AI
zobacz inne tematyInwestycja w cyberbezpieczeństwo to kupno świętego spokoju [WYWIAD]
Czym jest cyberbezpieczeństwo nowej generacji? Jakie znaczenie w budowaniu higieny cyfrowej ma sztuczna inteligencja? Rozmawiamy z Dariuszem Kupcem, Head of Security Business Unit w Cloudware Polska oraz Grzegorzem Latosińskim, Country General Managerem Palo Alto Networks w Polsce.
USA umieściły Polskę wśród krajów "gorszej kategorii". Afera przekreśla rozwój AI nad Wisłą?
Stany Zjednoczone zaktualizowały klasyfikację krajów w kontekście eksportu zaawansowanych technologii. Polska została przeniesiona do kategorii B, co oznacza dodatkowe ograniczenia w dostępie do nowoczesnych rozwiązań zwłaszcza w sektorze półprzewodników i mikroprocesorów istotnych do rozwoju AI. Światowe media podkreślają, że Polska jest największą ofiarą decyzji USA.
Skończmy z terapiami szokowymi. Na nasz rachunek z prof. Szymonem Łukasikiem
Pomysł, by zaprosić na lunch prof. Szymona Łukasika, podsunął mi prof. Piotr Sankowski, z którym wywiad mogliście przeczytać w poprzednim numerze. Tak więc w tym odcinku „Na nasz rachunek” znów będzie sporo o sztucznej inteligencji. I znów z wybitnym ekspertem.
Wsiąść do pociągu, czyli jak rozwijać AI w Polsce
„My Company Polska” rusza z nowym projektem – cyklicznym programem publicystyczno--informacyjnym poświęconym sztucznej inteligencji. Pierwszy odcinek wkrótce ukaże się w naszym serwisie internetowym, a już teraz możecie zapoznać się z zapisem dyskusji podsumowującej nagranie. W rozmowie udział wzięli: Eliza Kruczkowska – dyrektorka departamentu rozwoju innowacji, Polski Fundusz Rozwoju, Jarosław Bryl – Chief AI Officer, Asseco Poland oraz Andrzej Sowiński – Country Managing Director, HP Inc Poland.
Najlepsze książki dla przedsiębiorców. Styczeń 2025
Recenzje najciekawszych premier książek dla przedsiębiorców.
Paweł Cieślicki. Poza biznesem
Na stałe mieszka w Belgii, gdzie rozwija LimitlessMind – startup wspierający przedsiębiorstwa w bezproblemowej integracji z agentami AI. Ale często wraca nad Wisłę – głównie dlatego, że kocha nasze krajobrazy.
Strzał w miliard
W styczniu 2024 r. rodzimym ekosystemem startupowym wstrząsnęła informacja o tym, że ElevenLabs stał się kolejnym polskim jednorożcem, czyli spółką wycenianą na miliard dolarów. Dwóch kumpli z warszawskiego liceum – Mati Staniszewski i Piotr Dąbkowski – osiągnęło ten niewiarygodny sukces w zaledwie dwa lata. Takie historie zdarzają się niezwykle rzadko.
Androidy i agenci AI. Trendy technologiczne na 2025 rok
Próba opisania potencjalnie dominujących trendów w najbliższej przyszłości zawsze ma w sobie znamiona wróżenia z fusów – zwłaszcza w branży technologicznej, gdzie pewne mody znikają szybciej, niż powstają. Spróbujmy jednak wskazać kluczowe technologie, które w 2025 r. warto śledzić.
Tu dzieje się magia. Trendy w HR na 2025 rok
W zmieniającym się świecie dobry pracodawca to taki, który nie tylko potrafi odpowiadać na potrzeby pracowników, ale także przewidzieć, co może być dla nich ważne, zanim oni o tym pomyślą. Oto pięć gorących aspektów związanych z employer brandingiem, szkoleniami i dobrostanem pracowników, które w 2025 r. będą najważniejsze w zarządzaniu ludźmi.
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
AI, łosoś i zupa krabowa. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim
Drugiej szansy nie będzie. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim.
Pathway pozyskuje 10 mln dol. w rundzie seed. Wśród inwestorów Łukasz Kaiser
Pathway - deep tech kierowany przez Zuzannę Stamirowską - zamknął rundę seed. Startup pozyskał 10 mln dol., a jednym z inwestorów jest Łukasz Kaiser, jeden z kluczowych badaczy w OpenAI.
