Umiejętność zarządzania energią to jedna z kluczowych kompetencji w XXI wieku

multilife
Fot. mat. pras.
Świat pędzi, wymagając od nas ogromnej efektywności, wielozadaniowości. Starając się nadążyć, wpadamy w pułapkę stresu i wyczerpania, które są groźne dla zdrowia. A to już nie tylko problem pracowników, ale też pracodawców.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2023 (96)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pokazało tegoroczne opracowanie Instytutu Gallupa „State of the Global Workplace: 2023 Report”, większość pracowników na świecie – bo aż 59 proc. – to tzw. quiet quitterzy, osoby niezaangażowane, które w pracy skupiają się na wykonywaniu tylko wyznaczonych obowiązków, wyłącznie w godzinach pracy. Problem wyczerpania pracą po pandemii odczuwają również Polacy? Aż 28 proc. osób deklaruje, że stres towarzyszy im w pracy codziennie lub prawie codziennie – pokazuje raport MultiSport Index 2023. 47 proc. badanych ma poczucie przytłoczenia nadmierną liczbą obowiązków, a aż 61 proc. przyznaje, że ich pracodawca nie wdrożył w firmie żadnych rozwiązań antystresowych.

Stresory i multitasking

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Każdego dnia jesteśmy narażeni na wszechobecne stresory. Liczne powiadomienia w telefonie, na które reagujemy czy tzw. przełączanie się między zadaniami, do tego wymuszany na pracownikach multitasking, sprawiają, że jesteśmy przebodźcowani i zmęczeni. W efekcie następuje utrata koncentracji, spadek energii, wydajności. Potrzebujemy przestrzeni na regenerację, regulację emocji, uspokojenie umysłu i „podładowanie baterii”. Wśród czynników wspomagających odbudowywanie energii kluczowe znaczenie mają przede wszystkim optymalna dieta i sen. Kolejne istotne elementy to aktywność fizyczna, czas z bliskimi, na własne hobby, troska o zdrowie psychiczne.

Czy pracodawców stać na to, żeby pracownicy odczuwali permanentny stres, wyczerpanie i musieli sami zmagać się z kryzysami psychicznymi? Z pewnością nie. Bo – jak wynika z raportu ZUS „Absencja chorobowa w 2021 r.” – zaburzenia psychiczne są jednym z głównych powodów brania zwolnienia z pracy. W związku z nimi oraz z zaburzeniami zachowania, w 2021 r. pracownicy opuścili aż 25,2 mln dni pracy. Na razie jednak, jak wskazuje British Polish Chamber of Commerce, tylko 7 proc. firm ma strategię well-beingową. 

Narzędzia i rozwiązania 

Na rynku od pewnego czasu są już też odpowiednie narzędzia pomagające w zarządzaniu własną energią i dbaniu o dobrostan. Innowacją w tym aspekcie jest MultiLife stworzony przez Benefit Systems. To platforma, która zapewnia wsparcie online 24/7 w czterech zakresach: zdrowie, psychologia, odżywanie i rozwój.

Pracownicy zyskują dzięki niej dostęp do usług i aplikacji wspierających samorozwój, badań profilaktycznych, treningów sportowych, a przede wszystkim mogą konsultować się z ekspertami – psychologiem, dietetykiem czy trenerem personalnym. Otrzymują też dostęp do wiedzy i narzędzi pomagających wspierać dobre samopoczucie i energię do działania. Platforma oferuje wiele kursów, m.in. mindfulness, jogę czy naukę języków, zapewni też długofalowy rozwój, m.in. dzięki warsztatom czy dostępowi do ebooków i audiobooków. Kreator diety MultiDiet umożliwia stworzenie indywidualnej diety dopasowanej do stylu życia i własnych potrzeb. MultiLife wspiera dbanie o codzienny dobrostan pracownika, jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Pomaga jednocześnie priorytetyzować codzienne zadania i osiągnąć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.

Żyjemy w świecie nadmiaru zadań, informacji, możliwości działania. Mamy jednak ograniczone zasoby energii, a umiejętność zarządzania nimi i wiedza o tym, jak je odzyskiwać, to jedna z kluczowych kompetencji w XXI w. 

My Company Polska wydanie 9/2023 (96)

Więcej możesz przeczytać w 9/2023 (96) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