Nestle: o 20 proc. mniej wariantów produktów. Kryzys zjada także gigantów

Neste
Fot. shutterstock.
Spożywczy konglomerat Nestle zmuszony do oszczędności. Korporacja tnie koszty do tego stopnia, że zdecydowała się ograniczyć zróżnicowanie produktów o jedną piątą.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gigant spożywczy Nestle, który prezentuje duże portfolio produktów, zapowiedział, że zamierza ograniczyć liczbę oferowanych wariantów o jedną piątą. Ta decyzja została podjęta w ramach nowego programu efektywnościowego, który ma uprościć działalność firmy w czasie kryzysu.

Sebastian Kulczyk: "Minął czas przepalania pieniędzy, ale kryzysy są potrzebne" [WYWIAD]

Redukcja wariantów produktów to powszechna taktyka

Jak informuje Bloomberg, takie rozwiązanie nie jest nowością na rynku spożywczym. Wiele firm z całego świata decyduje się na redukcję liczby SKU, czyli wariantów produktów, aby zoptymalizować swoją działalność w trudnych warunkach. Dla Nestle chodzi o harmonizację portfela, co spowoduje, że do końca roku portfolio zostanie zredukowane o około 10 tysięcy produktów.

Efektywne zarządzanie asortymentem

Warto podkreślić, że Nestle ma w swoim portfolio ponad 100 tysięcy SKU produktów, a jedna trzecia z nich stanowi zaledwie 1 procent całkowitej sprzedaży. Decyzja o redukcji wariantów produktów pozwoli zatem na bardziej efektywne zarządzanie asortymentem oraz skupienie się na najbardziej dochodowych produktach.

Jak wyjaśnia Mark Schneider, prezes firmy, cytowany przez Bloomberga, Nestle zamierza doprowadzić do charmonizacji portfela. Za sprawą tych działań w portfolio Nestle zostanie około 10 tys. produktów do  końca roku. 

Nestle jest jednym z największych koncernów spożywczych na świecie. W Polsce firma oferuje takie marki, jak Corn Flakes, Nesqiuk, Chocapic, Princessa, KitKat, Lion, Nałęczowianka, Nescafe, Winiary, Maggi czy Purina. Z pewnością ta decyzja wpłynie na asortyment dostępny w polskich sklepach, a konsumenci będą mieć do wyboru nieco mniej wariantów produktów z logo Nestle.

Świadectwo energetyczne. Co to jest i kto musi je posiadać

Stawianie na najważniejsze produkty

Ostatecznie, redukcja liczby oferowanych wariantów produktów to rozwiązanie, które może pozwolić na bardziej efektywne zarządzanie asortymentem w trudnych czasach. Nestle, jak wiele innych firm, postanowiło zastosować się do tej strategii, aby skoncentrować się na najważniejszych produktach, które przynoszą największe zyski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