nowe technologie
zobacz inne tematyPłynna bateria. To “droga do nowego typu technologii”
Szwedzcy naukowcy opracowali baterię, której można nadać dowolną formę i na wiele sposobów zintegrować z różnymi urządzeniami. Płynną baterię można nawet wydrukować za pomocą drukarki 3D.
Technologia morska jak w SaaS-ie. Czym zajmuje się Officina Baltica?
Niekoniecznie interesuje nas budowa pojazdów bezzałogowych na sprzedaż, raczej chcemy się skupić na realizacji usług za ich pomocą. Planujemy cały ekosystem w taki sposób, by klient mógł się skupić wyłącznie na analizie pozyskanych danych – mówią Jakub Zdroik i Maksymilian Ananiew ze startupu Officina Baltica.
Nasz kraj ma wiele skarbów. Technologiczne cuda Polski
Co skrywa technologiczna mapa Polski? Przede wszystkim okazuje się, że poza Warszawą czy Wrocławiem też jest startupowe życie.
W deep techu mogą być gigantyczne zwroty. Wywiad z Alicją Stankiewicz
Z perspektywy czasu sądzę, że sporo dały nam spotkania z funduszami inwestycyjnymi – zwłaszcza tymi, które w nas nie zainwestowały – ponieważ ich przedstawiciele zadawali trudne, ale celne pytania – mówi Alicja Stankiewicz, co-founderka i CTO COAT-IT.
Krakowska supermoc. Wywiad z Markiem Magrysiem
Jeśli zsumujemy wszystkie moce obliczeniowe dostępne nad Wisłą, to Polska staje się liderem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o superkomputery – przekonuje Marek Magryś, zastępca dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.
Zarobić na smogu. Jak antysmogowy biznes radzi sobie w burzliwych czasach
Od branżowych czempionów po firmy sprzedające maseczki. Jak antysmogowy biznes radzi sobie w burzliwych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza schodzi na dalszy plan wobec konfliktów zbrojnych i geopolitycznych?
Cyberbezpieczeństwo nowej generacji
Jakie znaczenie w budowaniu higieny cyfrowej ma sztuczna inteligencja? Czym jest cyberbezpieczeństwo nowej generacji? Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania! Mimo wzmożonej aktywności hakerów nie jesteśmy bez szans w starciu z zagrożeniami.
Rząd chce przeznaczyć 901 mln euro na technologie krytyczne. Kto otrzyma pieniądze?
We wtorek, 25 marca Rada Ministrów rozpatrzy projekt zmian w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021–2027. Kluczowym elementem proponowanych modyfikacji jest przesunięcie 901 mln euro na rozwój oraz produkcję technologii krytycznych.
AI w firmie. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do rozwoju biznesu?
Wraz z dynamicznym rozwojem AI pojawiają się zarówno wyzwania, jak i ogromne korzyści dla przyszłości pracy. Z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na energię, z drugiej – AI umożliwia automatyzację, zwiększenie efektywności i przydzielanie pracowników do bardziej wartościowych zadań. Firmy, które zainwestują w komputery “AI ready” i inteligentne systemy zarządzania energią, mogą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie czerpiąc korzyści z potencjału sztucznej inteligencji.
Gemini będzie mógł "podglądać" twoje życie. Google wraca do projektu Gemini Live
Google Gemini Live już wkrótce ma zrewolucjonizować sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem. Według zapowiedzi technologicznego giganta rozwiązanie ma być dostępne dla użytkowników jeszcze w marcu.
Rolnik szuka innowacji. Najlepsze polskie agritechy
W 2022 r. startupy z branży agritech pozyskały blisko 11 mld dol. finansowania. Od tego czasu globalne inwestycje w rolnictwie stale rosną. Polskie spółki z sektora agro radzą sobie coraz lepiej, choć prawdziwe żniwa dopiero przed nimi.
Pokolenie lęku [FELIETON]
Szkoła przy oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży. Na sali około setka rodziców, nauczycieli, edukatorów. Przed momentem skończyłem prowadzić zajęcia z przeciwdziałania hejtowi. „Panie Filipie, opowiem panu coś” – podszedł do mnie przyjemny jegomość, dziekan jednej z wiodących polskich uczelni. „Pracuję na uniwersytecie już kilkadziesiąt lat, ale nigdy wcześniej nie obserwowałem młodzieży na trzecim czy czwartym roku studiów, przychodzącej do dziekanatu załatwiać swoje sprawy z rodzicem".
Nigdy nie pisz "pozdrawiam". To nieprofesjonalne! Co wstawiać na końcu maila?