"Nie wykluczam, że w 2025 roku ElevenLabs zainwestuje w inny podmiot". Wywiad z Matim Staniszewskim
Najwięksi inwestorzy ElevenLabs od kilku miesięcy pytają, co mogą zrobić, by dotrzeć do tych najciekawszych rodzimych founderów. Mamy zresztą pomysł, żeby zebrać w jednym terminie kilku naszych kluczowych inwestorów, by pokazać im możliwości, jakie daje Polska - zapowiada w rozmowie z mycompanypolska.pl Mati Staniszewski, co-founder ElevenLabs.
Kryptonit czy Robin. Jak w biznesie używać sztucznej inteligencji?
Sukces technologii w małym biznesie nie polega na liczbie dostępnych funkcji, ale na tym, jak skutecznie rozwiązują codzienne problemy przedsiębiorców. Sztuczną inteligencję można wdrażać zarówno na poziomie strategicznym, jak i wykorzystywać do konkretnych celów. Zdaniem wielu AI to supermoc, inni wolą nazywać ją partnerem swojego przedsiębiorstwa.
Tu byliśmy, tam będziemy. Patronaty My Company Polska, grudzień 2024
Portale plotkarskie mają swoje rubryki towarzyskie, my stawiamy na inne wydarzenia. Jakie ciekawe eventy się odbyły, gdzie polecamy się zjawić? Sporo za nami, ale intensywny okres dopiero się zaczyna. Łapcie nasz przegląd!
Szef Klarny o Polakach: "Jesteście kluczowi". Ekskluzywny wywiad z Sebastianem Siemiątkowskim
Klarna ogłasza uruchomienie centrum technologicznego w Warszawie. Firma do 2025 roku zamierza zatrudnić w Polsce ponad 100 inżynierów, chce także włączyć się w tworzenie rodzimego ekosystemu AI. O strategii Klarny, a także pomyśle na polski rynek rozmawiamy z Sebastianem Siemiątkowskim, co-founderem i CEO firmy.
HumanTech Summit - w Warszawie o sztucznej inteligencji
7-8 grudnia 2024 roku odbędzie się HumanTech Summit – międzynarodowa konferencja naukowa, organizowana po raz trzeci przez Centrum Innowacji Społecznych HumanTech Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Szwajcarski kościół zainstalował Jezusa wygenerowanego przez AI. Bot spowiadał wiernych
Kaplica Piotra w Lucernie zamienia księdza na wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz Jezusa. Wierni są zachwyceni nowym spowiednikiem. Nie dość, że mówi on w 100 językach, to wielu udało się doznać duchowego doświadczenia w kontakcie z botem. Czy kościół zatrzyma go na stałe?
Hisense Oficjalnym Partnerem Klubowych Mistrzostw Świata FIFA 2025
Hisense, globalny lider TV i AGD, został oficjalnym partnerem Klubowych Mistrzostw Świata FIFA. Współpracę podczas specjalnego wydarzenia 30 października w Shanghai Tower ogłosili prezydent FIFA Gianni Infantino, sekretarz generalny FIFA Mattias Grafström oraz prezes Grupy Hisense Jia Shaoqian. Hisense zapowiedział także najnowocześniejsze urządzenia TV z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Inwestuj technologicznie. Jak rozwój technologii zmienił sposób, w jaki inwestujemy?
Jeszcze całkiem niedawno inwestowanie było domeną wąskiej grupy specjalistów zamkniętych za drzwiami biur maklerskich i giełd. Dziś, dzięki rozwojowi technologii i sztucznej inteligencji, stało się ono dostępne dla przeciętnego Kowalskiego.
Babcia AI: Technologiczne wnyki dla oszustów "na wnuczka"
Często słyszymy o przypadkach użycia technologii w celu wyłudzenia czy kradzieży pieniędzy, jednak w tym przypadku rozwiązanie AI ma posłużyć do scammowania samych oszustów. Brytyjska firma wprowadza na rynek model chatbota generującego mowę Babcię, a jej celem jest przedłużanie w nieskończoność rozmów z potencjalnymi oprawcami seniorów.
Technologie dla firm muszą być proste – Przemysław Kot (Mizzox)
– Gdy rozmawiamy o sztucznej inteligencji czy automatyzacji, przedsiębiorcy nie pytają o technologię. Pytają o konkretne problemy - jak szybciej znajdować dokumenty, czy jak usprawnić przepływ zadań w zespole – mówi Przemysław Kot, CEO Mizzox.
3. spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej
Ponad 300 uczestników, żywe dyskusje w trakcie paneli, a także w kuluarach. W Jachrance odbyło się trzecie spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o nowych kierunkach rozwoju, innowacjach technologicznych, zarządzaniu ryzykiem, regulacjach prawnych i współpracy.
