Tylko u nas
Rewolucyjna technologia polskiej firmy może zapewnić nowe kąpielisko w twojej okolicy
Technologia APRS może oczyszczać wody miejskie a także uzdatniać publiczne kąpieliska, czym zainteresowanych jest wiele samorządów lokalnych. Wykorzystuje m.in. naturalne sorbenty, takie jak kalcyt (popularna kreda), do usuwania nadmiaru zanieczyszczeń. Dzięki temu zapobiega zatruwaniu wody pitnej, masywnemu rozrostowi glonów, w tym sinic, które mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt oraz powodować zakwit wody, uniemożliwiając korzystanie z akwenów.
Top 30 najciekawszych profili na polskim Linkedinie
Jak zdobyć finansowanie, reklamować swoje produkty, rozwijać umiejętności i „pić z właściwego kieliszka”? Wszystkiego tego dowiesz się z Linkedina. Wystarczy śledzić osoby z naszej listy Top 30.
Podwodne Endomondo
Człowiek hakuje naturę w taki sposób, by funkcjonować w przestrzeniach, w których nie powinien przeżyć. Pomaga mu w tym technologia polskiego startupu Wavy, która na niespotykaną wcześniej skalę zwiększa bezpieczeństwo podwodnych przygód.
Polski insurtech szykuje się do ekspansji. Algorytm Laven oceni, czy zachorujesz na nowotwór
- Stajemy się dojrzałą, konsekwentnie rosnącą spółką - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Piotr Karda, prezes zarządu Laven. Jak zapowiada, firma szykuje teraz szeroką ekspansję, także poza granicami Polski.
Miejska rolniczka z powołania
Mikroliście to współczesne superfoods. Mają 40 razy więcej cennych składników niż kiełki czy dojrzałe rośliny. Patrycja Mrozińska, pomysłodawczyni i founderka szczecińskiego startupu Miejska Farma, udowadnia, że mają również duży potencjał biznesowy.
Jest wiele do zrobienia. Najlepsze polskie HR-techy
Raport McKinsey Global Institute wykazał, że globalna gospodarka może stracić nawet 10 bln dol. w ciągu najbliższych sześciu lat z powodu luki w umiejętnościach pracowników. Czy startupy mogą zapobiec ewentualnym stratom?
Sam lek niczego nie zmieni
Czy takie leki jak ozempic czy wegovy zmienią sposób leczenia otyłości na lata? Tak, pod warunkiem, że pacjent wykorzysta okres leczenia na wypracowanie nowego stylu życia, bez tego nie ma nic „na zawsze” – uważa Małgorzata Bekier, farmaceutka i youtuberka.
Calamari pomaga zarządzać nieobecnościami i ewidencją czasu pracy. Co planuje startup? [WYWIAD]
Będziemy obecni w Polsce i za granicą. Zamierzamy pracować nad silnymi partnerstwami, dlatego planujemy kilka kampanii edukacyjnych, aby pokazać organizacjom, jak w pełni wykorzystać potencjał automatyzacji oraz optymalizacji procesów HR - zapowiada w rozmowie z mycompanypolska.pl Kamil Wojewoda, co-founder Calamari.
Konrad Howard: Szykujemy się do exitu! Współtwórca Booksy szczerze o przyszłości firmy
Booksy, jeden z najbardziej znanych i największych polskich startupów, jest o krok od przełomowego momentu. - Szykujemy się do exitu! - zdradza w rozmowie z My Company Polska Konrad Howard, współtwórca Booksy, anioł biznesu.
Czy przez rozmowy z ChatGPT umrzemy z pragnienia
Korzystanie z ChatGPT tylko w jednym miesiącu 2023 r. mogło zużyć tyle prądu, ile potrzebuje blisko 200-tysięczne miasto. Dziesięć pytań do systemu to zmarnowanie 0,5 l wody. Nowe technologie są ogromną szansą na skok cywilizacyjny, jednak innowacje mogą okazać się dla nas bronią obusieczną.
Wędrujące hotele
Odpocząć na odludziu, „pośrodku niczego”, a jednocześnie zachować komfort pobytu, jakiego nie zapewnia namiot czy przyczepa kempingowa? Roman Sokołowski, twórca startupu Good Spot, udowadnia, że da się to pogodzić.
Systematycznie czy okazyjnie? Jak inwestować na giełdzie
W zaledwie 14 miesięcy WIG wzrósł z 45 tys. do 80 tys. pkt., czyli o 78 proc. Jak zacząć inwestycje, by nie kupić akcji na szczycie i nie sprzedawać ich w dołku?
Reportaż z końca świata
Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać koniec świata? Katastrofa klimatyczna, globalna wojna, bunt sztucznej inteligencji? Możliwe scenariusze można mnożyć, trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najbardziej prawdopodobny. Czy na pewno?
