Mentoring w biznesie i jego popularność

Mentoring
Fot. shutterstock.
W procesie rozwoju i nauki nie ma nic piękniejszego dla nauczyciela, niż sytuacja, w której uczniowie rozwijają skrzydła i szybują po spełnienie swoich marzeń.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

"Jeśli zaświecisz lampkę dla kogoś to oświetli ona również twoją drogę" - przysłowie buddyjskie.

Rozwój  talentów, pokonywanie  przeszkód, realizacja planów i osiąganie zamierzonych celów - to ciężka praca – wie o tym każdy, kto zawodowo towarzyszy innym w drodze rozwoju. Ale jest to praca dająca niesamowite efekty. Dla mnie osobiście – najbardziej spektakularne.

Czym mentoring nie jest?

Warto tutaj szczególnie uwypuklić czym z pewnością mentoring nie jest.

•    Mentoring nie jest psychoterapią. Nie należy mentoringu mylić z metodą leczenia zaburzeń natury emocjonalnej i psychologicznej. Poza tym psychoterapia (w różnych nurtach) wymaga dla swej skuteczności psychoterapeuty, który ma kompetencje potwierdzone certyfikatami, dyplomami itd.

•    Mentorng nie jest coachingiem, mimo iż czasami mentor wykorzystuje w swoich procesach narzędzia coachingowe. Coach pomoże Ci osiągnąć jakiś wyznaczony cel, nakierowując Cię na niego odpowiednimi pytaniami. Ale to Ty sam znajdujesz rozwiązanie. Nie dostajesz recepty, jak to zrobić.  Coach nie daje Ci gotowego rozwiązania, nie wskazuje i nie mówi, jak masz to zrobić.

•    Mentoring to nie jest również gotową receptą „na sukces”. Mentee nie usłyszy od swojego mentora: „masz zrobić to, to i to” i na 1000% otrzymasz założony efekt. Mentor bazując na swoim doświadczeniu może pokazać, czy coś zadziałało lub nie, natomiast mentee wspólnie z mentorem kreślą możliwe do realizacji scenariusze. Mentor nie jest wszystkowiedzącą alfą i omegą. Mentor dzieli  się swoim doświadczeniem, wiedzą i pokazuje skróty, którymi mentee może pójść.

•    Mentoring nie jest sposobem na poprawienie samopoczucia. Jeśli korzystasz z programów mentorskich, żeby poczuć się lepiej (no bo przecież coś robię, próbuję) i jednocześnie nie angażujesz się aby cokolwiek wdrożyć w swoje życie – nie oczekuj cudów. Musisz CHCIEĆ zmiany i być GOTOWY/A na wysiłek.

Dlaczego mentoring zyskuje na popularności?

Mentoring jest szczególną formą wyzwalania potencjału i dzielenia się wiedzą przez tych, którzy już przeszli drogę, którą inni chcą pójść.

W 2019 roku CNBC przeprowadziło badanie dotyczące wykorzystania mentoringu w rozwoju kariery. Aż 71 proc. pracowników uważało, że mentoring pomógł rozwinąć im karierę. W tym samym badaniu można zauważyć , że na współpracę z mentorem nieco częściej decydują się kobiety (54%) niż mężczyźni (48%).

Mentoring. Jak to wygląda w Polsce?

Z raportu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Promentor i HRM Partners przeprowadzonym wśród przedstawicieli 165 organizacji działających na terenie Polski wskazano wysoką skuteczność mentoringu do zarządzania rozwojem talentów oraz planowania i zarządzania sukcesją. Jak można wyczytać z raportu „W firmach, w których nie jest wykorzystywany mentoring, respondenci wskazują na potrzebę podnoszenia poziomu jego wykorzystania, np. dla młodych ludzi, którzy we wszystkich sondażach raportują potrzebę pracy z mentorem, a nie z osobą zarządzającą”.
 
Mentoring to jedna z najskuteczniejszych ścieżek rozwoju osobistego i zawodowego. Przede wszystkim dla ludzi, którzy czują, że mogliby swoją wiedzę wykorzystać lepiej, nie tylko dla siebie, ale także z pożytkiem dla innych. Bo mentoring daje wiele możliwości:

- buduje stabilną przyszłość zawodową
- pomaga skalować biznes
- daje możliwość zarabiania na swojej wiedzy i doświadczeniu
- wspiera tworzenie kultury organizacyjnej, opartej właśnie na mentoringu
- pomaga osadzić wiedzę w organizacji

W ciągle zmieniającym się świecie czas i kompetencje – są bezcenne. Będąc mentorem pomagasz innym skrócić pewną drogę, którą sobie obrali – dzieląc się swoim doświadczeniem w jej pokonywaniu. Będąc mentorem oszczędzasz czas i pieniądze niezbędne aby osiągnąć określony pułap swojego biznesu, określone stanowisko.

Wdrażając w organizacji mentoring szybko identyfikujesz braki w kompetencjach pracowników. Organizacja wprowadzając programy mentorskie usprawnia komunikację pomiędzy pracownikami, jak również pomiędzy pracownikami oraz kierownictwem.

----------

Autorka: Sylwia Petryna – jest członkinią Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, w ramach której kobiety zyskują przestrzeń do rozwoju i promocji swoich biznesów, a także mentorką w Klubie Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który jest realizowany w ramach programu Biznes w Kobiecych Rękach finansowanego przez Citi Foundation i Fundację Citi Handlowy.  Certyfikowana mentorka, coachka i trenereka, cetyfikowany praktyk Kaizen. Od 20 lat zarządza Petra Consulting. Z powodzeniem łączy kompetencje miękkie z twardymi (jest m.in. ekspertką w obszarze innowacji, e-usług i w Polsce Cyfrowej.  Jest wiceprzewodniczącą Rady Rozwoju Gospodarczego przy Prezydencie R. Szełemeju. Od wielu lat zajmuje się rozwojem pracodawców i pracowników, wdrażając programy mentoringowe. Współautorka 5 książek edukacyjnych: Lean Office, Własny biznes – jak otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą, Zarządzanie projektami, Trener (prowadzi akademię edukacyjną dla trenerów) oraz Mentoring – Odkrywanie i rozwijanie potencjału osobistego i zawodowego. Prowadzi Szkołę Mentorów w międzynarodowej certyfikacji VCC. Pracując zwłaszcza z kobietami i wspierając je w drodze do osiągania celów i znajdowania balansu w życiu zawodowym i prywatnym uruchomiła 6 miesięczny program mentoringowy „Jesteś wystarczająca”, którego kolejna edycja zaplanowana jest w marcu 2023 roku. Jest również współautorką książki My name is Woman… BiznesWoman.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X