Tylko u nas
Ranking 25 najlepszych polskich startupów. Edycja 2021
E-commerce, fotowoltaika, pożyczki, edukacja online, meble, oprogramowanie – polscy startupowcy tworzą firmy z coraz większym rozmachem. Pandemia i lockdown, wbrew wcześniejszym obawom, ich nie wyhamowały. Wręcz przeciwnie – w minionych miesiącach obserwowaliśmy rekordowe inwestycje. Bo dobre pomysły bardzo szybko przyciągają inwestorów.
Zachęty wizualne, segmentacja. To sprawdzone sposoby na zwiększenie sprzedaży w e-sklepie
Jak zwiększyć sprzedaż w e-sklepie? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na podniesienie średniej wartości zamówienia. Dzięki temu klienci będą robić większe zakupy, zajrzą do nas częściej i znacznie poprawią rentowność e-biznesu.
Stefan Kawalec: "Ewoluujemy w kierunku gospodarki trzeciego świata" [TYLKO U NAS]
Nie twierdzę, że po pandemii czeka nas koniec globalizacji. Czeka nas globalizacja z ograniczonym zaufaniem – mówi Stefan Kawalec, ekonomista, były wiceminister finansów, prezes Capital Strategy.
Zielone Strony Biznesu. Magia wodoru
Wodór można wykorzystać jako nośnik energii pierwotnej będący swoistym magazynem stabilizującym funkcjonowanie systemu energetycznego opartego o OZE. Wodór, w technologiach typu Power-to-Gas może także pełnić funkcję integratora systemów. Stąd dziś na świecie trwa wyścig o to, kto pierwszy dopracuje te technologie. Polska i polskie firmy mają szansę być jednym z liderów.
Zielone Strony Biznesu. Materiał z przekraczania granic
Ekologiczne przekonania przekuli w zrównoważony biznes. Wymyślili przezroczysty i jadalny materiał na opakowania. Wynalazek MyGrowLab przypomina plastikową folię, ale zamiast zaśmiecać środowisko, może je wzbogacać.
Piotr Pisarz: "Wśród rodzimych startupowców dostrzegam duży kompleks polskości" [WYWIAD]
Jego Uncapped w zaledwie dwa lata stał się graczem rozpoznawalnym na całym świecie. Startup niedawno pozyskał 80 mln dol. na budowę „banku online”, w planach jest już kolejna runda inwestycyjna. – To będzie największa runda, jaką polski founder zorganizował na takim etapie – zapowiada Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped. Tak się pisze historię.
Oprogramowanie za darmo – czy zawsze się opłaca?
Choć programy komercyjne, za które trzeba zapłacić, zwykle mają duże możliwości i wliczone w cenę aktualizację oraz wsparcie techniczne, to jednak dobrą alternatywą dla nich są nadal pakiety dostępne za darmo, które w wielu firmach okażą się w zupełności wystarczające. Zanim więc wydamy duże pieniądze na oprogramowanie znanych producentów, warto rozejrzeć się w internecie.
Jaki wrzesień taka jesień. Pełny obraz Kuczyńskiego
Na Wall Street mówi się, że jeśli fryzjer pyta cię, jakie akcje ma kupić, to wszystko sprzedaj. Jesteśmy dziś w końcowej fazie superhossy napędzanej coraz bardziej przez drobnych inwestorów. To się skończy, nie wiadomo tylko kiedy.
Cyfrowe uprawy, realne warzywa. Polak stworzył aplikację do zdalnej pielęgnacji ogródka
Szymon Kowalke stworzył usługę, która umożliwia uprawianie ogródka bez wychodzenia z domu. Dzięki aplikacji Zdalny ogródek można wynająć grządkę i zlecić pielęgnację warzyw online. Chociaż cały proces jest wirtualny, efekty są jak najbardziej realne. Jak warzywa dojrzeją, dostarczane są do klienta.
Inflacja w Polsce największa of wielu lat. Jak się przed nią zabezpieczyć?
Od wielu lat nie mieliśmy tak wysokiej inflacji jak obecnie. Na szczęście prawo pozwala przedsiębiorcy zabezpieczyć się na wypadek gwałtownej zmiany wartości pieniądza za pomocą tzw. umownych klauzul waloryzacyjnych. Wyjaśniamy, czym one są i kiedy warto je stosować.