Cudów nie ma. Czy Ozempic zrewolucjonizuje sposób leczenia otyłości?
Czy istnieje „cudowny lek na odchudzanie”? Celebryci przekonują, że tak. Problem jest jednak bardziej złożony, a uwierzenie w zbawienne skutki magicznych tabletek może skończyć się bardzo źle.
Hiperkapitalizm okazał się niesłychanie kryzysowy
Produkujemy zbyt wiele, marnujemy zbyt wiele, konsumujemy zbyt wiele – mówi prof. Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, autor książki „Ekonomia to stan umysłu”.
Kanarek w kopalni
Amerykańskie indeksy pobiły rekord wszech czasów. Trudno się dziwić optymizmowi inwestorów, bo w gospodarce USA nie ma śladu spowolnienia. Na horyzoncie jawi się bomba związana z gigantycznymi stratami w nieruchomościach komercyjnych.
Postęp jest dobry. "Jestem wielkim przeciwnikiem tego, co się mówi o generatywnej AI, bo to żadna inteligencja"
Daleko jesteśmy od przejęcia świata przez technologię – tak przynajmniej uważa Jan Tatarkiewicz, doktor fizyki, założyciel startupu Randaemon.
Nie ma wyłącznika AI. "Jakie są konsekwencje powstania superinteligencji"
Najtęższe umysły nie są w stanie dokładnie stwierdzić, kiedy w toku ewolucji pojawiła się świadomość. Gdyby jednak udało nam się określić ten moment, być może udałoby się cały proces zastosować w świecie technologii. A później każda kolejna mutacja AI stawałaby się po prostu coraz inteligentniejsza – mówi futurolog dr Ian Pearson.
Łukasz Ostrowski. Poza biznesem
Łukasz od niedawna rozwija Placówkowo, czyli – w dużym uproszczeniu – mapę żłobków i przedszkoli. O inicjatywie przeczytacie wkrótce na łamach mycompanypolska.pl, teraz zapraszamy do poznania mniej formalnej strony Ostrowskiego!
Szansa dla branży drzewnej? Eksport i ekspansja e-commerce na zagraniczne rynki
- Uruchomienie sprzedaży przez internet jest możliwe również dla firm z branży drzewnej, szczególnie tych, które zajmują się produkcją akcesoriów z drewna, czy produktów z papieru, a meble sprzedają w postaci tych do samodzielnego montażu – mówi Paweł Bilczyński, Country Manager z Expandeco w rozmowie z My Company Polska.
Z cinkciarza bankier, czyli afera Grobelnego
Lech Grobelny to bohater pierwszej kapitalistycznej afery III Rzeczypospolitej. Jego Bezpieczna Kasa Oszczędności była klasyczną piramidą finansową, o czym Polacy – nieznający jeszcze wtedy tajników gospodarki rynkowej – nie mieli pojęcia. Skazując go na więzienie, sąd powie, że w innym systemie prawnym aferzysta dostałby ponad tysiąc lat więzienia.
Wakacje last minute
„Wprowadzimy urlop dla przedsiębiorców – jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej”. Takie hasło pojawiło się w programie zwycięskiej koalicji. Zostało potem – wraz z innymi propozycjami – przedstawione nawet w exposé nowego premiera. My mówimy: sprawdzam.
ScanTheSun, czyli o dwóch takich, co chwycili słońce...
... smartfonem. Dr hab. Ernest Grodner i Jakub Leja stworzyli aplikację ScanTheSun, która w ciągu minuty jest w stanie opracować najbardziej opłacalne rozwiązania fotowoltaiczne dla wybranego budynku. Apka otrzymała nagrodę ONZ.
Transformacja energetyczna w firmach. Na co stawiają polscy przedsiębiorcy
Jak unijne regulacje wpłyną na decyzje firm dotyczące transformacji energetycznej? „Import z krajów spoza Unii, który do tej pory mógł być sposobem na ominięcie opłat za emisję CO2 pod tym względem przestanie być opłacalny. Importerzy będą zmuszeni bowiem rozliczyć się z kosztów emisji sprowadzanych towarów, a to przełoży się na ich finalną cenę – wyjaśnia Nicolas Bzymek, Country Manager w GreenYellow Polska w rozmowie z My Company Polska.
Walentynki w My Company Polska [WSZYSTKIE TEKSTY]
Miłość jest wszędzie, jak śpiewał zespół Wet Wet Wet. 14 lutego powitaliśmy ją także u nas, choć w mniej oczywistym - bardziej biznesowym - wydaniu. Oto wszystkie opublikowane felietony w ramach akcji #WalentynkiwMyCompanyPolska!