"Pozdrawiam", zamiast "z wyrazami szacunku" to niedopuszczalne zakończenie maila. Co pisać na końcu oficjalnych wiadomości mailowych i dlaczego to takie ważne?
Przedsiębiorco, nie bujaj w obłokach! Radzimy, jak przenieść firmę do chmury, by miało to sens [WEBINAR]
Jak optymalizować koszty wdrożenia chmury? Jak liczyć zysk z inwestycji? Na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy rozwiązań chmurowych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym najnowszym webinarze przygotowanym we współpracy z Cloudware Polska!
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
5 książek, które powinny się znaleźć pod choinką menedżerki i menedżera
Najbardziej przekonującą zapowiedzią nowych rezultatów w przyszłości są nowe zachowania dziś – pisze Steven Bartlett, biznesmen, któremu wielu zazdrości nie tylko sukcesów. W świecie, w którym nieprzewidywalność zmusza do niekończącej się transformacji (biznesów, postaw życiowych), dobrze znaleźć chwilę na oddech, inspirację i przypomnienie sobie, dlaczego lubię robić to, co robię? Pięć książek, które warto podarować pod choinkę menedżerkom i menedżerom, poleca Katarzyna Buszkowska – autorka programu rozwojowego Leadership Library.
Zjeść kurę i mieć kurę. Czy etyczne mięso zawojuje świat?
Zaczęło się od liścia szpinaku, a skończy na globalnym tworzeniu pulpetów z mięsa hodowanego komórkowo. Po wizycie w tym laboratorium nie mam wątpliwości, że etyczne mięso zawojuje świat, a kotlety z piersi „kury” znajdą na dobre swoje miejsce pomiędzy ziemniaczkami a mizerią.
Polski startup opracował pierwszy w Europie latający motocykl. Chce pozyskać 3,5 mln złotych na opracowanie wersji produkcyjnej
Opracowana przez gdyńską spółkę Maviator Group maszyna SkyRacer X1, będąca realnie „latającym motocyklem”, pozwoli fanom rekreacji lotniczej i miłośnikom adrenaliny zyskać dostęp do podniebnych przygód bez potrzeby wielomiesięcznych szkoleń i konieczności uzyskania licencji pilota. Teraz, w ramach emisji akcji, chce pozyskać 3,5 mln złotych, aby opracować ostateczny prototyp (prototyp produkcyjny), co jest jednym z kroków na drodze do komercjalizacji rozwiązania. Ta planowana jest już na przyszły rok.
Czy AI to wciąż supermoc? Narzędzia, które usprawnią twój biznes
W erze dynamicznej cyfryzacji sztuczna inteligencja (AI) przestaje być technologiczną ciekawostką, a staje się narzędziem codziennego użytku. W Polsce rośnie świadomość, jak narzędzia AI mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Czy jednak polskie firmy są gotowe na w pełni świadome wdrażanie AI? Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?
Jak radzić sobie z trudnościami prowadzenia firmy? Pomoże ci w tym cykl Idea Rozwoju Twojego Biznesu
Już w czwartek 28 listopada odbędzie się kolejna wideokonferencja z cyklu #IdeaRozwojuBiznesu 2024. Tym razem tematem przewodnim będzie „Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych”. Seria spotkań online, organizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii, to możliwość do zdobycia wiedzy i narzędzi wspierających przedsiębiorców w radzeniu sobie z dynamicznie zmieniającymi się warunkami rynkowymi i prawnymi.
Dyskretny chłód. Kuuler stworzył technologię obniżającą koszty chłodzenia
Zespół Kuulera postawił sobie za cel stworzenie technologii, która obniży koszty chłodzenia. Twórcy projektu mają nadzieję, że z małego, garażowego projektu rozwinie się w coś znacznie większego.
Dlaczego Bitcoin pozostaje najpopularniejszą kryptowalutą, mimo upływu lat i wzrostu konkurencji? Felieton Gracy Chen, CEO Bitget
Druga połowa października przyniosła prawdziwą euforię na rynku kryptowalut. Bitcoin, pionier wśród cyfrowych walut, osiągnął historyczny szczyt, oscylując przy granicy 90 000 USD. Mimo upływu lat i rosnącej konkurencji ze strony młodszych projektów, Bitcoin nie tylko utrzymuje swoją pozycję, ale pozostaje najpopularniejszą i najbardziej rozpoznawalną cyfrową walutą świata.
Technologie dla firm muszą być proste – Przemysław Kot (Mizzox)
– Gdy rozmawiamy o sztucznej inteligencji czy automatyzacji, przedsiębiorcy nie pytają o technologię. Pytają o konkretne problemy - jak szybciej znajdować dokumenty, czy jak usprawnić przepływ zadań w zespole – mówi Przemysław Kot, CEO Mizzox.
