Biedronka skorzysta z nowych uprawnień: pracownicy przejdą narkotesty

biedronka, pracownik
Fot. materiały prasowe
Ustawodawca umożliwił pracodawcom sprawdzanie trzeźwości i kontrolę na obecność substancji psychoaktywnych u pracowników. Takie testy przejdą pracownicy Biedronki na wielu szczeblach od kasjera po kadrę menadżerską.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, informuje pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości oraz obecności środków działających podobnie do alkoholu w miejscu pracy. Te kontrole obejmą pięć grup kadry czyli pracowników sklepów, biur, centrów dystrybucyjnych i fabryki zup, kadrę menedżerską oraz pracowników korzystających ze służbowych lub prywatnych samochodów w celach służbowych. O sprawie poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl

Biedronka sprawdzi trzeźwość pracowników

Jeronimo Martins Polska podkreśla, że w trakcie kontroli będzie przestrzegać godności i innych dóbr osobistych pracowników. Testy na obecność substancji psychoaktywnych są przeprowadzane zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, przepisami wykonawczymi i regulaminem pracy obowiązującym w firmie.

Jak przeprowadzić narkotesty w pracy? Zobacz porady psychiatry: Narkotesty i testy trzeźwości. Nowe reguły gry dla pracodawców

Jak będzie wyglądać alkotest w Biedronce?

Badania dotyczące trzeźwości pracowników w Biedronce będą przeprowadzane przy użyciu analizatora wydechu, zarówno z ustnikiem, jak i bez ustnika. Jeśli wynik pierwszego badania wykaże obecność alkoholu, zostanie przeprowadzone kolejne badanie z użyciem analizatora wydechu i ustnika. Jeżeli wynik drugiego badania będzie wynosił ponad 0,00 mg/dm3, zostanie przeprowadzone trzecie badanie przy użyciu spektrometrii w podczerwieni na żądanie pracownika lub wezwaniem organu odpowiedzialnego za ochronę porządku publicznego.

W przypadku wyniku równego lub większego niż 0,10 mg/dm3 w pierwszym badaniu i wyniku 0,00 mg/dm3 w drugim badaniu, przeprowadza się trzecie badanie tym samym analizatorem wydechu. Jeżeli wynik trzeciego badania wskazuje 0,00 mg/dm3, oznacza to brak obecności alkoholu.

Narkotesty w Biedronce - na czym to polega?

Pracodawca ma również możliwość przeprowadzenia badań wyłącznie przy użyciu analizatora wydechu z ustnikiem. W przypadku badań narkotestem, badanie jest przeprowadzane tylko raz, chyba że test został nieprawidłowo wykonany.

Kontrole trzeźwości w miejscu pracy są coraz częściej stosowane przez firmy, aby zapewnić bezpieczne i sprawnie funkcjonujące środowisko pracy. Mają one na celu nie tylko ochronę pracowników, ale także innych osób związanych z daną działalnością oraz majątku firmy.

Jeronimo Martins Polska wdraża odpowiednie procedury związane z badaniami trzeźwości, aby zapewnić przestrzeganie przepisów oraz bezpieczeństwo w miejscu pracy. Sieć Biedronka jest jednym z największych graczy na polskim rynku detalicznym i podejmuje działania mające na celu zapewnienie odpowiednich standardów w zakresie trzeźwości pracowników.

Branża IT rośnie w siłę. Pracuje w niej prawie pół miliona Polaków

ZOBACZ RÓWNIEŻ