“No questions about it. I’m ready to get hurt again". Dlaczego ghosting to w biznesie klasyk [FELIETON]
Ten klasyczny cytat z "The Office" wyraża gotowość na związek, ale dla mnie to kwintesencja robienia startupów, w których jedyne, czego można być w 100 proc. pewnym to, że będzie trudno i że będzie słyszeć się "nie" odmieniane na wszystkie możliwe sposoby - pisze Paulina Wardęga, CEO Heroify.
Młodzieńcze relacje bywają przelotne. A jak jest z tymi biznesowymi? [FELIETON]
Relacje w biznesach wbrew pozorom nie różnią się aż tak bardzo od tych uczuciowych. Wprawdzie miłości i prowadzeniu firmy towarzyszą zupełnie inne emocje, jednak można im przypisać - bez dwóch zdań - wspólne mianowniki - piszą Thomas Werner i Kuba Mocarski, współzałożyciele Stepapp.
Co nas przyciąga, aby spróbować jeszcze raz, czyli walentynki, przedsiębiorcy i himalaiści [FELIETON]
Od wielu lat interesuję się himalaizmem, a zwłaszcza Polskim Himalaizmem Zimowym oraz osiągnięciami ludzi takich jak Jerzy Kukuczka, Maciej Berbeka czy Adam Bielecki. Nie wyobrażam sobie wykonywać ich roboty, ale widzę dużo analogii między sportem wyczynowym a przedsiębiorczością, czyli swego rodzaju „intelektualną pracą wyczynową” - pisze Luk Pstrong, co-founder mrparker.app.
Bez ryzyka nie ma zabawy. Jak mądrze podejmować ryzyko? [FELIETON]
Już św. Paweł z Tarsu narzekał, że bez miłości byłby jak "miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący". Ciekawe, co poradziłby w temacie dzisiejszych innowacji… - piszą Paweł Paczuski i Krzysztof Paczuski, współzałożyciele upmedic.
Czułe słówka, czyli jak rozpalić uczucie do twojego pomysłu [FELIETON]
W świecie startupów i innowacji odpowiednio dobrane słowa mogą otworzyć nawet najszczelniej zamknięte drzwi. Kluczem do skutecznej sprzedaży pomysłu są nie suche fakty, ale emocje, wizja i... konsekwencja - pisze Wojtek Rokosz, CEO i co-founder Plenti.
Nie zawsze są motyle w brzuchu. Jak przetrwać pierwszy poważny kryzys w biznesie [FELIETON]
Pokonanie kryzysu kojarzy się zwykle z dalszym rozwojem tej samej firmy. Ja postanowiłem wykorzystać zdobyte doświadczenie i zacząć działać w tej samej branży, ale podążając w nieco innym kierunku - pisze Michał Seidel, seryjny przedsiębiorca.
Trwanie w relacji. Jak poukładać współpracę z co-founderem? [FELIETON]
Między mną, a moją wspólniczką Asią jest 16 lat różnicy. W sumie prawie całe pokolenie, ale u nas w biznesie zadziałało to bardzo na plus. Co prawda Asia nie od razu wiedziała, kim jest David Hasselhoff, ale w obliczaniu śladu węglowego nie ma sobie równych - pisze Aga Maciejowska, CEO i co-founder Plan Be Eco.
Randka z inwestorem, czyli pitchowanie według Mateusza Kowalczyka [FELIETON]
Walentynki... Niby cały czas luty i zimno, a jednak na samą myśl robi się człowiekowi cieplej na sercu. Ludzie jakby bardziej hojni, kieszenie inwestorów jakby pełniejsze, więc to dobry moment na pitch z osobą, od której zależy los naszego startupu - pisze Mateusz Kowalczyk, założyciel i CEO Foodsi.
Jak pokochałem przedsiębiorczość, czyli historia trzech wielkich miłości [FELIETON]
Dotychczas przedsiębiorczości uczyłem się, czerpiąc z doświadczeń rodziny, podpowiedzi znajomych, obserwując świat wokół, korzystając z rozwoju technologii, z czasem bardziej świadomie wskakując na fale trendów. Ale sama inklinacja do podejmowania nowych projektów to chyba coś bardziej pierwotnego niż okoliczności czy specyfika czasu - pisze Cezary Kosiński, doradca w obszarach fintech, paytech i retailtech.
Nominowany w XXI Konkursie EY Przedsiębiorca Roku: Sebastian Jabłoński
W świetle dwudziestojednoletniej historii, konkurs EY Przedsiębiorca Roku kontynuuje swoją misję wyłaniania i promowania najbardziej innowacyjnych i wpływowych liderów biznesu w Polsce. Organizowany przez EY program nie tylko śledzi, ale często wyprzedza kluczowe momenty przełomu na mapie polskiej przedsiębiorczości.