AI Chamber (Izba AI) wskazuje na kluczowe luki w rządowym projekcie ustawy o AI
AI Chamber (Izby AI), w imieniu kilkudziesięciu startupów, firm i organizacji AI w Polsce, przedstawiła w Ministerstwie Cyfryzacji oficjalne stanowisko na temat projektu ustawy o systemach AI. Izba wskazuje na kluczowe luki w rządowym projekcie, jak m.in.: nadmierne bariery regulacyjne, brak norm prawnych do piaskownic regulacyjnych, powielanie przepisów z innych aktów prawnych, niewłaściwy skład Komisji ds. Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, czy niejasne regulacje o podmiotach nadzorujących i udzielaniu dostępu do informacji funkcjonariuszom organów ścigania.
Polski rząd wyda miliard złotych na sztuczną inteligencję. Będziemy mieć własny model językowy
Polska stawia na innowacje i nowoczesne technologie, podpisując list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Sztucznej Inteligencji. To kluczowy krok na drodze do wsparcia projektów związanych z AI oraz budowy silnego ekosystemu technologicznego w kraju.
Książka, z którą możesz porozmawiać. Prof. Przegalińska opowiada o nowym poradniku i początku ery Living Book
„Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” to pierwsza książka z serii AI Books, wydana przez Campus AI. Prof. Aleksandra Przegalińska i Tamilla Triantoro, poprzez swoje dzieło, zapraszają czytelników do wspólnej podróży w nieznane, oferując im nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości.
ElevenLabs zainwestuje 44 mln zł w rozwój polskiego ekosystemu AI
ElevenLabs zainwestuje 11 mln dol. (ok. 44 mln zł) w rozwój technologii AI w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat. Firma otwiera też w Warszawie centrum R&D, w którym planuje zatrudnić 30 specjalistów w ciągu najbliższego roku, z perspektywą wzrostu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą ElevenLabs w Unii Europejskiej.
Za nami konferencja „AI – Nowa Era Innowacji”. Najważniejsze wnioski?
Konferencja, która odbyła się 25 października w ADN Centrum Konferencyjnym w Warszawie, przyciągnęła ponad 180 uczestników, którzy na żywo i online, mieli okazję zgłębić tematykę związaną z przyszłością sztucznej inteligencji, jej wpływem na społeczeństwo oraz kluczowymi wyzwaniami. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do wymiany wiedzy, podkreślając konieczność odpowiedzialnego i innowacyjnego rozwoju AI.
Rząd przeznaczy prawie 70 mln zł na Fabrykę Sztucznej Inteligencji
Rząd podjął decyzję o wsparciu finansowym dla projektu budowy Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce, przeznaczając na ten cel niemal 70 milionów złotych. W ramach nowelizacji budżetu państwa, kwota 69,6 mln zł zostanie przekazana na rozwój infrastruktury w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Decyzja została ogłoszona przez wiceministra cyfryzacji Dariusza Standerskiego, który szczegółowo przedstawił zakres planowanych działań i ich znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.
Bezpieczeństwo łańcucha dostaw jako kluczowy element cyberbezpieczeństwa
Bezpieczne składowanie, klasyfikacja i wykorzystanie danych to podstawa w dążeniu do odporności na ataki hakerskie. Równie ważną kwestią w tej dziedzinie, którą niejednokrotnie poruszono w trakcie konferencji Dell Technologies Forum jest bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Dell uznaje go za kluczowy element cyberbezpieczeństwa.
Jak najlepiej wykorzystać dane w firmie do tworzenia własnych modeli AI
Jak najlepiej wykorzystać zbiory wiedzy firmy? Ile można zaoszczędzić na wdrożeniu automatyzacji w przedsiębiorstwie? Na pytania odpowiada Ernest Syska AI Solution Manager, IBPM.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”. Wywiad z Michałem Wrzesińskim, WeNet
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, Członek Zarządu ds. Rozwoju Grupy WeNet.
Jak cyfrowa rewolucja wpływa na polskie firmy IT
Katarzyna Kocerka – dyrektor rozwoju sprzedaży produktów własnych w IT Punkt opowiada o rozwoju firmy i głównych wyzwaniach, jakie napotykają polskie firmy technologiczne w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Jak przyszłość technologii sprowadza się do teraźniejszości?
Konrad Puchała, Zastępca Dyrektora Technicznego w Advatech wyjaśnia, jak innowacyjne rozwiązania trafiają do klientów.
Jesteśmy w trakcie największej rewolucji w historii ludzkości. Wnioski z konferencji Masters&Robots 2024
– Człowiek plus sztuczna inteligencja równa się lepszy człowiek – przekonywał Kevin Kelly, słynny amerykański futurolog i gwiazda zakończonej właśnie 8. edycji konferencji Masters&Robots. Wydarzenie organizowane przez Digital University zgromadziło polskich i zagranicznych liderów technologii, którzy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Co nas czeka?