Zarządzanie
Samorządy w chmurze? Tomasz Dwornicki (Hostersi): "Informacje o śmierci chmury są mocno przesadzone"
Na początku września tego roku Rada Miasta Birmingham ogłosiła upadłość. Regulowane będą tylko strategiczne rachunki jak np. utrzymanie ochrony zdrowia. Miasto miało zapłacić nawet 100 milionów funtów za system Oracle ERP. Tymczasem według tegorocznego raportu Capgemini, 76% organizacji sektora publicznego uważa, że przyjmie w najbliższej przyszłości rozwiązania w zakresie suwerenności w chmurze. Jak zrobić to lepiej i bezpieczniej? Odpowiada Tomasz Dwornicki (Hostersi).
Barometr Retail: 43 proc. firm deklaruje chęć korzystania z AI w większym stopniu
Barometr Retail pokazuje ciekawe dane na temat użycia AI w przedsiębiorstwach. Uczestnicy badania deklarują, że ich organizacje planują korzystać ze sztucznej inteligencji w coraz większym stopniu. Wskazało tak 43 proc. ankietowanych.
Miejscówka dla startupu
Tradycyjne inkubatory przedsiębiorczości już wkrótce mogą być przeżytkiem, bo w tworzenie oferty biurowo-laboratoryjnej dla nowo powstałych małych firm angażują się dziś w Polsce globalne korporacje, a do tego pojawiają się nowatorskie na naszym rynku oferty.
#Net_Smolna2023. Bezpłatny program dla przedsiębiorczyń z Warszawy i okolic
Celem programu jest dostarczenie praktycznej wiedzy i narzędzi do rozwoju działalności oraz umożliwienie nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych. Przedsiębiorczynie mogą brać w nim udział od października.
Elon Musk zapowiada zmiany: dawny Twitter będzie nowym "Tinderem"?
Jak przegrać Twittera? To pytanie mogą zadawać sobie inwestorzy, którzy obserwują poczynania Elona Muska. Miliarder lubi zaskakiwać ekscentrycznymi decyzjami. Teraz zapowiada zmiany na platformie X, która do końca 2024 roku ma wzbogacić się o funkcję aplikacji randkowej.
Gambit przedsiębiorcy
Biznes to gra bez końca, ale odbywająca się według ściśle określonych zasad. Bez dobrej strategii o osiągnięcie sukcesu będzie bardzo trudno. Z pomocą przychodzą szachy, które uczą wielu cech, tak ważnych w trakcie rywalizacji z biznesowym konkurentem.
Pomysł na biznes – placówka pocztowa
Jednym z bezpieczniejszych sposobów na własny interes jest współpraca partnerska. Pod parasolem silnej marki, która ma za sobą dziesiątki udanych przedsięwzięć zdecydowanie łatwiej wystartować ze swoją własną działalnością. O tym, jak wygląda prowadzenie partnerskiej placówki pocztowej opowiadają agenci firmy Speedmail.
Dyskryminacja ze względu na wiek w pracy: Czy Polska przegapia potencjał starszego pokolenia?
Dystansowanie starszych pracowników to plaga polskiego rynku pracy - wskazują badania opublikowane przez serwis Pracuj.pl.
Cash Collector, pierwszy w Polsce, w pełni zautomatyzowany system windykacyjny
W Polsce ponad sześćdziesiąt procent faktur jest opłacanych po terminie. W dobie nowej rzeczywistości związanej z rozwojem sztucznej inteligencji jest jednak sposób, by skutecznie windykować nawet najmniejsze kwoty - zwraca uwagę prezes Cash Collector, firmy, która wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce, w pełni zautomatyzowany, system windykacyjny.
MBA, czyli gdzie, jak i po co. Jak wybrać najlepsze dla nas studia MBA?
Chcesz awansować lub przygotować się do kierowniczego stanowiska. Dobrze wiesz, że czas na studia MBA. Tylko które wybrać?
