Książka, z którą możesz porozmawiać. Prof. Przegalińska opowiada o nowym poradniku i początku ery Living Book

prof. Aleksandra Przegalińska
prof. Aleksandra Przegalińska / Fot. materiały prasowe
„Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” to pierwsza książka z serii AI Books, wydana przez Campus AI. Prof. Aleksandra Przegalińska i Tamilla Triantoro, poprzez swoje dzieło, zapraszają czytelników do wspólnej podróży w nieznane, oferując im nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Książka „Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” łączy w sobie elementy literatury i technologii. Stanowi nowatorskie podejście do tematu sztucznej inteligencji. Dzięki interaktywności, współpracy z AI oraz dynamicznemu rozwojowi treści, "AI Books" stają się nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem do eksploracji możliwości, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja.

Wywiad z prof. Aleksandrą Przegalińską

Wiktor Cyrny: Czy możemy powiedzieć, że książka „Przenikanie umysłów…” jest kolejnym elementem planu na rozwój Campus AI?

Prof. Aleksandra Przegalińska: Tak, jest to dla nas wyjątkowy moment ze względu na rozwój całej koncepcji AI Books. Ta książka jest ważna zarówno dla mnie, jak i dla współautorki Tamilli Triantoro, ponieważ została napisana z pomocą sztucznej inteligencji – ale w sposób metodyczny i przemyślany, a nie po prostu wygenerowana. AI Books mają wpisany w definicję innowacyjny model, ponieważ tworzymy książki, które są jednocześnie botami. Można z nimi rozmawiać, co otwiera nowe możliwości interakcji. To jest dopiero początek tej przygody i jestem tym bardzo podekscytowana.

A co dokładnie oznacza, że „czytelnicy będą mogli z książką rozmawiać”? W jaki sposób mogą tego dokonać?

Książka w wersji kampusowej [wirtualnej dop. red.] będzie dostępna w formie bota. W tej formie bot nie tylko zawiera całą treść książki, ale także dodatkowe materiały. Można na przykład poprosić go o streszczenie książki albo podsumowanie konkretnego rozdziału. Jeśli ktoś zauważy, że czegoś brakuje, może zasugerować to botowi, a ten zbierze te pomysły i przedstawi je. Książce będzie można zadawać pytania. W tym rozumieniu wersja papierowa to dopiero punkt wyjścia do dalszej przygody.

Czy „Przenikanie umysłów…” to coś w rodzaju podręcznika, poradnika który uczy korzystania z AI?

W pewnym sensie, tak. Zawiera bardzo solidne wprowadzenie do różnych algorytmów AI i pokazuje, jak współpracować z tą technologią na różne sposoby. Każdy z tych sposobów zależy od kontekstu – w pracy kreatywnej podejście będzie zupełnie inne niż przy rutynowych zadaniach, a jeszcze inne przy decyzjach strategicznych. Staramy się z moją współautorką, Tamilą, precyzyjnie opisać te różne możliwości. Książka będzie dostosowywać się do tego, jak ludzie z nią rozmawiają i jakie mają sugestie. Na tej podstawie planujemy kolejne aktualizacje i iteracje, dzięki czemu ta książka będzie nadal żyła. Dlatego mówimy, że to Living Book, bo żyje i dostosowuje się do potrzeb czytelników.

Jak przebiegała współpraca z współautorką? Czy to była wspólna praca nad całością, czy podzieliłyście się zadaniami?

Część rzeczy pisałyśmy razem, szczególnie wstępy i zakończenia, ale każda z nas miała swoje rozdziały. Oczywiście czytałyśmy nawzajem swoje fragmenty i wzajemnie się wspierałyśmy. Pracowałyśmy też z asystentami AI, w tym jednym, który pełnił rolę naszego krytyka. Służył nam jako taki „wewnętrzny recenzent” i zwracał uwagę na to, czego brakuje w tekście lub co można poprawić, by utrzymać jednolity styl. Pisząc tę książkę, korzystałyśmy z AI, ale nie w sposób bezrefleksyjny – AI pełnił funkcję wspierającą, a nie bezmyślnego generatora tekstu.

Ciekawą częścią książki są prognozy rozwoju AI. Przygotowałyście kilka scenariuszy m.in. wizjonerski, alarmistyczny, czy entuzjastyczny. Rozumiem, że Przy tak dynamicznych zmianach w technologii nie możemy być pewni jak potoczy się jej rozwój.

Uważamy, że trzeba myśleć o przyszłości w różnych kategoriach. Każdy ma swoje wyobrażenia i nadzieje na rozwój AI, jednak nie próbujemy przedstawiać jednej wizji jako pewnej. Na początku książki piszemy, że nie interesuje nas ogólna sztuczna inteligencja dla niej samej, lecz raczej AI jako narzędzie wspierające człowieka. Dlatego przedstawiamy różne scenariusze, szczególnie te dotyczące współpracy między AI a ludźmi. Dzięki asystentom AI udało nam się także wygenerować różne ścieżki rozwoju tej technologii i opisać je w sposób przystępny. Liczymy na to, że książka otworzy czytelnikom nowe perspektywy i możliwości.

Prof. Aleksandra Przegalińska

Prof. Aleksandra Przegalińska jest czołową badaczką sztucznej inteligencji i filozofką specjalizującą się w obszarze etyki technologii i współpracy między ludźmi a AI. Prowadzi badania nad interakcjami człowiek-maszyna, szczególnie w kontekście pracy i kreatywności. Jest związana z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także współpracuje z Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie realizuje projekty dotyczące zastosowań sztucznej inteligencji w różnych aspektach życia społecznego i biznesowego. Pracuje także na stanowisku Senior Research Associate w Center for Labor an Just Economy na Uniwersytecie Harvarda. Współautorka licznych publikacji, w tym książek, które redefiniują postrzeganie technologii jako integralnego wsparcia dla człowieka.

Tamilla Triantoro

Doktor nauk, profesor w Szkole Biznesu na Uniwersytecie Quinnipiac. Specjalizuje się w sztucznej inteligencji, współpracy człowieka z AI oraz przyszłości pracy. Prowadzi interdyscyplinarne badania, które wpływają na debatę dotyczącą integracji AI w biznesie i społeczeństwie. Jest autorką licznych prezentacji na konferencjach akademickich i branżowych na całym świecie. Miłośniczka podróży, odwiedziła ponad sto krajów. Stopień doktora uzyskała na City University of New York, gdzie badała zachowania użytkowników online, co pozwala jej wprowadzać perspektywę ludzką do swoich analiz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