu NIK, wynosi zatrudnienie w Polsce ludzi ze spektrum autyzmu. Tymczasem, co podkreślają eksperci, to niemal idealni kandydaci do pracy w branży IT. Ale nie tylko, bo takie osoby – wbrew stereotypom – świetnie radzą sobie również chociażby w działach sprzedaży.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Bliżej pracownika
Dwa lata niepewności, ciągłej zmiany, strachu o zdrowie swoje i bliskich odbiły się na kondycji psychicznej Polaków. Nagle ten aspekt zdrowia zaczął mieć kluczowe znaczenie dla wydajności i efektywności pracy oraz stał się obszarem zainteresowania pracodawców.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowe zasady w niezdrowych czasach
Siłą każdej firmy są ludzie. Ich potrzeby i oczekiwania kształtują rynek pracy, definiują pojęcie dobrego miejsca pracy. Przez lata zmieniały się one ewolucyjnie, pandemia sprawiła, że doszło do rewolucji. Jak dziś powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy oraz pakiet benefitów pracowniczych, by być atrakcyjnym pracodawcą.
Raport Great place to work. 5 kroków do dobrostanu
Dbałość o wellbeing to działania, które wpisują się w DNA najlepszych pracodawców. Oto, na czym powinni się skupić, przygotowując ofertę dla pracowników.
DAO to firma bez zarządu. Jak działają takie podmioty? Najważniejsze informacje
Jeśli tworzyć dziś firmę, to bez prezesa. Z takiego założenia wychodzą obecnie przedsiębiorcy, którzy dzięki blockchainowi tworzą zdecentralizowane organizacje autonomiczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się takie organizacje i czy mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne spółki.
Raport Great place to work. Droga na szczyt, czyli jak się to robi w naszej firmie
Czy w najlepszych firmach pracują najlepsi pracownicy? Czy dobre miejsce pracy sprawia, że są najbardziej optymalnymi wersjami siebie? I w końcu – czy muszą być najlepsi, żeby „zasłużyć” na pracę w świetnym miejscu? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzieli laureaci międzynarodowego konkursu Great Place to Work.
Cztery dni i fajrant. Czy czterodniowy tydzień pracy opłaca się firmom?
Dokładnie 100 lat temu zaczęto wprowadzać 5-dniowy tydzień pracy. Dziś wielu uważa, że to rozwiązanie przestarzałe, coraz częściej pada postulat, byśmy pracowali jedynie cztery dni w tygodniu. Policzmy, czy słusznie.
Raport Great place to work. Najlepsze miejsce pracy czeka na ciebie
Każdy z nas chciałby pracować w najlepszym na świecie miejscu pracy. I jest to możliwe – wystarczy zajrzeć do rankingu Best Workplaces. Od ponad 30 lat Great Place to Work bada w 150 krajach jakość miejsc pracy i wskazuje najlepszych z najlepszych.
Nasz cel. Inkluzywna przyszłość dla wszystkich
Celem Cisco jest tworzenie inkluzywnej przyszłości dla wszystkich. Aby to osiągnąć , wykorzystujemy technologię i inspirujemy naszych ludzi do pozytywnego wpływania na społeczności na całym świecie.
Idego. Kultura zaufania
Pandemia i lockdown zmieniły tryb życia wielu z nas. Nawet osoby, którym praca zdalna nie była obca, musiały zmierzyć się z nowymi wyzwaniami - obecnością innych domowników czy opieką nad dziećmi w czasie pracy. Nowe potrzeby stały się wyzwaniem dla pracodawców. Oto, jak poradziliśmy sobie z tym w Idego.
Od spółdzielni pracy do spółki pracowniczej
W 2021 r. Grupa ANG zakończyła proces przekształcenia w spółkę pracowniczą. Dziś większościowy pakiet akcji, czyli ponad 59 proc. jest w posiadaniu współpracowników i współpracowniczek. Tym samym ponad 350 osób współdecyduje o kierunkach rozwoju Grupy ANG.
