Czterodniowy tydzień pracy. Pracownicy nie chcą wracać do starego systemu po udanym eksperymencie

czterodniowy tydzień pracy
Fot. shutterstock.
Firmy nie straciły, za to pracownicy zyskali lepszą jakość życia. Przedsiębiorstwa testujące czterodniowy tydzień pracy przez pół roku przychylają się do próśb pracowników i wprowadzają trzydniowy weekend.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wielu pracowników na całym świecie marzy o krótszym czasie pracy i większej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym. Okazuje się, że ich marzenia stają się rzeczywistością w firmach, które testują skrócony czas pracy.

Według doniesień CNN, eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy przeprowadzone przez 33 amerykańskie firmy z udziałem 903 pracowników przyniosły ogromny sukces. Co istotne pracownikom w tym czasie nie obniżono wynagrodzenia.

Pracownicy nie chcą wracać do starego systemu

Jak podsumowuje portal Money.pl pracodawcy zauważyli, że nie ponoszą strat, a pracownicy są tak zadowoleni z nowego systemu, że nie chcą wracać do starego.

Program pilotażowy, który trwał przez sześć miesięcy w Wielkiej Brytanii, był jednym z największych eksperymentów tego rodzaju. Uczestniczyło w nim 61 firm, które dostrzegły utrzymanie się wydajności na stałym poziomie, a także mniejszą rotację pracowników. Wyniki eksperymentu pokazują, że skrócony czas pracy ma wiele korzyści zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.

Markety walczą o studentów. Podczas Juwenaliów sklepy w całej Polsce otwarte nawet całodobowo

Na co pracownicy przeznaczyli czas wolny?

Badania wykazały, że pracownicy, którzy mieli skrócony czas pracy, wykorzystywali dodatkowy czas wolny na poprawę jakości swojego życia. Większość z nich poświęcała ten czas na spokojniejsze zakupy i prace domowe, oraz na zajęcia rekreacyjne, na które wcześniej nie miały szansy. Jak zaznacza portal Money.pl dla rodziców dodatkowy dzień wolny oznaczał również oszczędności na opiece nad dziećmi.

Zaskakujące jest to, że wszyscy pracownicy bez wyjątku zgłosili, że angażują się w więcej czynności, które sprawiają im przyjemność. Niektórzy zaczęli uprawiać sport, inni skupili się na gotowaniu, tworzeniu muzyki lub pracy wolontariackiej. Nie brakuje także tych, którzy wykorzystali ten czas na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Kryzys kadrowy w rosyjskim przemyśle – fatalne dla gospodarki skutki mobilizacji

Lepsza produktywność pracowników

Eksperyment z krótszym czasem pracy ma również pozytywny wpływ na produktywność pracowników. Choć spędzili mniej godzin w pracy, utrzymywali wydajność na tym samym poziomie. To dowodzi, że długie godziny spędzone w biurze nie zawsze przekładają się na większą efektywność.

Nic dziwnego, że wiele firm testujących innowacyjne rozwiązanie zdecydowało się pozostać przy modelu przedłużonych weekendów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