Kalendarium przedsiębiorcy. Październik 2023 r.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sprawdż jakie daty są najważniejsze dla Twojego biznesu.
Związki zawodowe: Nie tylko dla etatowców!
Ustawa o związkach zawodowych daje istotne prawa także osobom, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Badaczka prawa pracy, dr hab. Monika Latos-Miłkowska z Akademii Leona Koźmińskiego, tłumaczy, na czym polegają te uprawnienia i kogo dokładnie dotyczą.
Wpadki i wypadki, czyli 7 zasad marketingu kryzysowego
Kryzysy wizerunkowe to jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa firmy. Czasem wystarczy jedna negatywna informacja, która rozniesie się niczym wirus po świecie, by budowana przez lata reputacja marki uległa zachwianiu. A to przekłada się od razu na utratę zaufania klientów, partnerów i wyniki finansowe firmy.
Głusi w firmie Fakty i mity
Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Z tej okazji przyglądamy się korzyściom, jakie może mieć pracodawca zatrudniający niesłyszących pracowników.
Ratunek w cztery miesiące
– Jeśli firma ma problemy, można jej pomóc szybko i skutecznie. Pod jednym warunkiem – jej właściciel nie będzie zwlekać – przekonują Marcin Ostaszewski i Sebastian Mikulewicz, współzałożyciele kancelarii Mikulewicz Ostaszewski Restrukturyzacje.
Bez technologii nie ma rozwoju
Niepewność – to, zdaniem przedsiębiorców, największe wyzwanie, z jakim mierzą się obecnie firmy. Sprawdzona recepta na przetrwanie kryzysu nie istnieje, ale przejść przez niego suchą stopą pomaga zwykle stabilny partner oraz rozsądne korzystanie z technologii.
Kalendarium przedsiębiorcy. Wrzesień 2023
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Przypominamy ważne daty w kalendarzu przedsiębiorcy.
Zrównoważona sieć sprzedaży jest korzystna dla konsumenta, pracownika i środowiska
Obecny w Polsce już od 30 lat BAT wraz z należącą do firmy siecią sprzedaży eSmoking World stawia na nowoczesny dizajn i szereg udoskonaleń punktów sieci wprowadzonych w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To ma zapewnić konsumentom jak najlepsze doświadczenia zakupowe, poprawić komfort pracy zatrudnionych i ograniczyć wpływ na środowisko - opowiada Rafał Mastalerz, Head of Retail, BAT Polska.
Praktyczne case study
Atrakcyjna cena to za mało – kluczem do sukcesu jest odpowiednia strategia cenowa!
Umiejętność zarządzania energią to jedna z kluczowych kompetencji w XXI wieku
Świat pędzi, wymagając od nas ogromnej efektywności, wielozadaniowości. Starając się nadążyć, wpadamy w pułapkę stresu i wyczerpania, które są groźne dla zdrowia. A to już nie tylko problem pracowników, ale też pracodawców.
Jak odzyskać pieniądze za bilet na Fest Festival? Płatność kartą wygrywa z Blikiem
Słynny festiwal w Parku Śląskim ogłosił upadłość, co dla wielu osób może oznaczać utratę pieniędzy. Mowa o niemałych kwotach przekraczających 1000 zł. Póki upadłość zostanie zarejestrowana jest jeszcze nadzieja na zwrot środków dla osób, które zapłaciły za bilety kartą.
Manufaktura Piwa Wódki i Wina pod ciężarem długów liczy na postępowanie układowe zamiast upadłości
Manufaktura Piwa Wódki i Wina, znana przede wszystkim z kojarzenia jej z Januszem Palikotem, znalazła się na krawędzi bankructwa. W zeszłym tygodniu jeden z inwestorów spółki złożył wniosek o postępowanie sanacyjne i upadłość, co w odpowiedzi skłoniło zarząd firmy do złożenia wniosku o postępowanie układowe z wierzycielami.
Lets talk. 5 kroków, by przebić szklany sufit w nauce języków obcych
5 kroków, by przebić szklany sufit w nauce języków obcych.