Jak zbudować markę przywódcy? Przede wszystkim - określ swoje cele [PORADNIK]
Prezesem czy kierownikiem się bywa, liderem się jest. Twoja marka szefa ma ogromną moc przyciągania kandydatów do organizacji, ale jest też ogromnym osobistym atutem. Przetrwa on, nawet jeśli zmienisz zespół, którym kierujesz. W ostatniej części cyklu Akademia Młodego Szefa podpowiadamy, jak budować tzw. Boss Brand.
Jak ograniczać kryzysy? Po pierwsze: oceń najbardziej prawdopodobne problemy
Chcesz być lepszy niż Mark Zuckerberg? Wymyśl, jak wejść do swojej firmy, jeśli karta dostępu przestanie działać.
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. A co to oznacza dla mniejszych przedsiębiorstw?
Raporty ESG stają się obowiązkowe dla dużych firm. To – paradoksalnie – ważna zmiana również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bez pójścia za dużym biznesem mogą stracić kontrahentów i finansowanie.
Wiedza w pigułce. 7 newsletterów, które powinien znać każdy przedsiębiorca
Dobry newsletter to taki, który zostanie… przeczytany. Po czym czytelnik będzie czekał na kolejny e-mail. Rosnąca popularność tego kanału komunikacji sprawiła, że w sieci pojawia się coraz więcej naprawdę wartościowych newsletterów. My wskazujemy te, które mogą się okazać przydatne szczególnie dla przedsiębiorców.
Raport Employer Branding. Siła możliwości, czyli 5 kroków do rozwoju
Cyfryzacja i nowe technologie to najprężniej rozwijające się dziedziny. Jakich specjalistów potrzebuje branża IT i jakie daje szanse rozwoju zdradza Małgorzata Stasiak-Duklewska, Head of Employer Branding w Luxoft, międzynarodowej firmie zajmującej się strategią cyfrową i inżynierią oprogramowania.
Raport Employer Branding. Czas na EB czyli jak uwodzić nowych pracowników i zatrzymać talenty
Dobry pracownik to skarb. Z tym stwierdzeniem zgadza się aż 81 proc. polskich firm, które ma problem z jego znalezieniem - wynika z raportu ManpowerGroup. Być może ich problem polega na tym, że nie doceniają siły employer brandingu. A powinny!
Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z nowych funduszy europejskich, muszą postawić na innowacyjność. To prostsze, niż myślisz, bo możesz skorzystać z darmowej pomocy.
Różnorodność w firmie - to się wszystkim opłaca!
Wobec narastającej publicznej dyskryminacji osób LGBTQ+ wrażliwość firm na potrzeby tej grupy staje się coraz ważniejsza. Nie ma odpowiedzialnego biznesu bez zrozumienia kogo i dlaczego dotykają uprzedzenia oraz bez wdrożenia mechanizmów zapobiegających. Warto też pamiętać, że korzyść z prowadzenia polityki równościowej jest policzalna.
Wypalenie zawodowe - kiedy powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza?
„Żeby się wypalić, trzeba najpierw płonąć”. Syndrom wypalenia zawodowego dotyka głównie tych, którzy w swojej pracy szukają sensu życia. To zwykle najlepsi i najbardziej zaangażowani specjaliści. Kiedy powinna się nam zapalić ostrzegawcza lampka?
Tęczowy biznes, czyli 5 porad jak działać, żeby nie wykluczać
Jak projektować rozwiązania przyjazne dla wszystkich i formułować niewykluczające komunikaty, które mogą ratować życie? Na jakie rozwiązania w sektorze publicznym, NGO i biznesu warto zwrócić uwagę? Wypada zacząć od języka. Przedstawiamy pięć zasad komunikacji, która nie wyklucza, lecz włącza.
Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu
W okresie pandemii drastycznie wzrosła liczba osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała nawet, że od przyszłego roku będzie to oficjalna jednostka chorobowa, z powodu której będzie można pójść na zwolnienie lekarskie. Rozpoczynamy cykl artykułów, w których podpowiadamy, jak się nie dać tej przypadłości.