Przychodzi ekonomista do psychologa i... "Polscy top menedżerowie bywają zbyt pewni siebie" [WYWIAD]
W czasie pandemii menedżerów dotknęły strach, panika i niepewność. Dla gospodarki może to oznaczać brak inwestycji, wstrzymywanie pieniędzy na rachunkach i spowolnienie produkcji - mówi dr hab. Marcin Rzeszutek, psycholog zajmujący się ekonomią behawioralną.
Raport Ubezpieczenia. Na fali konsolidacji
Rynek ubezpieczeń zmienia się w błyskawicznym tempie. Jedne firmy przejmują inne, kolejne zamykają swój biznes... Jak odbija się to na klientach?
Dawid Solak: "Fabryka przyszłości to nie tylko technologia" [WYWIAD]
Jeśli odważnie zagramy kartą transformacji cyfrowej, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii – mówi Dawid Solak, członek zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.
Nowa inwestycja ffVC Tech and Gaming. Fundusz wszedł w startup z branży e-sportowej [TYLKO U NAS]
Fundusz ffVC Tech and Gaming zainwestował w kolejny startup. To PandaScore, francuska firma zajmująca się zbieraniem danych z trwających rozgrywek e-sportowych, w celu analizy najbardziej przydatnych informacji. Łączna wartość rundy finansowej to 2 mln euro.
Haker w ekspresie do kawy. Nietypowe sposoby ataków na firmy
Funkcjonuje przekonanie, że ataki hakerskie to coś, co zdarza się bankom czy firmom o rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej. A to nie jest prawda. Bo z punktu widzenia oszusta nie ma znaczenia skąd ukradnie pieniądze – mówi Marcin Maj, ekspert ds. bezpieczeństwa w Niebezpiecznik.pl.
Raport: Skąd pieniądze dla firm. Zmora zatorów - jak jej zapobiegać?
Firmy MSP mają często problemy z płynnością finansową. W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców stara się pozyskać kredyt, ale w ostatnich miesiącach banki zaostrzyły wymagania i często przekazują odmowne decyzje. Rozwiązaniem może okazać się faktoring. Ale są tu pułapki.
Poznaj tajemnice konkurentów. Wiele informacji można znaleźć w darmowych źródłach
Sukces w biznesie opiera się m.in. na umiejętnym wykorzystywaniu posiadanych informacji. Te można łatwo pozyskać, trzeba tylko wiedzieć, gdzie.
Adrian Castro: "Jadę po medal" [WYWIAD]
Szermierka to takie szybkie szachy. Dobrym szermierzem jest ten, kto potrafi połączyć aspekty fizyczne z analitycznymi. A niepełnosprawność? Jest tylko w głowie – mówi Adrian Castro, reprezentant Polski w szermierce na wózkach na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. I podkreśla, że w końcu przyszedł czas, że paraolimpijczycy budują swoją sportową markę.
Jak zmiany klimatyczne wpływają na gospodarkę? Trudno o optymizm
49 stopni Celsjusza odnotowano w miasteczku Lytton w Kanadzie, które na mapie znajduje się geograficznie wyżej niż Warszawa. Choć ta anomalia dziś nie wpłynęła na produkcję żywności, długoterminowo wpłynie. Już dziś ceny niektórych produktów rolnych oszalały. Przed tą zbliżającą katastrofą można się (choć trochę) zabezpieczyć.
Damian Strzelczyk. Poza biznesem
Z powodzeniem rozwinął Tutlo – startup do nauki języka angielskiego – choć zaczynał w zupełnie innej branży, bo drukował zaproszenia weselne. Niedawno zdobył Orlą Perć oraz patent żeglarza jachtowego. Damian Strzelczyk dopiero co skończył trzydziestkę, więc – jak sam mówi – najlepsze dopiero przed nim.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Ubrania szyte empatią. Czy odzież może działać jak lekarstwo?
Barbara Jaworska-Horoszkiewicz, właścicielka Dress Up! oraz Ubranie na złamanie, udowadnia, że odzież może działać jak lekarstwo. Dzięki szytym przez nią czepkom dla lekarzy na twarzy niejednego pacjenta pojawia się uśmiech, a ci którzy doznali kontuzji i złamań mogą znaleźć ubrania i akcesoria medyczne, które znacznie ułatwiają przebycie choroby.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Work Life Blending
Przez lata pracownicy i pracodawcy szukali balansu między życiem prywatnym a zawodowym. Pandemia sprawiła, że równowaga to już dziś za mało – obie sfery się zblendowały i obie strony wypracowują nowe zasady współpracy.