BrainScan chce pozyskać 9 mln złotych. Celem wejście na rynek amerykański
BrainScan, polski start-up medyczny oferujący rewolucyjne, oparte na sztucznej inteligencji narzędzie wspierające lekarzy w diagnostyce obrazowej mózgu, rusza po kolejne środki od inwestorów.
Dell Technologies Forum. Przyszłość AI w labiryncie innowacji
To największa konferencja w branży IT w Polsce skoncentrowana wokół innowacji. Tegoroczną, ósmą już edycję Dell Technologies Forum poświęcono kluczowej roli sztucznej inteligencji w napędzaniu postępu technologicznego.
Kryptonit czy Robin
Sukces technologii w małym biznesie nie polega na liczbie dostępnych funkcji, ale na tym, jak skutecznie rozwiązują codzienne problemy przedsiębiorców. Sztuczną inteligencję można wdrażać zarówno na poziomie strategicznym, jak i wykorzystywać do konkretnych celów. Zdaniem wielu AI to supermoc, inni wolą nazywać ją partnerem swojego przedsiębiorstwa.
Kobiety w technologiach, czyli ucieczka od stereotypu
Kobiety w świecie IT, high-tech i innowacji radzą sobie coraz lepiej. Niestety ich kariery są niekiedy spowolnione. Dlaczego? I jak temu zapobiegać?
Kraków Tech Summit 2024. Tu rodzą się przyszłe legendy
6 listopada 2024 r. w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Kraków Tech Summit - wydarzenia poświęconego promocji i rozwojowi sektora start-upów oraz innowacji. Budując potencjał i rangę tego środowiska, pragniemy uczynić Kraków sercem całego ekosystemu, gdzie innowacje spotykają się z nauką i biznesem. Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.
Na rynek wchodzi Pasterz Botów AI. Ma ułatwić menedżerom współpracę ze sztuczną inteligencją
Crayon wprowadza na rynek Pasterza Botów AI. Platforma umożliwia menedżerom tworzenie botów i zarządzanie nimi bez potrzeby posiadania umiejętności programistycznych.
NIK pod lupą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Co pokaże kontrola po dekadzie?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) znalazło się w centrum zainteresowania Najwyższej Izby Kontroli (NIK), która po dziesięciu latach zdecydowała się przeprowadzić szczegółową kontrolę tej instytucji. To wydarzenie wzbudza duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej, ponieważ NCBR odgrywa kluczową rolę w finansowaniu innowacji i badań naukowych w Polsce.
10Clouds świętuje 15 lat innowacji. Wywiad z CEO Małgorzatą Pietraszewską
Z okazji 15. rocznicy założenia firmy 10Clouds refleksyjnie spogląda wstecz na swoją niezwykłą podróż pełną rozwoju i innowacji. To, co zaczęło się jako skromne przedsięwzięcie dwóch doktorantów, Macieja Cieleckiego i Michała Kłujszo, pracujących w małym pokoju, przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się firmę doradczą, projektową i programistyczną o globalnym zasięgu.
Scandit przejął polską spółkę automatyzującą audyt półek sklepowych
Scandit firma z branży inteligentnego przechwytywania danych, ogłosiła przejęcie technologii automatyzacji audytu półek sklepowych od MarketLab. To polska firma dostarczająca oprogramowanie AI oraz technologię rozpoznawania obrazu dla branży handlowej.
Diamenty z probówki. Czy pierścionki zaręczynowe będziemy kupować w supermarkecie?
Jaśniej błyszczą, nie mają skaz. Jedyną ich wadą jest to, że powstają w laboratoriach i rynkowo zagrażają naturalnym diamentom, które tylko w 2023 r. potaniały o 17–21 proc. Czy to stały trend zniżkowy dla kamieni szlachetnych czy tylko przelotny romans z nowoczesną technologią?
Opowieść o zespole Omega
Historia o tym, jak powstał pojedynczy ośrodek władzy, wspomagany przez inteligencję tak silną, że mogła w ciągu miliardów lat podtrzymywać rozkwit życia na Ziemi, a nawet w najbliższym kosmosie. Rzecz w tym, że nie wiadomo, jaki był konkretnie jego plan.
Chętniej eksperymentują niż wdrażają. Co się dzieje z AI w firmach
O rewolucji AI mówi się od dawna, ale w firmach przebiega ona niemrawo. Obecnie 12 proc. europejskich firm planuje wdrażać rozwiązania AI, a prawie jedna trzecia jest na etapie prowadzenia testów w tym zakresie - wynika z badań Deloitte.