Liderki przyszłości
We współczesnym biznesie coraz bardziej docenia się kobiecy styl zarządzania. Na szczęście mogą się go nauczyć także mężczyźni. Pokazujemy najważniejsze cechy liderek (ale też liderów) przyszłości.
Transport pracowników benefitem przyszłości. Zmiana Gry na Rynku Pracy
Zgodnie z danymi z raportu "Future of Jobs 2020" opracowanego przez World Economic Forum, transformacja rynku pracy zdecydowanie przesunęła balans sił na korzyść pracowników. W tym kontekście, 43% respondentów zgłosiło zwiększoną konkurencję o talenty w ich branży, czyniąc z pracowników tzw. "kandydatów rynku" (World Economic Forum, 2020).
Antyporadnik. Jak wypalić pracownika
Według najnowszych wytycznych WHO przyczyną wypalenia zawodowego są nie tyle błędy popełniane przez pracowników, co systemowe zaniedbania przedsiębiorstw. Mimo to wielu pracodawców zachowuje się tak, jakby ich ambicją było otrzymanie tytułu Wielkiego Wypalacza.
Ubezpieczenie ochroną dla firm w trudnych czasach
Obecna sytuacja gospodarcza coraz mocniej wpływa na biznes polskich małych i średnich firm.
Biedronka skorzysta z nowych uprawnień: pracownicy przejdą narkotesty
Ustawodawca umożliwił pracodawcom sprawdzanie trzeźwości i kontrolę na obecność substancji psychoaktywnych u pracowników. Takie testy przejdą pracownicy Biedronki na wielu szczeblach od kasjera po kadrę menadżerską.
Nie staraj się za bardzo, obserwuj reakcje. 7 zasad small talku
Niezobowiązująca pogawędka podczas biznes party może ci przynieść więcej, niż myślisz.
Po co (i jak) mówić o osobach LGBT+ w firmie?
Aż 83 proc. pracowników LGBT+ musi ukrywać w miejscU pracy ważne aspekty dotyczące swego życia. Pracodawca może i powinien im pomóc wyjść z szafy. Tłumaczymy, jak i po co mówić o osobach nieheteronormatywnych w biznesie.
Jak wiedza o kliencie pomaga zwiększyć sprzedaż?
Jeżeli najbardziej uniwersalnym językiem firmy jest jej produkt lub usługa i związana z nimi komunikacja, to firma musi stale weryfikować to, czy mówi właściwe rzeczy do właściwych ludzi.
Lidl inicjuje dialog z dostawcami: zrównoważony rozwój i wzrost jako priorytet
Niemiecka centrala Lidla zaprosiła 20 dostawców marek własnych, by dyskutować o przyszłości i wyzwaniach stojących przed siecią dyskontów. Czeka nas większa ekspansja marketu?
Kuchnia nie jest od gotowania
Biznesowy przyspieszacz to nie tylko nowy produkt czy kampania marketingowa. To też produktywne relacje. Jednak, aby oprzeć na nich kolejny etap rozwoju firmy, musi zaistnieć dobra komunikacja.
Samotność i jej epidemia. Jak budować wspólnotę w dzisiejszym świecie
Staję się tym, w czym uczestniczę. Jestem tym, na co patrzę pisze Olga Tokarczuk w powieści, „Bieguni”. Od czasów łowców-zbieraczy przynależność do wspólnoty stanowiła nieodzowną część ludzkiego życia. Była warunkiem przetrwania, a jej członkowie współdziałali, przyczyniając się rozwoju ogółu. Dziś problemem jest jednak samotność. Epidemia samotności paraliżuje całe społeczeństwa.
Akademia e-marketingu w Krakowie i Białymstoku
Ponad 400 przedsiębiorców z Krakowa, Kielc, Podkarpacia oraz Białegostoku i województwa podlaskiego wzięło udział w bezpłatnym szkoleniu Akademii e-marketingu.