Karol Milewski, Omnipack: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u" [WYWIAD]
Świetnie przyjmują się u nas wszelkie nowinki technologiczne. Ponadto trzeba pamiętać, że nasz kraj jest dosyć dużym rynkiem, więc warto budować tu rozległe sieci sprzedażowe. Warto, choć oczywiście jednocześnie niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Karol Milewski, współtwórca Omnipack.
Raport: Skąd pieniądze dla firm. Leasing gwarantowany
Leasing stał się w tym roku bardziej przystępny dla firm dotkniętych koronawirusem. Jeśli rozważamy zakup nowego sprzętu, maszyn do produkcji lub innych rozwiązań, które można leasingować, teraz jest dobry czas na takie decyzje.
Zielone Strony Biznesu. Okazja na morski biznes
Turbiny, fundamenty, kable, konstrukcje stalowe, usługi portowe, prace projektowe i serwisowe, ekspertyzy i szkolenia – możliwości włączenia się w nowo powstający polski przemysł energetyki morskiej są ogromne. I właśnie się otwierają dla krajowego biznesu.
Jak mówić pracownikowi "nie"? Przede wszystkim - bądź konsekwentny [PORADNIK]
Chcesz być profesjonalnym szefem? Nie możesz pozwolić wejść sobie na głowę. Innymi słowy: musisz umieć umiejętnie i w miarę bezboleśnie mówić „nie”. Podpowiadamy, jak wykształcić w sobie tę trudną umiejętność.
Adrian Meronk: "Golf to najtrudniejszy sport świata" [WYWIAD]
Na dobry wynik składa się mnóstwo czynników: technika, strategia, psychika, kondycja. Golf, jak mało który sport, uczy cierpliwości i pokory – mówi Adrian Meronk, najlepszy polski golfista.
Robert Motyka: Zarzuty, że artyści będą współodpowiedzialni za przyszłe zakażenia to mowa nienawiści
Moją sąsiadką jest pewna znana piosenkarka, koncertująca od wielu lat. Wszyscy jej współpracownicy zajmowali się podczas lockdownu budowlanką: tapetowali i malowali mieszkania, robili prace ogrodowe - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Robert Motyka, współzałożyciel kabaretu Paranienormalni.
Raport: Skąd pieniądze dla firm. Pieniądze nie tylko z banku
Kredyt odpada? Leasing i faktoring to sprawdzone metody, ale nie jedyne. Są jeszcze mniej popularne, ale ciągle atrakcyjne i skuteczne. Podpowiadamy, gdzie można szukać finansowania swojej działalności.
Smart Money, czyli czego szukać u inwestorów? "Dla wielu fundusze VC nie mają dobrej opinii"
W środowisku startupowym utarło się przekonanie, że jeżeli do rozwoju swojej spółki potrzebujesz tylko i wyłącznie pieniędzy, to fundusze Venture Capital powinny być na końcu twojej listy potencjalnych źródeł kapitału. Dlaczego?
Uncapped planuje kolejną rundę inwestycyjną. Niebawem ruszy też "bank online" [TYLKO U NAS]
To będzie największa runda inwestycyjna, jaką polski founder zorganizował na takim etapie - zapowiada w rozmowie z "My Company Polska" Piotr Pisarz, współzałożyciel Uncapped.
Raport: Pracownik w centrum uwagi. Jak wygląda rynek benefitów pracowniczych?
Benefity pracownicze to sprawdzone narzędzie HR pozwalające na utrzymanie najlepszych pracowników i pozyskanie nowych talentów. Moda i rynkowe trendy zawsze miały na nie jakiś wpływ, ale zmiany były niewielkie. I wtedy pojawił się koronawirus, a wraz z nim prawdziwa rewolucja.
Marka Godna Zaufania. Zaufanie kontra sieć, czyli jak nie wpaść w internetowe pułapki
Zaufanie buduje się latami, a stracić można je w jednej chwili. Oto trzy pułapki, na które warto uważać w sieci, by dobre imię firmy nie zostało naruszone i by zachować miano marki godnej zaufania.
Lato nie hamuje hossy. Pełny obraz Kuczyńskiego
Nad polskim rynkiem giełdowym cały czas wisi sprawa likwidacji OFE. Dla GPW może to być katastrofa.